Václav Klaus se musí vrátit do ODS, křičí Boris Šťastný

13.10.2012 17:43

VÍME PRVNÍ ODS a pravice podle poslance ODS Borise Šťastného ve volbách utrpěla debakl. Podle Šťastného by tedy měla ODS usilovat o to, aby se nejpozději na nadcházejícím kongresu ODS Václav Klaus vrátil do strany.

Václav Klaus se musí vrátit do ODS, křičí Boris Šťastný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

Jako v tuto chvíli nejvhodnější a nejschůdnější variantu vidí, že by se Klaus stal v prvním kroku čestným předsedou strany. Podle něho by se pak v dalším kroku měl Klaus stát lídrem sjednocené pravice. Šťastný to řekl ParlamentnímListům.cz.

ODS zradila principy i voliče a ti jí potrestali

Podle Borise Šťastného ODS prochází hlubokou ideovou krizí, kdy podle něho dostatečně nehájí svůj politický program a ideje, na kterých strana vznikla a na kterých ji založil právě Václav Klaus. To se podle Šťastného zobrazilo i v katastrofálních výsledcích ODS v krajských a senátních volbách, které nelze označit jinak než debakl.

„ODS vždy hájila malý efektivní stát, co nejmenší byrokracii a národní suverenitu. Od toho se v poslední době bohužel vzdalujeme mílovými kroky a naši voliči nás za to potrestali. Zvyšování daní jsme nikdy nehájili a už vůbec ne obnovení progresivního zdanění. To je program socialistů. Naši voliči nejsou hloupí a za ústup toho, co jsme vždy hájili, nám dali nepříliš lichotivé vysvědčení. Pravicový volič už teď nemá koho volit. To musíme změnit, jinak pravice v této zemi skončí,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Kdo jiný než Klaus může resuscitovat pravici

Podle Šťastného by Václav Klaus jako zakladatel a ideový otec strany byl tou pravou zárukou zachovávání nejzákladnějších principů ODS. Už se ale podle Šťastného nejedná jenom o ODS jako takovou, ale o to, zda pravice zůstane v ČR relevantní politickou silou.

„Václav Klaus je otec zakladatel ODS. Občanská demokratická strana byla unikátním pravicovým liberálně-konzervativním projektem s jasně definovaným souborem idejí. Kdo jiný než on by nám měl pomoci vrátit se ke kořenům. Kdo jiný než on by měl pomoci resuscitovat na půl mrtvou pravici v naší zemi,“ vysvětluje Šťastný.

Klaus musí mít reálné pravomoci

Podle něho by ale funkce čestného předsedy neměla být čistě symbolická a formální. Čestný předseda strany by podle něho měl mít pravomoc účastnit Grémia ODS a Výkonné rady minimálně s hlasem poradním. To by se podle Šťastného mělo zakotvit ve stanovách strany.

„Nemá cenu, abychom měli čestného předsedu, který jednou za rok či dva přijede na kongres a odříká zde projev. Čestný předseda by podle měl být srostlý se stranou a měl by být ochráncem a jedním z garantů našich základních principů. Jakýsi korektiv, který sleduje s nadhledem politické dění. Politici jsou často časem totiž postiženi něčím, co lze nazvat provozní slepotou, kdy politici pro stromy nevidí les. Proto si myslím, že Václav Klaus jako výsostný člověk idejí by mohl jistým korektivem a případným zdviženým ukazováčkem, který vidí to, co ostatní nevidí,“ říká Šťastný.

Klaus pravici sjednotí, TOP 09 musíme vygumovat

Podle Šťastného se ODS nechala strhnout doleva stranou TOP 09. „TOP 09, což je falešná pravice, nás strhla doleva. Dlouhodobě jsem varoval, že pokud bude ODS naplňovat program levicové TOP 09, tak nás to zničí. Pravici v této zemi může zachránit již jen Václav Klaus jako její sjednotitel a lídr. Musíme vygumovat falešnou TOP 09 z politické mapy. TOP 09 s pravicí nemá nic společného. Pravici musíme semknout a sjednotit kolem ODS a Václava Klause,“ říká Šťastný.

Václav Klaus už ale jednou rezignoval na post čestného předsedy, protože se podle něho ODS z konzervativně-liberální strany přeměnila spíše na uskupení úzkých byznysových zájmů a prostředím pro lobbisty.

Klaus nebude sedět s rukama v klíně

„Chápu, že Václav Klaus před lety na tento post rezignoval. O svém nápadu jeho návratu do ODS jsem s ním nemluvil, ale věřím tomu, že pokud by se ODS začala vracet ke svým idejím, do naší strany by se vrátit mohl. Určitě má mnoho co říct a naší straně by to jedině prospělo. Věřím tomu, že by to spousta lidí uvítala. Věřím, že Václavu Klausovi osud této země a české pravice není lhostejný a nezůstane sedět s rukama v klíně,“ míní Šťastný.

Podle Šťastného je jasným důkazem toho, že obhajoba pravicových principů je správná, je úspěch senátora Jaroslava Kubery v senátních volbách. „Není náhodou, že Jaroslav Kubera stejně jako my protestuje proti zvyšování daní a ustupování socialistické TOP 09. Hájí pravicové ideály, a proto uspěl nejlépe z kandidátů ODS,“ dodal Šťastný.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda projedná podrobná pravidla očkování proti covidu

6:30 Vláda projedná podrobná pravidla očkování proti covidu

Po úpravách, které vyplynuly z diskuse s kraji a dalšími aktéry plánované vakcinace proti covidu-19,…