Kalousek s vládou zvýšil nejvíce daně od 89. Mládek je v šoku

23.05.2012 22:31

Nečasův kabinet schválil největší zvýšení daní pro domácnosti od roku 1989. Kvůli zvednutí DPH na patnáct a jednadvacet procent mírně zdraží prakticky všechno zboží a služby. Prošlo také zrušení takzvané zelené nafty a zavedení daně z vína – změny, kvůli kterým zemědělci dopoledne blokovali s traktory hlavní silnice ve dvanácti krajích.

Kalousek s vládou zvýšil nejvíce daně od 89. Mládek je v šoku
Foto: mladek.eu
Popisek: Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek
reklama

Opozice vládu kritizuje, že celá váha leží na středně- a nízkopříjmových skupinách. Podle náměstek ministra financí Ladislava Minčiče to není pravda. „Chceme, aby zátěž ležela rovnoměrně na všech skupinách obyvatel,“ tvrdí Minčič.

„Vláda především nemá žádnou koncepci, jak obnovit hospodářský růst. Zatímco okolní země rostou, tak u nás se HDP dále propadá,“ upozorňuje stínový ministr financí Mládek.

Podle něj se vláda soustředí jen na fiskální stabilizaci a zapomíná na další aspekty veřejných financí. „Pro hospodářský růst musíte podporovat export, musíte se vrátit k přímé podpoře zahraničních investic a celou řadu dalších opatření,“ tvrdí Mládek.

Podle něj by se vláda měla více zabývat i prorůstovými opatřeními, ne jen fiskální stabilizací. Zatímco Slovensko, Německo i Polsko vykazuje růst, Česko dále prodlívá v regresi. Podle Ladislava Minčiče sice HDP klesá, ale stát šetří a údajně zefektivňuje služby. Čistě prorůstová opatření ovšem nedělá, přiznává náměstek ministra financí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pal

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvyšší dluhy mají Pražané

13:08 Nejvyšší dluhy mají Pražané

Už třetí rok po sobě se snížil průměrný dluh obyvatel naší země. Zatímco v roce 2018 šlo o zhruba 28…