VÍME PRVNÍ Ministr Plaga sloučí dva klíčové vzdělávací úřady

27.06.2019 17:03

Ministr školství Robert Plaga rozhodl o sloučení dvou klíčových úřadů spadajících pod ministerstvo školství: Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) a Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV). NÚV zcela zanikne a jako jeho nástupnická organizace zůstane pouze NIDV. Ke sloučení by mělo dojít k 1. letnu 2020.

VÍME PRVNÍ Ministr Plaga sloučí dva klíčové vzdělávací úřady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
reklama

Vyplývá to z dokumentů, které redakce serveru ParlamentníListy.cz získala od informovaného zdroje blízkého ministerstvu. Informaci ParlamentníchListů.cz potvrdilo i samo ministerstvo

.„Dvě ostatní přímo řízené organizace MŠMT - Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) a Národní ústav vzdělávání (NÚV) - se k ?1. 1.2020?sloučí. Nástupnická organizace ZATÍM NESE PRACOVNÍ NÁZEV NIDV+,“ sdělila naší redakci tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová.  

„Cílem chystané změny je především odstranění překryvů a duplicit v činnosti dotčených organizací,“ upřesnila Lednová k tomu, proč se ministr školství Robert Plaga (ANO) k danému kroku rozhodl.Výsledkem by podle MŠMT mělo být „lepší řízení a vyšší efektivita činnosti“ ostatních přímo řízených organizací, které pod rezort školství spadají.

V dokumentech, které má naše redakce k dispozici Plaga stanovuje osoby zodpovědné za provedení sloučení.

Dnem sloučení úřadů Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) zanikne a jako nástupnickou příspěvkovou organizací zůstane NIDV. Majetky státu, se kterými hospodařil NÚV převezme NIDV k 1. lednu 2020. „Současně na NIDV přejdou práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů zaniklého NÚV,“ uvádí dokumenty, které máme k dispozici.

Agenda zajišťování závěrečných zkoušek v oborech vzdělávání s výučním listem, kterou NÚV spolu se školským poradenským zařízením a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků se podle dokumentů přesune na Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání.

„Profilující obsahové části NIDV a NÚV budou zachovány. Stejně tak zůstanou i regionální pracoviště v jednotlivých krajích, u nichž se plánuje jejich posílení,“ upřesnila pro ParlamentníListy.cz Plagův krok Lednová.

Podle náměstka pro oblast regionálního školství Václava Pícla „sloučením dojde ke komplexnímu pokrytí cílových skupin pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školství“. „Metodické vedení, obsah i vzdělávání těchto pracovníků budou řízeny z jednoho centra. Bude tak zajištěna větší přehlednost i efektivita," uvedl Pícl.

„Podle mých informací to nebylo s nikým projednáno kromě úředníků MŠMT. Tedy například s účastníky školské tripartity nebo profesními spolky pedagogů a podobně,“ vyjádřil se ke slučování dvojice institucí pro ParlamentníListy.cz prezident spolku Pedagogická komora Radek Sarkozi. 

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

NIDV a NÚV patří do řady příspěvkových organizací zřizovaných Ministerstvem školství, které jsou oprávněny získávat finanční prostředky z takzvaných evropských fondů (Další podobné instituce jsou například CERMAT (odpovědný za státní maturitní zkoušky) či Česká školní inspekce (ČŠI).

V rámci Operačního programu Vzdělávání konkurenceschopnost (OP VK) obdržely instituce přímo zřizované pod MŠMT v roce 2018 celkem 568 155 229 Kč. V rámci Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání obdržely 3,1 miliardy korun, uvádí na svých stránkách spolek Pedagogická komora.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda rozhodla. Ministr Vojtěch má v ruce zákon o mimořádných opatřeních. Toto může nařídit

18:40 Vláda rozhodla. Ministr Vojtěch má v ruce zákon o mimořádných opatřeních. Toto může nařídit

„Kdybychom mohli, tak otevřeme všechno, ale není to možné,“ uvedl na brífinku po jednání vlády minis…