Šumava se rozprodávat nebude, uklidňuje Chalupa čtenáře PL.cz

7. 3. 2012 20:38

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) plánuje předložení zákona o Národním parku Šumava, jehož návrh by rád do konce měsíce předložil zákonodárcům. Nejprve musí být návrh předložen legislativní radě vlády, poté vládě k projednávání a teprve poté jde každá vládní předloha do dolní parlamentní komory do prvého čtení. Zákon počítá s rozdělením území do tří zón podle stupně ochrany a také vybudování lanovky. Lidé, kteří v šumavských obcích žijí, se však obávají, aby jejich domovina nepadla do nepovolaných rukou. Ministr se jejich strach snaží mírnit.

Šumava se rozprodávat nebude, uklidňuje Chalupa čtenáře PL.cz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa na tiskové konferenci

Tomáš Chalupa odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentniListy.cz, kteří nevědí, co si o zákonu myslet a zda se ho případně mají obávat. Snahu o privatizaci pozemků národního parku ministr odmítá.

„Nic takového v připravované legislativní normě nenajdete,“ uklidňuje Chalupa, který se podle svých slov o obsahu zákona během loňského roku radil se zástupci krajů, starostů, vědecké obce i ekologických sdružení. „Naše snaha byla prosadit maximum možného a přijetí rozumných kompromisů. Nikdo neodešel z jednání plně spokojen,“ připustil ministr.

Velký problém je podle Chalupy obsah připravované vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Vyhláška ministerstva, jakožto závazný právní předpis, musí být formulována sice obecně, ale musí podchytit všechny případy, které v praxi mohou nastat.

„A to je právě hlavní úskalí připravované vyhlášky, neboť je velmi obtížné naformulovat dostatečně určitě a srozumitelně pojmy jako jsou 'společenská funkce dřeviny, ekologická funkce dřeviny či nedovolené zásahy do dřevin‘ a zajistit, aby byla vyhláška v praxi aplikována všemi úřady jednotně a nedocházelo k jejímu zneužívání,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Plaga: Vláda plní slib o zvyšování platů učitelů

22:49 Ministr Plaga: Vláda plní slib o zvyšování platů učitelů

Vláda plní podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) závazek z programového prohlášení o zvyšov…