Bendl půjčil 4 miliardy, Rath je utrácel. Co změní nové volby?

16.7.2012 9:23 odp.

Středočeský kraj má podle všeho dluhy ve výši 5 miliard a 745 milionů korun, dluh může být ale podle některých ještě vyšší. Právě dluhy můžou být hlavním tématem následujících voleb. Zatímco Petr Bendl z ODS peníze půjčoval, David Rath za ČSSD peníze utrácel.

Bendl půjčil 4 miliardy, Rath je utrácel. Co změní nové volby?
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

"Míra zadlužení kraje v žádném případě není nestandardní, odpovídá možnostem zdravého hospodaření a rozvoje Středočeského kraje," řekl iDnes.cz mluvčí kraje Milan Smutný.

Dluhy nasekal Bendl, hájil se Rath

Petr Bendl z ODS si ale vzal už za dob svého hejtmanství půjčku 4 miliardy korun, jeho nástupce David Rath z ČSSD pak peníze utrácel s tím, že dluhy ve skutečnosti nadělal Bendl.

Podle místopředsedy finančního výboru krajského zastupitelstva ODS Jana Skopečka taková míra zadlužení ale není normální. "To dle mého názoru není obrázek zdravého a odpovědného hospodaření. Zatímco minulé vedení kraje vytvářelo v rozpočtech dostatečné rezervy a předávalo kraj se zůstatky na účtech, sociální demokraté tento polštář zlikvidovali a rezervy jsou minimální," řekl Skopeček.

Čtyřnásobný nárůst

ČSSD podle Skopečka spolu s komunisty od minulého volebního období zvýšili míru zadlužení rovnou čtyřnásobně. Původní Bendlův úvěr ale současné vedení kraje chválí, je podle nich výhodnější.

"Půjčené finance jsou v nynější realitě levnější než naše vlastní peníze. Sám bych si takové peníze raději půjčil než používal své vlastní," dodal Smutný. Rath sice půjčené peníze používal, ale samotná půjčka byla často terčem jeho kritiky. Peníze měly jít podle kandidáta za ODS Raduana Nwelatiho někam jinam, než kam byly určené.

Rath je totiž čerpal, aniž by ho zajímalo na co byly původně půjčené. "Dluh, který si vzal Bendl a hlasovala pro něj i ČSSD, byly čtyři miliardy na opravy komunikací. ČSSD je nemusela čerpat, ale vyčerpala. A bohužel nikoliv na opravu komunikací, ale na provoz," řekl dokonce.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

9:53 Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

„Nejvíce tržní a nejjednodušší řešení, které lze učinit, je, aby vláda vytáhla z ČEZ ve formě divide…