Vláda asi odmítne zrušit daňovou výjimku pro církve

23.06.2013 10:35

Vláda by podle ministerstev měla odmítnout novelu, kterou chtějí poslanci Věcí veřejných zrušit církvím a náboženským společnostem výjimku z platby daně z příjmů, kterou mají jako neziskové organizace. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládní webu. Kabinet se má předlohou zabývat příští týden.

Vláda asi odmítne zrušit daňovou výjimku pro církve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž
reklama

 VV chtějí církve zrušit ze seznamu poplatníků, kteří nebyli založeni za účelem podnikání a u nichž jsou předmětem daně z příjmů pouze příjmy z případných podnikatelských aktivit, z pronájmu a z reklam. Zdůvodňují to tím, že církve získají v rámci restitucí rozsáhlý majetek a budou tedy provozovat i ekonomickou činnost a tím generovat zisky. Není prý tedy důvod je pro účely zdanění považovat za neziskové subjekty.

Novela Věcí veřejných souvisí s jejich nesouhlasem s církevními restitucemi

Návrh stanoviska ale namítá, že samotné vyjmutí církví by pro ně neznamenalo změnu daňového režimu, protože jejich hlavní činností nebude nikdy podnikání. Zrušení výjimky by tak prý pouze umožnilo církvím kompenzaci ztrát prostřednictvím příjmů z případného podnikání, z pronájmu a z reklam.

Pouze takovéto příjmy také církve nebo jiné neziskové organizace musí nyní zdanit. Příjmy církví z jejich hlavní činnosti by byly zdaňovány pouze v případě, pokud by byly vyšší než s nimi související výdaje.

Novela Věcí veřejných souvisí s jejich nesouhlasem s církevními restitucemi. Když se jim nepodařilo zabránit schválení vládního zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi v parlamentu, pokusili se normu zrušit prostřednictvím Ústavního soudu. Ten ale jejich požadavku nevyhověl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Benešová mlčela, Babiš nedorazil, socdem nevěděla. Piráti se čílí, že prý se u nás hrozně korumpuje

13:42 Benešová mlčela, Babiš nedorazil, socdem nevěděla. Piráti se čílí, že prý se u nás hrozně korumpuje

Poslanci vládního ANO za pomoci poslanců KSČM a SPD dnes odmítli projednat protikorupční legislativu…