Kontrola Českých drah začíná, ministr Žák se sejde s řídicím výborem

17.07.2013 19:50

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák započal avizovanou kontrolu hospodaření Českých drah. V nejbližší době se hodlá setkat s nově jmenovaným řídicím výborem ČD, ve kterém byli na jeho návrh obměněni čtyři členové.

Kontrola Českých drah začíná, ministr Žák se sejde s řídicím výborem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák

Řídící výbor je nejvyšším řídicím orgánem Českých drah, který rozhoduje o složení dozorčí rady, a jejím prostřednictvím i o osobě generálního ředitele drah.

"Tyto kroky mají jediný cíl, a to je, mít jistotu, co se v té firmě děje," uvedl Zdeněk Žák. Změna složení řídicího výboru podle něj nemá primární cíl vyvíjet tlak na šéfa drah Petra Žaludu a nejde ani o přípravu pro jeho odvolání. Setrvání Žaludy je podle šéfa resortu podmíněno uspokojivými výsledky, pokud je ukáže kontrola hospodaření ve státní firmě.

Z řídicího výboru byli k 16. červenci odvoláni náměstci ministra dopravy Miloslav Hala a Jiří Žák. Ti zatím podle ministra Žáka náměstky zůstanou a jejich setrvání bude tak jako u zbytku vedení ministerstva záviset na výsledcích. Za Ministerstvo financí řídicí výbor opustil Miloslav Müller a za resort obrany bývalý náměstek Michael Hrbata.

Místo nich v novém složení bude ředitel kabinetu ministra dopravy Zbyněk Šolc, který k dnešnímu dni nahradil Filipa Bendu, a ředitel odboru infrastruktury Josef Kubovský. Za Ministerstvo financí to bude Veronika Kramaříková a Richard Vítek za resort obrany.

Obměna části složení sedmičlenného řídicího výboru byla podle Žáka nutná i kvůli tomu, že někteří její členové už nejsou zaměstnanci ministerstev, za které byli do řídícího výboru jmenováni, nebo jsou na odchodu. To je případ bývalého náměstka Hrbaty, který resort dopravy opustil v dubnu, a Miloslava Müllera, který má dlouhodobě podanou rezignaci.

Podobná výměna patrně čeká i Správu železniční dopravní cesty, která spravuje železniční síť. Do její správní rady by chtěl Žák nominovat větší počet odborníků na železniční dopravu a doplnit místa chybějících radních.

Hospodařením Českých drah se Žák zabýval už v roce 2009, kdy se jako náměstek ministra dopravy neúspěšně pokusil odvolat současného šéfa Českých drah Žaludu, kvůli čemuž se dostal do sporů s tehdejším ministrem dopravy Petrem Bendlem. Na post náměstka poté rezignoval.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na resortu dopravy budí vášně jediná žena

15:55 Na resortu dopravy budí vášně jediná žena

„Jsme zaměstnanci Ministerstva dopravy a už nemůžeme nečinně přihlížet. Věřili jsme, že přinesete do…