Čím dál více lidí si nemůže dopřát kvalitní jídlo. Známý expert na výživu varuje

28.07.2013 12:49

Podle odborníka na výživu a předlistopadové televizní hvězdy, doktora Rajko Dolečka, se z dnešních potravin vytrácí kvalita. Nejhůře jsou pak na tom podle Dolečka chudí Češi, kteří si důležitou pestrou stravu nemohou dovolit.

Čím dál více lidí si nemůže dopřát kvalitní jídlo. Známý expert na výživu varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řízky
reklama

Podle lékaře, který v sedmdesátých letech vedl populární pořad Nebezpečný svět kalorií, máme v dnešní době na výběr více jídel, záruka nezávadnosti ale chybí. "Je k dispozici větší výběr druhů potravy, ztratila se ale jistota, že všechny druhy potravy jsou nezávadné, dobré," říká v rozhovoru pro server Novinky.cz. V minulosti jsme na tom také podle něj byli lépe, co se týče výroby masných výrobků. "Kdysi jsme byli uzenářská velmoc, dnes dobrá uzenina jako by nepatřila do všeobecného standardu kvality. Jaký může být párek za 65 korun za kilogram?" ptá se Doleček.

Hůře jsou na tom podle Dolečka lidé, kteří patří mezi nejchudší vrstvu obyvatel. Ti si o zdravé a vyvážené stravě mohou podle doktora nechat jen zdát. "Chudá část obyvatel, jejíž počty stoupají, si nemůže příliš často vybrat kvalitní potravu, protože na to nemá," dodává. A co jsou podle legendárního doktora největší "metly" zdravého životního stylu? Slazené limonády a málo pohybu!

Tlustí Američané

"Zatímco se v roce 1970 uváděla roční průměrná spotřeba limonád a jiných nealko nápojů na našeho občana 36 litrů, v roce 2010 to už bylo 196 litrů. Pak se nemůžeme divit velikému výskytu obezity," říká doktor a poukazuje na Ameriku, ve které je nemalé procento dětí obézních. "Slazené nápoje a bohatý obsah tuků v potravě se pokládají za jednu z hlavních příčin epidemie obezity u mladých Američanů," dodává Doleček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dálkový on-line učitel, instagramový influencer... vznikají pozice, které dřív nikdo neznal, uvádí vědkyně. Mizí pošťačky, pokladní, lidé v cestovkách

10:30 Dálkový on-line učitel, instagramový influencer... vznikají pozice, které dřív nikdo neznal, uvádí vědkyně. Mizí pošťačky, pokladní, lidé v cestovkách

Docentka Martina Rašticová z Ústavu práva a humanitních věd ve své práci popisuje trendy, které souč…