Protikorupční Janeček: Je na mě odměna 50 milionů. Zabít mě nemá smysl

31.01.2012 6:21

ROZHOVOR Do kanceláře ke Karlu Janečkovi, zakladateli Nadačního fondu proti korupci, přinesly ParlamentníListy.cz patnáctistránkový kompromitující materiál, který útočí nejen na podnikatele samotného, ale též na jeho rodinu a na blízké okolí Janečkových spolupracovníků.

Protikorupční Janeček: Je na mě odměna 50 milionů. Zabít mě nemá smysl
Foto: Archiv
Popisek: Finančník a bojovník proti korupci Karel Janeček
reklama

Karel Janeček, exaktní matematik, od prvního dne, kdy NFPK začal plnit svůj cíl, tedy rozkrývat korupci, věděl, že působení fondu nebude procházka růžovým sadem a že sám sebe vystavuje značnému riziku.

Ovšem poté, co veřejně obvinil podnikatele a člena ODS Ivo Rittiga, že inkasuje 17 haléřů z každé prodané jízdenky na pražskou MHD (více ZDE), poté, co obvinil exšéfa dopravního podniku Martina Dvořáka (k věci ZDE) a jeho matku za finanční machinace, poté, co obvinil Petra Hulinského (ČSSD) za okrádání fyzicky postižených spastiků (více ZDE), rozpoutal Janeček něco, co ani sám nečekal.

„Je to všechno špína a bludy,“ reaguje Janeček na většinu obvinění, která vyplynula z kompromitujícího materiálu, jež ParlamentníListy.cz, stejně jako jiná média, obdržely poštou.

Pane Janečku, víte kdo může stát za tímto kompromitujícím svazkem?

Směji se tomu. Za tou špínou stojí Rittig nebo a David Michal z advokátní kanceláře Šachta and Partners, to je jeho styl.

Máte strach o svou osobu?

Minulý týden, jsem se bavil s jedním člověkem a ten mi řekl, že na moji hlavu je  v pražském podsvětí vypsaná odměna 50 milionů korun. Není to ovšem zaručená informace. Jedná se o odměnu za to, aby mě někdo zprofanoval.

A co si vzít bodyguardy?

Snažím se hlídat záda, nic nepodceňuji. Zařizujeme osobní strážce. Oni ale, kdyby mě odkrágrovali, tak si nepomůžou, udělají ze mě mučedníka a fond pojede dál.

Nebojíte se, že na Vás získá někdo třeba výpis z konta?

Já nemám co schovávat, ať to klidně zveřejní.

V dokumentu se píše, že pro Vás advokát David paradoxně stále pracuje.

To není pro mě, ale pro investiční fond 5P, nový název RSJ Private EquityP5. Prostřednictvím Karla Slavíčka jsme používali některé služby „ Šachtovců“.  To jsme ještě nevěděli, jací to jsou podvodníci. Já osobně žádné služby „Šachtovců“ nepoužívám.

V dokumentu se také píše o jistém Liboru Winklerovi, který je členem  představenstva Vaší společnosti RSJ,  členem dozorčí rady NFPK a zároveň předsedou dozorčí rady G2G, která se schovává za anonymní akcie, proti kterým vy bojujete.

To je prostě manipulativní nesmysl. My se naše prostředky snažíme kvalitně investovat. A když jsme třeba kupovali nějaký projekt, tak tam mohla být v pozadí firma s anonymními akciemi. Anonymní akcie jsou problém v případě, že někdo krade. Kdyby nikdo nekradl, tak problémem nejsou.

V dokumentu se dále praví, že jste připravil republiku o 200 milionů na daních, co je na tom pravdy?

Skupina RSJ investuje prostřednictvím řádně regulovaných fondů kolektivního investování v zahraniční. V době jejich vzniku bohužel v ČR neexistovala možnost založení takových fondů rizikového kapitálu na obchodování s deriváty. Zisk fondů vzniká mimo území ČR, kde je také zdaněn podle platných zákonů. Nechali jsme si zpracovat audit KPMG, který obvinění vyvrací.

Autoři dokumentu se dotýkají také vašeho bratra Tomáše, v tom smyslu, že vědomě vtoupil do firmy, která má anonymní akcie.

Bratr je nyní v USA, musel bych se ho na to zeptat.

Tady se opakovaně tvrdí, že pracujete s offshory.

Ne, je to lež. Offshore je firma, která umožňuje nelegální vyvádění daní, má odvádět daně z republiky, já s firmami tohoto typu prostě nepracuji. Investiční nebo podílový fond není offshore firma.

Spolupracujete s Petrem Krausem, který má mít údajně profit z Mostecké uhelné?

Nikdy jsem ho neviděl, je v dozočí radě společnosti Duhovka Group,  která spravuje školy a školky a kterou založil můj bratr. Kam plyne zisk MÚ, nevím.

V dokumentu, který naše redakce obdržela, se píše, že spolupracujete s Michalem Mezníkem, o němž autor dokumentu tvrdí, že vytuneloval společnost Bydlení tím, že v posledních dnech existence tato společnost lákala ze zájemců o bydlení peníze, ale následně stavby nedokončovala.

Já ho znám osobně, stará se o externí projekt pro náš fond. Já o jeho minulosti nic nevím, ale víte co, já Vám ho zavolám,“ odpovídá Janeček a telefonicky žádá sekretářku, aby mu zavolala Mezníka do kanceláře. Ten se po několika minutách dostavil a vysvětli, že po pěti letech dal soud firmě, ve které působil jako obchodní ředitel, za pravdu. „Já jsem tam byl pouze zaměstnanej. Pokud vím, tak podané žaloby byly zamítnuty a nic nebylo prokázáno,“ podporuje Janečkovo renomé Mezník.

Dokument taktéž tvrdí, že Karel Randák, vyšetřovatel NFPK, má něco s bývalou ženou exšéfa DP,  a proto jde Dvořákovi tak po krku...

Nežije, to je nesmysl. Já  znám Dvořákovu exmanželku, vím, s kým žije, jednou jsem dokonce hrál s jejím přítelem šachy. Randák žije s někým jiným. Já jsem rád, že s Randákem spolupracuji, je to ras na zkorumpovaný šmejdy.

Máte ještě připravenou ránu z milosti pro bývalé vedení dopravního podniku?

Nebojte, ještě se něco objeví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…