Pád Řecka bude bolet i nás. Vláda mnoho nezmůže

28.05.2012 9:27

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) připravuje spolu s ČNB plán pro případ, že Řecko skutečně opustí eurozónu. S přihlédnutím k tomu, jak silně je česká ekonomika provázána s evropskou, bude případný řecký návrat k drachmě citelnou ranou pro české exportéry a tím pro ekonomiku jako celek. Tato rána nás bude bolet a to bez ohledu na to, co vláda udělá, nebo neudělá, varují ekonomové.

Pád Řecka bude bolet i nás. Vláda mnoho nezmůže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Česká ekonomika je orientována výrazně proexportně a většina českého exportu směřuje do zemí EU. Pokud se naplní černé scénáře a Řecko skutečně eurozónu opustí, evropské hospodářství tím utrpí. Řecký návrat k drachmě by tak nevyhnutelně poškodil i české exportéry, což by vedlo k nárůstu hospodářských problémů v Česku i k nárůstu nezaměstnanosti. O černých vyhlídkách české ekonomiky informuje server Hospodářských novin (HN).

Dotace na udržení pracovních míst

„V případě, že se finanční krize skutečně rozjede naplno, bude to pro českou ekonomiku velmi nepříjemné bez ohledu na to, jestli vláda a ČNB něco udělají, nebo ne,“ říká hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

V případě řeckého ústupu od společné evropské měny by také narostly tlaky na inflaci v Česku, naproti tomu by vzrostly výnosy z českých dluhopisů. ČNB na to může reagovat tím, že sníží bankovní sazby a začne české dluhopisy skupovat, což by mohlo tlaky na ekonomiku snížit. Česká vláda toho ale podle ekonomů může dělat mnohem méně. Může krátkodobě dotovat různá pracovní místa na zkrácený úvazek, nebo může sáhnout ke garanci úvěrů pro soukromé subjekty.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…