Nečas prý vyvolává v ODS atmosféru strachu. Víme více

04.03.2013 14:30

EXKLUZIVNĚ Výkonná rada ODS na svém zasedání v Jihlavě minulý čtvrtek zrušila dvě oblastní sdružení v Praze (Prahu 4 a Prahu 12) a jedno středočeské (Praha-západ). ParlamentníListy.cz mají informace o tom, jak výkonná rada probíhala a jak probíhala regionální rada Prahy.

Nečas prý vyvolává v ODS atmosféru strachu. Víme více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výkonná rada ODS

„Že se zrušilo oblastní sdružení Praha-západ má svou určitou logiku. Vedení ODS na to bylo upozorňováno již od loňského léta a na výkonné radě se to řešilo. Zrušení Prahy 4 a Prahy 12 přišlo ale jako blesk z čistého nebe. To se před tím vůbec neprobíralo. To je nebezpečný precedens do budoucna. Příště takhle Nečas může zrušit jakoukoli oblast, která ho bude kritizovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen Výkonné rady ODS.

Nikdo si netroufnul oponovat

„Bylo to tak, že se velkou část výkonné rady řešila Praha-západ. Zrušení oblastí z Prahy se s tím už jenom spláchlo v jednom balíku. Byla tam taková atmosféra strachu, že kdyby se na výkonné radě proti tomu někdo postavil jako proti nestandardnímu kroku, byl by snad na místě vyloučen a Nečas by ho automaticky označil za přisluhovače kmotrů. Nikdo si netroufl ani ceknout. Bylo to i o tom, že většina členů výkonné rady z Prahy, co tam byla, je na straně Svobody. Zahradil mlčel. Ostatní členové výkonné rady situaci v Praze neznají, tak si s tím nechtěli pálit moc ruce. Nečas také využil toho, že první místopředseda ODS Martin Kuba nebyl na výkonné radě a byl v té době v Americe. Kuba by podle mě něco takového nepřipustil,“ dodal zdroj z výkonné rady.

Podle informací redakce Svoboda na nedělní regionální radě potvrdil, že zrušení oblastí neprojednala regionální rada pražské ODS, ani pražské grémium. Rovněž prý Svoboda řekl, že při návrhu zrušení oblastí postupoval na výkonné radě v koordinaci a konzultaci s Nečasem.

Dle informací ParlamentníchListů.cz pražský poslanec Boris Šťastný na regionální radě navrhl usnesení s žádostí, aby výkonná rada odůvodnila, na základě jakých informací zrušila oblastní sdružení. Svoboda se postavil proti a usnesení přijato nebylo.

Shoda náhod, nebo načasování?

Anketa

Je Nečas pro ODS přínos?

15%
8%
77%
hlasovalo: 1902 lidí
Zajímavé též je, že kromě zmíněného Martina Kuby nebyl na výkonné radě ani místopředseda ODS Tomáš Chalupa z Prahy, který měl dovolenou. A ve stejný den, kdy probíhala výkonná rada, se konalo i pražské zastupitelstvo, které projednávalo řadu důležitých bodů od tunelu Blanka po Veletržní palác. Na výkonné radě také nebyli Andrea Vlásenková a Pavel Hurda. Naopak zde byli přítomni Filip Dvořák, Marek Benda a samozřejmě Bohuslav Svoboda.

Před zasedáním výkonné rady byla do médií též vypuštěna zpráva o možném vylučování „problematických“ členů, což rovněž patrně přispělo hladkému průběhu výkonné rady.

Jak informovala média, ODS Praha 4 byla zrušena s odůvodněním, že prý volbu nového předsedy místního sdružení v Nuslích, Ondřeje Palounka, provázely podivné okolnosti. Proti tomu se ODS Praha 4 ohradila s tím, že když už, tak mělo být zrušeno jenom toto místní sdružení.

Senátor – předseda

V Praze 12 je prý zas problém s nedávným sněmem, na kterém bylo zvoleno nové vedení oblastního sdružení. Z funkce byl odvolán dosavadní předseda oblasti senátor Tomáš Grulich. Na sněm byli údajně podezřele nominováni delegáti, říkají zastánci Grulicha.

Toho na výkonné radě podpořil předseda senátorského klubu Jaroslav Kubera. Prý měl existovat i jakýsi dopis senátorů podporující kolegu Grulicha.

„No, zrušit oblastní sdružení Praha 12 jenom kvůli tomu, že nebyl předsedou oblasti zvolen znovu senátor z této oblasti, je dost silná káva. Nikde se přece neříká, že automaticky měl Tomáš Grulich svou funkci na věčné časy. Jsem zvědav, jak to bude ODS řešit. Ti členové těch oblastních sdružení včetně Prahy-západ fyzicky existují. Takže někdo bude kádrovat, kdo je ten správný ódéesák a kdo ne? Ti členové se pak mohou přelít do jiné oblasti a problém se jen přesune,“ řekl redakci zdroj z výkonné rady.

Hodní a zlí kmotři

Primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda zrušení oblastních sdružení podporoval. „Je zajímavé, že když byl Ondřej Palounek na straně Svobody, byl to hodný kmotr a žádné černé duše tam nebyly, ale když se Praha 4 proti němu postavila a kritizovala Nečase, musí se najednou zrušit. Pavel Horálek byl v minulosti vyšetřován, ale protože je se Svobodou, je to asi najednou pan čistý. Praha 4 také kritizovala vedení ODS za pokles podpory voličů. To Nečas neodpouští. Je to výstraha dalším: nekritizujte vedení za debakly ve volbách a propad preferencí, nebo vás zrušíme,“ řekl redakci člen výkonné rady.

Nečas vidí celou věc jinak. „Vylučujeme, aby se pokračovalo v tom, že například někde jsou uměle navyšovány počty členů, aby byli uměle členové převáděni jako žoldáci z jednoho místního sdružení do druhého, aby se účelově vstupovalo do místního sdružení pouze několik hodin před konáním místního sněmu,“ vyjmenovával po jednání výkonné rady Nečas praktiky, které se podle něj v ODS vyskytovaly.

Do vedoucích funkcí už podle něj nesmí být jmenováni lidé s podivnou minulostí. Za nepřijatelné považuje to, aby na tyto praktiky dopláceli lidé, kteří mají podporu voličů a jsou dobrými komunálními či celostátními politiky.

Zrušené sdružení ODS v Kunraticích vyhrálo volby s 50,73 procenta

ODS Praha 4 vrátila jako bumerang Nečasovi argument, že mají ODS reprezentovat lidé, kteří uspěli ve volbách a připomněla mu, že doposud žádné volby jako předseda ODS nevyhrál: „Pokud jde o volební výsledky, ODS v Praze 4 na rozdíl od předsedy ODS Petra Nečase volby od 90. let nikdy neprohrála. Argument, že ODS mají reprezentovat lidé, kteří uspěli ve volbách, znamená jediné: Petr Nečas oznamuje svoji rezignaci. Zatím totiž žádné volby nevyhrál. Je to spiknutí neúspěšných.“

Je fakt, že například v Kunraticích, které spadají pod oblastní sdružení Praha 4 a kde bylo v rámci rozhodnutí výkonné rady také zrušeno místní sdružení, ODS v posledních komunálních volbách získala 50,73 procenta.

„Máme tři měsíce na to se sejít a požádat o vydání nové licence. Ale mám velkou obavu, že ti lidé si řeknou, ať si to Nečas a Svoboda strčí za klobouk, že oni to dělají léta zadarmo, z přesvědčení a teď ještě aby škemrali, jestli jim dá někdo licenci, nebo ne. Že to je pro ně urážka, já jsem předsedovi Nečasovi napsal,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz předseda místního sdružení ODS v Kunraticích Zdeněk Šmíd.

Kdo v ODS vyhrává a kdo nevyhrává

V samotné Praze 4 vyhrála ODS s 35,56 procenty hlasů a má svého starostu. Na Praze 2, kde je členem primátor Svoboda, získala ale jen 27,24 procenta. Na Praze 5, kde je členem první místopředseda pražské ODS Zdeněk Zajíček, ODS získala 20,39 procenta a zůstala v opozici. Zajíček má nyní garantovat obnovení oblastního sdružení na Praze 4. Grulich zase na Praze 12. Rozhodla tak regionální rada pražské ODS. „Je jasné, že do oblastí budou přijímat ty členy ODS, kteří jim budou vyhovovat,“ komentoval to významný člen pražské ODS.

Poslední průzkum CVVM ukázal jen dvanáctiprocentní voličskou podporu ODS, předstihla ji TOP 09 se 17 procenty. Nejsilnější česká strana, kterou je opoziční ČSSD, dosáhla na 41 procent preferencí. ODS zklamala v loňských krajských i senátních volbách, propadl také její kandidát v letošní přímé volbě hlavy státu.

Petr Nečas vskutku nevyhrál v pozici lídra a předsedy strany žádné volby. ODS za Mirka Topolánka zvítězila ve volbách 2006 s 1 892 475 hlasů, což bylo 35,38 procenta. Ve volbách 2010 obdržela ODS 1 057 792 hlasů, což činilo 20,22 procenta. V krajských volbách 2012 ODS získala již jen 324 081. A v prezidentských volbách získal kandidát ODS na prezidenta 126 846 hlasů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…