Podnikatelka už za své daně od státu neočekává vůbec nic. Ale Mládek ji urazil

25. 3. 2013 17:07

ROZHOVOR Paní Jiřina Kosíková z Brna už deset let jako živnostník podniká. Provozuje úspěšné kosmetické studio Perfect Body v Brně. Jak sama o sobě říká, tvrdě pracuje, platí daně, ale podle ČSSD se má cítit jako parazit. Podle ní jsou přitom politici bez podnikatelů nuly. S napětím očekává, co všechno si ještě český podnikatel nechá líbit.

Podnikatelka už za své daně od státu neočekává vůbec nic. Ale Mládek ji urazil
Foto: Hans Štembera
Popisek: TK ČSSD za účasti stínového ministra financí Jana Mládka, místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové a předsedy Svazu pacientů ČR Luboše Olejára
reklama

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla vyměnit pozici zaměstnance za roli zaměstnavatele?

Zhruba před deseti lety jsem se rozhodla podnikat. Těch důvodů bylo několik. Vím, že některé české firmy své zaměstnance využívají, chovají se k nim jako k hloupým ovcím, které na ně za pár korun dřou, ale nesmí nic říct, o nic se zajímat, na nic se neptat. S platem zaměstnance jsem také nebyla spokojená. Hledala jsem možnost dalšího osobního růstu, seberealizace. Chtěla jsem být oceněná podle toho, jak moc budu pracovat. Proto jsem se rozhodla začít podnikat.

Vnímáte rozdílné podmínky v podnikání před lety a dnes?

Dřív to bylo jednodušší. Obstát na trhu dnes je čím dál tím více těžší. Ze strany státu cítím obrovský tlak vyždímat z nás co nejvíc. Stát nepodporuje domácí obchod tak, jak by měl. Na trhu je řada zahraničních subjektů, které tlačí cenu, ale především kvalitu služeb dolů. Alespoň já ve svém oboru kosmetických služeb a nehtového designu to vnímám velmi intenzivně. Necítím ze strany státu žádnou podporu, naopak.  Pravidla pro živnostníky jsou tu přísná, ale my sami u státu jen těžko najdeme zastání. Mě už to pomalu přestává vadit. Zvykla jsem si, že se musím o sebe postarat sama, nedělá mi to problém. Takže to už ani nekomentuji a prostě pracuji. Jsem ráda, že mám klienty, kteří ocení moji kvalitní práci. Na pomoc státu naštěstí nemusím spoléhat, nejsem na něm závislá.

Jaký názor máte na veřejné vystoupení Jana Mládka (ČSSD), který nazval živnostníky parazity?

To byl naprostý šok. Já pracuji klidně i jedenáct hodin denně a pak se večer vrátím domů, zapnu internet a přečtu si tenhle blábol. První, co mě napadlo, bylo, že ten člověk asi žil poslední roky na Marsu. Neuvědomil si, kolik je v téhle zemi živnostníků, kolika lidí se musel dotknout.  Výrok pana Mládka vnímám jako hlubokou urážku.  Platím daně, sociální i zdravotní pojištění, nic z toho stejně nemám, ani nic nečekám. Být nemocná si nemůžu dovolit. Jediné, co očekávám, je, že se budou chovat politici k nám podnikatelům, a vůbec k občanům, s úctou, když po nás chtějí, abychom je zvolili do vlády, a pak si přečtu, že jsem parazit. Nikdy jsem si na nic nestěžovala, ale pan Mládek si nejspíš neuvědomuje, že i my živnostníci jsme součástí tohoto obrovského stroje. Možná jsme jen malé kolečko, ale významné, a pokud vypadneme, tak se celý stroj porouchá.

Je těžké v dnešní době podnikat?

Všechno je otázka volby. Když podnikáte, musíte se rozloučit s osmihodinovou pravidelnou pracovní dobou a tím pádem i s částí svého soukromého života. Jsem zvyklá pracovat tak dlouho, jak a kdy je třeba. Klidně i jedenáct hodin denně nebo i o víkendech. Považuji to za normální, pokud chcete na trhu obstát. Odměnou mi je, že se mému podnikání daří. Je to rozjetý vlak a je to otázka kompromisu. Pokud chci být i nadále úspěšná, musím tomu obětovat svůj soukromý čas. Nelze mít oboje.

Jakou budoucnost předvídáte českým podnikatelům?

Já věřím, že český člověk je kreativní, zvládl už i větší krize. Jsme specifický národ, který se dokáže dostat z různých situací, tak proč ne i z této? Věřím, že tento malý národ zvládne i dnešní těžkou dobu.  Největší problém vidím v tom, že politici nechápou, že jsme jeden tým.  Měli by si konečně uvědomit, že ani oni bez nás nemohou fungovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Irena Ševelová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…