Černá statistika: Téměř milion lidí upadá do chudoby

24.04.2012 7:58

Čím dál více lidí se propadá do pásma příjmové chudoby. Již téměř milion lidí se do něj podle Českého statistického úřadu propadlo a další budou jistě přibývat. Lidé navíc mají obavy z budoucnosti a téměř tři čtvrtiny se obávají pádu do dluhů, exekucí a osobního bankrotu, informuje Právo.

Černá statistika: Téměř milion lidí upadá do chudoby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec v Praze
reklama

Podle Českého statistického úřadu se již každý desátý Čech nachází v pásmu příjmové chudoby. To bylo statistiky ohraničeno příjmem sedm až devět tisíc korun hrubého na osobu ve dvou až tříčlenné rodině. Takových lidí už je dnes bezmála milion a počet stále stoupá. Nejpostiženější skupinou jsou podle serveru matky samoživitelky a mladiství.

Právo z velkého průzkumu mezi 53 tisíci čtenáři zjistilo, že víc než 70 procent respondentů se obává osobního bankrotu. Důvodem je stoupající hrozba exekucí na nesplácené dluhy.


Počet exekucí narůstá

Jen v minulém roce soudy nařídily více než milion exekucí, což je plná čtvrtina všech exekucí nařízených od zavedení tohoto institutu v roce 2001. Před alternativou doživotního splácení dluhů zvolilo během posledních čtyř let 20 tisíc dlužníků možnost osobního bankrotu.

Ten obnáší pět let živoření na hranici minima, po kterém je možné zbylé dluhy odpustit. Následujících pět let je dlužník ještě veden v insolvenčním rejstříku.

Největší počet osobních bankrotů se objevil v Moravskoslezském a Ústeckém kraji - v obou se jednalo o téměř pětinu ze všech bankrotů.

{relatedarticles title="Psali jsme:" articles=&

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvyšší dluhy mají Pražané

13:08 Nejvyšší dluhy mají Pražané

Už třetí rok po sobě se snížil průměrný dluh obyvatel naší země. Zatímco v roce 2018 šlo o zhruba 28…