Majitelé bytů chtějí výpověď bez udání důvodu. Dovolávají se ODS a TOP 09

09.03.2012 12:53

Majitelé domů v Česku dál usilují o zavedení výpovědi z nájemního bytu bez udání důvodu. V souvislosti s tím chtějí také prosadit nový zákon o sociálním bydlení. Lidem, kteří mají nikoli vlastní vinou problémy s úhradou nákladů na bydlení, by měl pomoci stát, ostatním pak obce. Na setkání s novináři to řekl předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) Tomislav Šimeček.

Majitelé bytů chtějí výpověď bez udání důvodu. Dovolávají se ODS a TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střechy na Malé Straně

Obce jsou podle Šimečka dosud vlastníky bytového fondu v tržní hodnotě přes 500 miliard korun a jen výnos z pronájmu tohoto majetku ve výši dvou procent ročně jim prý může vynášet kolem deseti miliard za rok.

„Mají tedy víc než dostatek prostředků na omezenou pomoc i těm v zaviněné nouzi, kde naše ústava vyžaduje jen zajištění základních životních podmínek, to je přespání a stravu,“ uvedl na adresu obcí Šimeček. Lidem v nezaviněné nouzi by tak podle něj měl pomoci s úhradou nákladů na bydlení stát. 

Zákon o sociálním bydlení i výpověď bez udání důvodu prosazují majitelé domů už několik let. „Návrhy zapadly, protože dosud neproběhla deregulace nájemného a je tu spousta zájmových skupin, které mají proti zákonu námitky,“ poznamenal předseda OSMD Šimeček.

Náš názor je blízký TOP 09 a ODS, tak jsme se pustili znovu do boje, říká Šimeček

„V nedávné době jsem ale dostal zprávu od pana ministerského předsedy, že je tento přístup blízký názoru vlády a zejména TOP 09 a ODS, a proto jsme se zapojili do procesu přípravy nového zákona o sociálním bydlení,“ zdůvodňuje Šimeček, co motivovalo vlastníky domů pustit se do dalšího kola politického boje. 

Návrh OSMD počítá s tím, že všichni v nezaviněné nouzi budou na základě žádosti zajištěni adresnou, dočasnou a pravidelně přezkoumávanou státní dávkou tak, aby nemuseli na přiměřený bytový standard v místě bydliště a zaměstnání vydávat víc než pětadvacet procent příjmů domácnosti. 

Podporu pro své návrhy chtějí vlastníci domů získat také prostřednictvím kongresu Mezinárodní organizace majitelů nemovitostí, který dnes začal v Praze. Předseda tuzemského OSMD je viceprezidentem této organizace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pal

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

16:56 Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

EXKLUZIVNĚ Nová kniha premiéra Andreje Babiše má název „Sdílejte, než to zakážou!“ ParlamentníListy.…