Šéf zdravotního výboru: Možná se bude muset veškerý alkohol zlikvidovat

15.09.2012 10:45

Předseda Zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Boris Šťastný z ODS se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil ke krizi vzniklé prodejem alkoholu obsahujícího metyalkohol. Podle Šťastného by v krajním případě situace mohla dospět až k úplnému stažení a likvidaci veškerého tvrdého alkoholu, který je na trhu.

Šéf zdravotního výboru: Možná se bude muset veškerý alkohol zlikvidovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný
reklama

Šťastný chápe okamžitou reakci ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který zakázal prodej lihovin s obsahem nad dvacet procent alkoholu, a jehož úkolem je chránit lidské životy a veřejné zdraví. Takové opatření podle Šťastného může fungovat a mít efekt pouze v řádu dnů, protože dlouhodobě by spíše posílilo, než oslabilo, černý trh.

Buď vypátrání viníka, nebo stažení alkoholu

Podle Šťastného ministerstvo zdravotnictví ale neřeklo krok B, který má po prohibici následovat. První možností kroku B je, že se podaří odhalit veškeré původce a výrobce smrtelných lihovin. Pokud by se toto nepodařilo, tak by patrně nezbylo nic jiného, že by se veškeré lihoviny stáhly z trhu k výrobcům a dovozcům, kteří by museli znovu garantovat, že jimi dodávaný alkohol je nezávadný. Pokud by to nedokázali, musel by se alkohol buď částečně nebo úplně zlikvidovat.

SLEDUJEME téma: Metylalkohol

„Jde o to, že když se nyní zakáže prodej, tak závadný alkohol může zůstat ve skladech a pokud se prohibice zruší, tak se takový alkohol může znovu dostat do oběhu. Nyní je nutné přesně stanovit, kdo by byl v případě dalších případu hnán k odpovědnosti. Pokud se brzy nepodaří najít viníky, tak opravdu nezbude nic jiného, než veškerý tvrdý alkohol stáhnout z oběhu. A pokud by výrobci či dovozci nebyli schopni garantovat jeho nezávadnost, musel by být v krajní možnosti zničen. Osobně nevěřím, že dojde k likvidaci veškerého alkoholu, ale může k tomu dojít v mírnějších variantách,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šťastný.

Centrální registr lahví alkoholu a kvalitnější kolky

Podle něho by do budoucna takovým nešťastným událostem zabránilo, kdyby se vytvořila celostátní databáze lahví alkoholu. Každá by měla svůj unikátní kód na kolku. Ten by byl výrobcem či dovozcem při předávání do distribuce zaregistrován. Kontroloři by pak chodili po prodejnách a zjišťovali by se čtečkami, zda má kolek platný kód. Podle Šťastného by také měly být kolky opatřeny více ochrannými prvky, aby byly hůře padělatelné.

Čili podle Šťastného není hlavním problémem výše spotřební daně na alkohol. I když přiznává, že nižší spotřební daň snižuje prostor pro černý trh, protože snižuje zisk distributorům a motivaci občanů shánět levný pochybný alkohol. Černý trh podle něho bude ale existovat u všech produktů, u nichž existuje zdanění.

Dalším opatřením by podle Šťastného mělo být, že by si každý prodejce alkoholu musel získat licenci. Ta by byla obligatorní. Musel by si ji koupit za relativně nízkou cenu, aby nebyla omezena konkurence na trhu. V případě, že by ale porušoval pravidla, například by naléval nezletilým, dostal by pokutu, či by mu byla buď dočasně či trvale odebrána licence na prodej alkoholu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Benešová mlčela, Babiš nedorazil, socdem nevěděla. Piráti se čílí, že prý se u nás hrozně korumpuje

13:42 Benešová mlčela, Babiš nedorazil, socdem nevěděla. Piráti se čílí, že prý se u nás hrozně korumpuje

Poslanci vládního ANO za pomoci poslanců KSČM a SPD dnes odmítli projednat protikorupční legislativu…