Zemanův tým se rýsuje. Víme více o tom, kdo a jak obsadí Hrad

11.02.2013 14:01

Personální obsazení důležitých postů budoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana se začíná vyjasňovat. Podle důvěryhodného zdroje redakce se kancléřem pravděpodobně stane někdo ze Zemanova volebního týmu. Rýsuje se i obsazení dalších významných postů.

Zemanův tým se rýsuje. Víme více o tom, kdo a jak obsadí Hrad
Foto: Herbert Slavík
Popisek: Oficiální portrét Miloše Zemana
reklama

Jasněji začíná být i u dalších významných funkcí Kanceláře prezidenta republiky. Sám Miloš Zeman o víkendu oznámil, že na Hradě zůstane dosavadní šéf protokolu Jindřich Forejt, který se původně chystal na post velvyslance ve Vatikánu.

Forejt prý do Vatikánu chce pořád, má ale problém

Podle zjištění ParlamentníchListů.cz za tím však může být něco jiného, než sympatie k nově zvolenému prezidentovi. Důvěryhodný zdroj redakci řekl, že Forejt v Zemanových službách zůstane jen několik měsíců. S nástupem do Vatikánu má prý problém, protože je současně členem Suverénního řádů Maltézských rytířů a to je s novou funkcí neslučitelné.

„Na vyřešení situace potřebuje tři až čtyři měsíce, pak zaškolí nového šéfa protokolu a zhruba v září nebo říjnu by mohl na velvyslanecký post ve Vatikánu nastoupit,“ řekl redakci zdroj.

Redakci se Forejtovo vyjádření nepodařilo sehnat. Na základě neúspěšného telefonátu redakce na jeho mobilní telefon se krátce poté ozvala pracovnice hradního protokolu s vyjádřením, že je nutné se obracet pouze na mluvčího prezidenta Radima Ochvata. „Ale je to stejně zbytečné, protože pan ředitel Forejt se k ničemu vyjadřovat nebude,“ dodala, aniž by vůbec znala dotaz.

Forejt se později ozval sám, avšak stejně tak pouze odkázal na tiskového mluvčího Hradu. Nenechal si ani otázku položit a s přáním hezkého dne zavěsil. ParlamentníListy.cz se tedy na ředitele tiskového odboru Radima Ochvata obrátily. Ten po dvou hodinách odpověděl, že podobné věci Kancelář prezidenta republiky nekomentuje.

Dosavadní velvyslanec Kmoníček by mohl být vicekancléřem

Ze zdroje blízkého zvolenému prezidentu Zemanovi je téměř jisté hradní angažmá současného velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka. „Jde jen o nalezení vhodného místa v nové organizační struktuře kanceláře. Kmoníček, který ale na Hradě nikdy nepracoval, by mohl zastávat třeba funkci vicekancléře pro zahraniční styky a mít pod sebou zahraniční odbor,“ sdělil ParlamentnímListům.cz zdroj, který si nepřál být jmenován.

Jisté pozice na Hradě mají však i dosavadní členové volebního týmu Miloše Zemana, třeba jeho současná mluvčí Hana Burianová. Navíc existuje vysoká pravděpodobnost, že z prostředí volebního štábu vzejde i nový kancléř.

Nový kancléř asi vzejde ze Zemanova volebního týmu

Dosavadní vedoucí prezidentské kancléře Jiří Weigl sice bezprostředně po Zemanově inauguraci na Pražském hradě zůstane, jak je ale známo, bude to pouze na přechodnou dobu, aby nové hlavě státu pomohl s rozjezdem jeho kanceláře. Nástup Zemanova osobního tajemníka Jaroslava Hlinovského je jistý už delší dobu.

Pokud jde o tajemníka prezidenta Klause Ladislava Jakla a vicekancléře Petra Hájka, Miloš Zeman opakovaně uvedl, že s nimi ve své kanceláři rozhodně nepočítá. Tato slova se však prý velmi dotkla právě Jakla, který šéfuje i politickému odboru.

Jakl se údajně chystá odejít dřív než Klaus

Ten totiž opakovaně uvedl, že jeho setrvání na Hradě po odchodu Václava Klause je vyloučené od samého začátku, což potvrzuje i jeho pracovní smlouva, která je na dobu určitou a datum konce jeho zaměstnaneckého poměru je 7. březen, den vypršení Klausova mandátu.

Ladislav Jakl proto prý uvažuje, že skončí ještě před tímto termínem a tedy nástupem nové hlavy státu a nebude nikomu nic předávat. Stejně tak se Ladislav Jakl ani Petr Hájek nezúčastní Zemanovy inaugurace. Jakl však ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz tuto informaci odmítl. "Ne ne, hodlám normálně naplno pracovat do 7. března. Kdo jiný by připravoval zákony k podpisu nebo zajišťoval chod oddělení pro styk s veřejností," sdělil redakci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…