Dálkový on-line učitel, instagramový influencer... vznikají pozice, které dřív nikdo neznal, uvádí vědkyně. Mizí pošťačky, pokladní, lidé v cestovkách

29.10.2020 10:30

Docentka Martina Rašticová z Ústavu práva a humanitních věd ve své práci popisuje trendy, které současná pandemie koronaviru mění zejména na trhu práce. Její text mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Dálkový on-line učitel, instagramový influencer... vznikají pozice, které dřív nikdo neznal, uvádí vědkyně. Mizí pošťačky, pokladní, lidé v cestovkách
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Martina Rašticová

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4492 lidí
„Už dnes můžeme sledovat řadu nových pozic, které před pár lety ještě nikdo neznal, nebo vůbec neexistovaly. Jedná se například o specialisty na sociální sítě, další profesí bude učitel chatbotů, tedy komunikační specialista vytvářející jazyk, kterým mluví chatbot, počítačový program, který simuluje lidskou konverzaci," uvedla Rašticová.

Dalšími novými pozicemi podle ní budou analytik velkých dat, dálkový on-line učitel, instagramový influencer, pověřenec GDPR a další.

Naopak časem podle Rašticové odzvoní účetním, protože jejich práci už dokážou dělat automatizované programy. Na ústupu jsou poštovní doručovatelky, neboť klasickou poštu nahradila elektronická a také důchodci už preferují bezhotovostní platební styk. Mizí pokladní, bankovní úředníci, agenti v cestovní kanceláři, asistenti právníka.

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

61%
39%
hlasovalo: 29124 lidí
„Naopak nezaniknou profese, ke kterým sice není potřeba velké vzdělání, ale nelze je nijak nahradit. Například úklidové služby, extrémně vyžadované budou v souvislosti se stárnutím společnosti pečovatelské služby. Nezaniknou také kreativní profese," popsala Rašticová.

Nezaměstnanost v Česku se zatím drží na velmi nízkých číslech kolem čtyř procent. Zaměstnanost na příznivé úrovni udržuje stát uměle díky podpůrným programům Antivirus, kurzarbeit, ošetřovnému, podpoře nájemného. Čísla proto prý neodráží stav ekonomiky, navíc je dlouhodobá podpora programů na zaměstnávání ohrožených skupin na trhu práce neudržitelná.

„Opětovný rozsáhlý podzimní lockdown ohrozí existenci malých a středních podniků a živnostníků, pro mnohé z nich bude tento stav likvidační. Očekáváme propouštění v restauračních a hotelových zařízeních, utrpí také zaměstnanci v turistickém ruchu a v leteckém průmyslu," zmínila socioložka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

16:56 Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

EXKLUZIVNĚ Nová kniha premiéra Andreje Babiše má název „Sdílejte, než to zakážou!“ ParlamentníListy.…