Poslanec Babák k protivládním protestům: Ohrožujete demokracii

17.03.2012 14:48

Podle členů vládní koalice jsou protesty namířené proti kabinetním reformám ohrožením demokracie. Češi jsou ale prý snad natolik chytří, aby nedopadli jako jejich slovenští "bratři". Protesty proti kabinetu Petra Nečase (ODS) totiž pokračují.

Poslanec Babák k protivládním protestům: Ohrožujete demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestující požadují demisi vlády i prezidenta
reklama

Čechům už se současným vládním establishmentem a řízením země dochází trpělivost. Politici je nutí utahovat opasky, zatímco sami si přidělují statisícové odměny. Zdražuje vše, potravinami počínaje, benzinem konče.

Pryč s vládou i prezidentem

V rámci inicativy Holešovská výzva, kterou kolem sebe vytvořil odpůrce vlády i prezidenta, Slávek Popelka, se tak v uplynulém týdnu na řadě míst České republiky sešly tisíce lidí protestujících proti vedení země. 

Právě pravice, či lépe řečeno středopravicová vláda, která škrtformy zavádí, je ale vůči snahám lidu o revoluci imunní. Za reformami si stojí a hodlá v nich i pokračovat.

Babák: Ohrožení pro demokracii

Třeba poslanec VV Michal Babák postup vlády hájí a naopak se staví proti snahám o jejich utnutí. Holešovská výzva prý ohrožuje demokracii.

"Demokracie patří do voleb a těch je skoro každý rok několik. Tito lidé chtějí změnu systému, tedy vadí jim demokracie a s tím se nemohu ztotožnit. Ani tisíce lidí v ulicích nejsou více než statisíce hlasů lidí u volebních uren," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec.

"Žijeme ve svobodné a demokratické společnosti. VV také nebyly spokojené se situací a dostaly se do Sněmovny a nyní mohou měnit věci k lepšímu," přiřál si véčkařskou polívčičku.

Za škrtformami si stojí také TOPkař Jaroslav Eček. Trochu populisticky ale doráží na Čechy s tím, že snad nejsou tak hloupí jako jejich slovenští kolegové.

Slovensko jako odstrašující případ

"Když se juknu na Slovensko, mám strach. Věřím, že máme cyhtřejší voliče. Spousta kroků, které dělá současná vláda, jsou naprostou nutností. V budoucnu to oceníme," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec a člen sociálního výboru.

Šťastný: Opasky se utahovat musí

Také podle Borise Šťastného z ODS jsou vládní reformy nezbytné. "Lidé si musí uvědomit, že reformy a určité utahování opasků jsou nezbytné předpoklady ekonomické stability země v globální krizi," řekl redakci s tím, že naše země v rámci EU stále patří k těm ekonomicky nejstabilnějším. "Pokud levice nebude podobné protestní akce populisticky podněcovat, neobávám se jejich eskalace," vzkázal poslanec.

Narazil ale také na Zdeňka Ponerta, pražského taxikáře, který účtuje nebývale vysoké taxy. Právě od něho se coby člena iniciativy Skutečná demokracie Holešovská výzva distancovala. Vyzýval totiž občany k násilí. Ten prý působí v této souvislosti groteskně. "Nestydí se proti předpisům vybírat stovku za kilometr a udělat si štáfl z místa pro invalidy, jen aby byl nejblíž turistům," dodal pro redakci.

Vydra kroutí hlavou: Do ulic? Proč?

Protivládní protesty v uplynulém týdnu pro ParlamentníListy.cz zhodnotil třeba i herec Václav Vydra. Ten jejich smysl absolutně nechápe. "Nevím, co lidi vůbec žene k tomu, aby vycházeli do ulic, zda mají takovou hmotnou nouzi nebo jestli je k tomu žene zhnusení různými „kauzami“. Ale pokud mají tu potřebu – je to jejich právo. Ale mám pocit, že se opravdu neděje nic, co by bylo proti zájmu státu nebo proti zájmu lidí. Že se zdražila vajíčka? To je opravdu „strašné“. To je na úrovni 30 korun za návštěvu u doktora. Jestli tohle dokáže vyvolat takové vášně, tak mě to opravdu mrzí a nevím, co vlastně lidé od státu čekají," řekl ParlamentnímListům.cz populární umělec.

Lidé si ovšem stojí za svým. Proti vládním reformám protestovali v řadě měst nejen ve čtvrtek a v pátek. Pražští rebelové budou pokračovat i v sobotu. V podvečer se sejdou opět na Václavském náměstí.

Nečas: Protestujte. Stejně je Vám to k ničemu

Podle premiéra Petra  Nečase (ODS) mají lidé  sice právo vyjádřit svůj názor, neboť žijeme v demokratické zemi, víc toho ale nezmůžou. Vláda bude dále pokračovat v reformách, které stabilizují veřejné finance. „Je to klíčový úkol, musela by to dělat jakákoliv vláda v jakémkoli stranickém nebo politickém složení,“ řekl Nečas Týdnu.cz

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)  zase upozornil, že stěžovat si umí každý, druhá věc ale je přijít s řešením. „Ti, kteří usilují o změnu toho, co prosazuje tato politická reprezentace, by měli také říct jak postupovat dál,“ upozornil.

„Tato vláda nedělá populární kroky, to je prostě fakt. Pokud bychom ale ta nutná, nezbytná opatření nedělali, tak se dostaneme do situace, kdy za několik málo let budeme řešit ještě mnohem horší situaci,“ vysvětlil ministr stejnému serveru.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Šulcová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…