85 Kč za husu. „Už je to hanba.“ Český pád do propasti

09.11.2023 10:52 | Komentář

Svatomartinská husa bude letos jen pro bohaté. Její chovatelé z toho ale nezbohatnou, jejich náklady se totiž zvyšují. „Letos bylo v ČR vykrmeno jen 125 tisíc hus, což je o 26 % méně než loni,“ komentuje Agrární komora ČR český pád do propasti. Na rozdíl od států, které si vybojovaly lepší podmínky, čeští zástupci v EU zklamali a na naše drůbežáře se nedostalo. A srovnání s Polskem? Tam je husa 2krát levnější, lze ji pořídit už za 85 Kč/kg. Radost z nákupů v Polsku, kterou Češi mají, dle vyjádření jedné z nakupujících kalí „hanba, jak se necháváme vysávat“.

85 Kč za husu. „Už je to hanba.“ Český pád do propasti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Svatomartinská husa, knedlík, zelí- ilustrační foto

S blížícím se svátkem sv. Martina jako by se blížila i vůně propečené husy s křupavou kůžičkou podávanou třeba s variací knedlíků a zelí. Tahle typická česká pochoutka ale podle všeho z našich „svatomartinských“ stolů postupně mizí. Minimálně se objevuje ve stále menším množství.

Na vině není nechuť Čechů ke konzumaci drůbežího masa nebo snad zvyšující se počet vegetariánů, resp. veganů. Důvod je prozaický a je jím cena hus, která jde, jako spousta jiných artiklů, poslední dobou skokově nahoru.

Na situaci reagovala na svém facebooku i Agrární komora České republiky, která zmínila jak vyšší náklady na straně chovatelů, tak zvyšující se přirážky obchodních řetězců.

„Husa patří ke každoročním svatomartinským oslavám, stejně jako kapr k Vánocům,“ píší agrárníci v úvodu svého příspěvku s tím, že se ale z husy poslední dobou stává luxusní zboží.

Anketa

Je srovnání Petra Fialy s Milošem Jakešem přehnané?

3%
95%
hlasovalo: 21886 lidí

„Letos bylo v ČR vykrmeno jen 125 tisíc hus, což je o 26 % méně než loni,“ pokračují ve svém textu s poukazem na klesající množství vykrmených hus, za kterým vidí zvyšující se vstupní náklady chovatelů.

„Ceny krmných směsí se totiž stále drží na vysoké úrovni. Čeští chovatelé se také potýkají s tlakem obchodních řetězců na snižování dodavatelských cen. Naopak na pultech obchodů pak kvůli obchodním přirážkám řetězců cena stále roste,“ kritizují členové Agrární komory i chování obchodních řetězců, které podle nich na jedné straně tlačí chovatele ke stále nižším dodavatelským cenám, ale na druhé straně zvyšují svoje obchodní přirážky.

To reflektuje ve svém prohlášení i předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá, kterou Agrární komora cituje v dalším svém facebookovém statusu.

„Výkupní ceny za drůbeží maso dnes vůbec nekopírují zvýšené vstupní náklady. Sektor se tak začíná stávat nekonkurenceschopným. Nejen kvůli drahým krmným směsím a energiím, ale také kvůli nerovným dotačním podmínkám v jednotlivých státech EU. Roli hrají i vysoké standardy welfare a také nepřiměřená administrativní zátěž,“ varuje Dlouhá před vzrůstající nekonkurenceschopností českých drůbežářů v porovnání s těmi zahraničními.

K jejím slovům se připojil i prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

„České zemědělství má za sebou několik náročných let, kdy chovatelé čelili nejdříve protipandemickým opatřením a následně kvůli válce na Ukrajině raketovému růstu nákladů a zpřetrhání dodavatelsko-odběratelských vztahů a mimořádnému zpřísnění požadavků na welfare,“ uvedl pro webové stránky Agrární komory a pokračoval směrem ke stávající české vládě Petra Fialy (ODS).

„V této nelehké situaci jim navíc vláda vyhrožuje škrty v dotačních podporách, které by měly za následek další snížení soběstačnosti Česka v produkci drůbežího masa a vajec. Čeští drůbežáři zřejmě již letos pocítí krácení národních dotačních podpor a mluví o dalším zhoršení situace v následujících letech,“ dodal ještě Doležal.

To vše má pak za následek, že cena husy se v tuzemských supermarketech pohybuje okolo 200,- Kč za kilogram, pokud máte štěstí, narazíte i na cenu kolem 170 korun, musíte se ale smířit s tím, že jde s největší pravděpodobností o husu z Maďarska chovanou na pomezí Rumunska a Ukrajiny – psali jsme o tom ZDE.

Ani do budoucna nejsou vyhlídky českých drůbežářů nadějnější.

Chovatelé v tuzemsku navíc oproti státům, z nichž se do Česka dováží měsíčně tisíce tun drůbežího masa a miliony kusů vajec, musejí podle Agrární komory splňovat nadstandardní požadavky na welfare a čelí nerovným podmínkám v rámci Evropské unie.

Anketa

Souhlasíte s tím, že koalice SPOLU jde společně i do eurovoleb?

3%
17%
hlasovalo: 38285 lidí

O tom svědčí i prohlášení již zmiňované předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé, která se zmínila například o zákazu chovu nosnic v obohacených klecích, který bude u nás platit za tři roky, ale který dosud zavedlo jen několik zemí.

„Nepatří k nim Polsko, které je tradičním dodavatelem vajec a drůbežího masa do Česka. Tato země a několik dalších států sousedících s Ukrajinou získaly mimořádnou finanční podporu z krizové rezervy Evropské unie kvůli válce na Ukrajině a dalším mimořádným problémům, přičemž na tuzemské drůbežáře se nedostalo,“ kritizuje Dlouhá zároveň vyjednávání našich zástupců v rámci EU.

Když už je řeč o polském drůbežím trhu, vězte, že ceny hus zajímaly i členy facebookové skupiny POLSKO – nákupy, tipy a doporučení. Na dotaz, jak to vypadá nyní s cenami hus u našich severních sousedů, se jim dostalo ujištění, že jsou, stejně jako spousta dalších, výhodnější.

Z připojených odpovědí totiž vyplynulo, že v tomto týdnu nabízejí polské obchodní řetězce kilogram husy za výrazně nižší ceny, než ty naše.

V Lidlu to je zhruba 15 zlotých (asi 85 Kč) za kilogram, v Kauflandu a Biedronce necelých 10 zlotých (asi 55 Kč). Nám se podařilo potvrdit pouze údaje z Lidlu, i tak je tam v porovnání s Českou republikou husa 2krát levnější.

Na závěr přidejme snad jen povzdech jedné z členek zmíněné facebookové skupiny, zaměřené na polské nákupy a ceny, jejíž status se setkal s nebývalým ohlasem. Popisuje v něm totiž svoje smíšené pocity, kdy radost z výhodného nákupu kazí hanba z toho, kam až se dostala Česká republika.

„Tak jsem jela taky do Polska na nákup.. Nakoupili jsme k maximální spokojenosti, ale když jsem nákup roztřídila a uklidila, spokojenost vystřídala hanba. Kam jsme se to dostali? Jak jsme se mohli mít, kdyby nebyly naše peněženky úplně zbytečně vysávány? Mám doma z Polska rýži, máslo, prací prostředky o více než polovinu levnější... Mám z toho mít vůbec radost?“

reklama

autor: Martin Huml

Eurokoalice

Když jste takový odpůrce eura, vám nevadí, že tvoříte koalici s tak eurofanatickými stranami jako je STAN a TOP 09? Proč nejde ODS do voleb samostatně? Přijde mi, že třeba se STAN máte dost protichůdné názory nejen co se týká eura.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Radost z toho mějte,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseD , 09.11.2023 11:07:40
já z Prahy mohu jen závidět, protože se do Polska nedostanu. Dnes jsem viděl husy v Bille, drahé a velké. Ležely tam jako flus, nikdo to nekupoval. Také jsem tam viděl prodavače, který obsluhoval úsek zeleniny. Z bedýnky kedluben, kus za 19,90, vybíral ty zkažené do odpadu, protože to za tu cenu také nikdo nekoupil.

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Jak to ten gauner mohl vypustit z d*žky?“ Přijeli to říct Pražákům. A řekli

12:54 „Jak to ten gauner mohl vypustit z d*žky?“ Přijeli to říct Pražákům. A řekli

„Chtěli jsme přijet sem, abyste v Praze věděli, že žijeme. Nechceme být někde uklizení. Stávka domlu…