Tak jsem vám to řekla! Třeba mě zavražděj', houkla u Jílkové na ministra ODS

08.03.2013 4:49

V pořadu Máte slovo se nečekaně v publiku objevil aktivista Slávek Popelka. Přestože byla tématem pořadu elektřina a její cena, začal vykřikovat, že by měla padnout vláda. Jeden z diváků ve studiu si to nenechal líbit a ostře se ohradil.

Tak jsem vám to řekla! Třeba mě zavražděj', houkla u Jílkové na ministra ODS
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Ministr průmyslu Martin Kuba (zády) v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo
reklama

Anketa

Myslíte si, že je elektřina v ČR předražená?

99%
1%
hlasovalo: 16461 lidí

Z počátku ale diskuse probíhala vesměs poklidně, přestože je cena elektřiny ožehavým tématem. „Obnovitelné zdroje ano, ale fotovoltaika je podvod,“ nadhodila žena, která za elektřinu platí nemalé částky, protože jí i topí. Právě fotovoltaika je jedním z viníků, proč ceny energií stouply.

„My občané jsme určitě neřekli: Pojďme do toho. Vy to všichni víte moc dobře, hlavně vy, pane ministře,“ zlobila se žena na jediného člena vlády ve studiu, ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu. Ten se však ohradil – on s podporou solárních panelů nesouhlasí a nemůže prý za to, že to minulé vlády nechaly takto projít.

Nejvíce mu prý vadí, že u fotovoltaiky jde o byznys, který se navíc musí dotovat. K čemu tedy je? „Vždycky se nejvíce rozkrádají peníze, které jdou z dotací,“ poukázal také Kuba. Na to mu však žena odvětila, že mu stejně příliš nevěří a že se akorát vymlouvá.

„Když říkáte, že byly špatně nastaveny podmínky, tak proč toho zneužila polostátní společnost ČEZ?“ opáčil jeden z hostů pořadu, povoláním elektrikář. Největším investorem do fotovoltaiky byl totiž právě ČEZ.

„Jsme snad jedinej stát na světě, kterej má státní podnik na půl s anonymníma akciema,“ navázala na něj rozzlobená žena. „Třeba mě zavražděj', po tomhle pořadu!“ přisadila si a dodala, že ČEZ v diskusi ani zastoupen není, což zřejmě něco znamená.

Na to se usmála předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Paní Jílková, tento pořad vám věru nezávidím,“ řekla směrem k moderátorce. Podle ní jde totiž o záležitosti z 90. let, které se nedají snadno vysvětlit. Například na elektřinu je stále nahlíženo špatně – přitom se z ní stalo zboží jako každé jiné. Ale dala za pravdu Kubovi: „Poskytuje to mnoho možností k tomu, odklonit peníze, jak se někomu hodí,“ připustila.

Situace se ale v pořadu začala přiostřovat, lidé například mávali transparenty a občas vykřikovali, aniž byli vyzváni moderátorkou. „Já rozumím, že je dobré, když se objeví nějaký politik, tak mu vynadat,“ řekl v žertu ministr Kuba. A dál se hájil tím, že při schvalování zákona o podpoře fotovoltaiky v Poslanecké sněmovně nebyl.

„Já říkám, že ten systém byl velmi špatně nastaven,“ opakoval a připustil, že ale v té době hlasovalo pro zákon dvanáct senátorů ODS z 30.

Na levnou elektřinu můžeme zapomenout

Nezdraží se ale nyní elektřina ještě tím, že se bude dostavovat Temelín, ptala se také Michaela Jílková a dostalo se jí nepříliš příznivé odpovědi. „Na dobu levné nebo pseudolevné energie můžeme zapomenout. Ta už bude jenom dražší,“ odpověděla jí Drábová.

V tu chvíli se v publiku postavil dosud neznámý muž a představil se jako Slávek Popelka (organizátor protestních akcií, který stojí například za Holešovskou výzvou). „Tato vláda je nelegitimní a to nejlepší, co může udělat, je odejít!“ vykřikoval v ČT.

Na to ostře reagovala moderátorka, že ale tématem pořadu je cena elektřiny. „Dokud tato vláda neodejde, tak se elektřina ani jiné věci nezlevní!“ pokračoval Popelka. Jenže to rozzlobil i kolem sedící diváky. „Tady nejste na žádný demonstraci! Držte hubu!“ usadil ho starší muž. „Vy si z toho děláte politiku!“ dodal a i jeho musela v závěru pořadu Jílková uklidňovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…