Petr Lessy svědčí o strachu policistů a věří: Kubiceho zlo napraví Bradáčová

23.10.2012 15:24

Na případ vyhozeného policejního prezidenta Petra Lessyho možná dohlédne samotná vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Požádal ji o to Lessyho advokát Tomáš Sokol. Bude-li soudem exšéf policie očištěn, o čemž je on sám navíc přesvědčen, automaticky se vrátí do čela policie.

Petr Lessy svědčí o strachu policistů a věří: Kubiceho zlo napraví Bradáčová
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Lessy
reklama

„Ano, doktor Sokol podal žádost o dohled na Vrchní státní zastupitelství a já doufám, že se na to podívají jak dozoroví, tak i dohledoví státní zástupci,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz Petr Lessy.

Ten stále nad celým případem kroutí hlavou. „Troufám si říci, že jsem v těchto věcech profesionál, protože opravdu s takovou obžalobou by nás vyhnali z kdekterého okresního státního zastupitelství, pokud si pamatuji, kde jsem sloužil,“ srovnává.

Bradáčová je profesionálka na svém místě

„Ať už kvůli špatné důkazní situaci, navíc proces, který se mnou je veden, tak jsem nic podobného nikdy nezažil. Je to pro mě velké zklamání. Každopádně je to zajímavý pohled z druhé strany, abych, až se jednou vrátím, věděl, jak to vypadá a jak mohou trestní řízení nevinným lidem uškodit,“ řekl Lessy.

Sám exšéf policie se za dob svého působení s Lenkou Bradáčovou setkal a hodnotí ji pozitivně. „Pokud mám mluvit z vlastních zkušeností, kdy jsem měl párkrát možnost na některých jednáních s paní doktorkou Bradáčovou hovořit, považuji ji za čistého profesionála, za člověka na svém místě,“ je přesvědčen.

„Doufám, že se moje nevina prokáže. Pokud si tady na demokracii jenom nehrajeme, tak takový stav, jaký v mém případě je a na základě jaké účelovosti proti mně bylo zahájeno trestní stíhání, tak opravdu nepředpokládám jiný výsledek, než že budu očištěn,“ věří si.

„Až mě soud očistí, vrátím se do čela policie automaticky“

A v takovém případě by se jeho vztah k policii vrátil do právního stavu, jaký byl původně. „To znamená, že to není o tom, jestli se chci nebo nechci vrátit do funkce policejního prezidenta, ale v podstatě se to v okamžiku soudního očištění stane automaticky,“ vysvětluje serveru ParlamentníchListů.cz.

Okamžikem, kdy ho ministr vnitra Jan Kubice propustil ze služebního poměru, zanikl Lessymu i nárok na výsluhy. „Byl jsem vyhozen podle paragrafu služebního zákona, kdy jsou výsluhy pozastaveny do pravomocného výsledku trestního řízení. Tady je pro jakékoliv výsluhové nároky rozhodující výsledek trestního řízení,“ popisuje.

Přestože je Petr Lessy téměř dva měsíce mimo policii, přeje nyní svým bývalým podřízeným, aby se nenechali zastrašovat a dotáhli poctivě do konce i politicky citlivé kauzy.

Policisté Lessymu po jeho pádu psali i volali. Prý se bojí

„Nemám samozřejmě detailní informace ze spisů, když tam již nejsem, ale určitě jsem zbystřil po té záležitosti, která se stala mně. Ale myslím, že zatím veškeré kauzy, které byly, začaly za mého působení. Pevně doufám, že policisté se nenechají zastrašit, protože jsem měl řadu telefonátů a SMS zpráv a rozhovorů s policisty, kteří říkají, že se teď bojí,“ prozradil Lessy.

„Když se takhle zatočí s policejním prezidentem, co jsou teprve politici schopni udělat s nimi. Takže já doufám, že se nenechají zviklat a budou vyšetřovat dále a to tím způsobem, aby důkazní situace odpovídala stavu trestního řízení,“ dodává v komentáři pro redakci ParlamentníchListů.cz bývalý policejní prezident Petr Lessy.

V souvislosti s jeho odvoláním se ihned začalo spekulovat, proč k tomu došlo a zda byl k vyhození šéfa policie dán i příkaz z nejvyšších politických kruhů. Takový názor s konkrétními jmény tehdy vyjádřil poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Podle VV plánovaný odstřel

Ten to ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz označil za naplánovanou akci exministra vnitra Ivana Langera a poslankyně ODS Jany Černochové, která žije s Martinem Červíčkem, jenž byl okamžitě po Lessyho odvolání Kubicem jmenován na jeho místo.

Důvod těchto spekulací byl jednoduchý. Policie se za Lessyho vedení nebála jít až do nejvyšších pater politiky a vláda v čele s premiérem Nečasem si tak údajně v případě pádu, který může souviset se spory okolo daňového balíčku, měla Červíčkovým jmenováním zajistit, že se aféry spojené s nynější garniturou šetřit nebudou. To pochopitelně představitelé koalice i exministr Langer rázně odmítli.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…