„Řekl mi, že nemá zájem,“ konstatuje Svoboda. „Důvod je prostý. My máme vlastní diplomatickou akademii, je součástí ministerstva, spíš jsem se divil, že Cyril Svoboda nazval svůj institut stejným jménem - diplomatickou akademií,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz šéf české diplomacie, proč jeho úřad nehodlá podporovat soukromou iniciativu svého předchůdce.
Svoboda: Já mám registrovanou známku
Problém spočívá v tom, že ministerstvo nemá svoji diplomatickou akademii chráněno značkou. „Pokud vím, značku chráněnou nemáme,“ potvrdil Schwarzenberg. Svobodova akademie je na tom lépe. „Mám registrovanou známku, je to jediná diplomatická akademie, žádná jiná být nemůže,“ řekl ParlamentnímListům.cz Cyril Svoboda. A další pozitivní věcí podle něj je, že jeho vzdělávací instituce je oddělena od státu.
Nejdřív kurz, pak přijetí do úřadu, teď to funguje naopak
Svoboda vysvětluje, jak v Česku probíhá systém vzdělávání budoucích diplomatů: „Když se někdo chce stát diplomatem, je nejdříve přijat na ministerstvo a pak je teprve školen na diplomatické akademii. Ale každý, kdo je přijat, se hlavně stará všemi možnými způsoby, aby se na ministerstvu udržel. Pracovitostí, pílí, snažením, ale i intrikami, a proto diplomatická akademie nemá velkou váhu. Ta je v tu chvíli nejméně zajímavá.“ Přitom všude ve světě je prý akademie oddělena od Ministerstva zahraničí, kdo se chce stát zaměstnancem tohoto státního úřadu, musí nejprve projít kurzem, kde učí pracovníci ministerstva a ti pak vytipují nejvhodnější adepty pro přijetí do diplomacie. Přijati jsou tedy až potom, co úspěšně projdou školením.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová