Věci veřejné brojí proti Šnajdrovi. Plány Hegera ale chválí

20.01.2011 14:54

Věci veřejné chtějí podporovat reformní kroky ve zdravotnictví, jež chystá ministr Leoš Heger. Ale navíc strana burcuje proti "zlodějským projektům" kolem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jakým je například IZIP.

Věci veřejné brojí proti Šnajdrovi. Plány Hegera ale chválí
reklama
„Za dvacet let se dosud žádná vláda nepustila do žádné reformy ve zdravotnictví, a tak je třeba podpořit tu, kterou dělá docent Heger," zmínili poslanci na brífinku. Pak už jen hanili. Středobodem jejich lkaní se stal především poslanec ODS Marek Šnajdr, který je šéf správní rady VZP.

Státní Všeobecná zdravotní pojišťovna prý totiž dovolila, aby se utratily peníze pojištěnců za projekty, které nikdo nepoužívá. Například za elektronické zdravotní knížky IZIP - tam se ztratila více, než miliarda korun.  Dalších 240 milionů šlo bez výběrového řízení pro firmu Lenia, která má kontrolovat kamery a alarmy v budovách pojišťovny.

„VZP prohospodařila v krátké době mnohamiliardové přebytky. Jde o podezření z hrubých hospodářských trestných činů, a také o pletichy při výběrovém řízení," uvedli poslanci z VV Michal Babák, Radim Vysloužil, Jiří Štětina a Jiří Rusnok. 

Véčka požadují kvůli těmto lapsusům odchody některých lidí z vedení VZP i její správní rady. Odporoučet by se měl především zmiňovaný Marek Šnajdr, ale také samotný ředitel pojišťovny Pavel Horák. Na toho strana podává dokonce trestní oznámení. VZP totiž díky jeho přezíravosti prohospodařila v krátké době mnohamiliardové přebytky.

VZP dostala od poslanců dopis

Zástupci VV navíc minulý týden poslali vedení pojišťovny dopis. V něm žádají vysvětlení celkem sedmi kauz z poslední doby.

„Pod vedením Horáka prohospodařila VZP v krátké době mnohamiliardové přebytky. Manažerská činnost ústředního ředitele je od počátku doprovázena kontroverzními postupy, které mohou hraničit s trestněprávní odpovědností," píše se například v dopise.

Šnajdr se brání. "O žádných čachrech ve VZP nevím a nevím ani o této snaze kolegů z Věcí veřejných. Když si budou chtít věci vyříkat, je to možné na jednání správní rady," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…