Pánové z ODS, dáte své peníze do Drábkových fondů? Odpovědi stojí za to

13.11.2012 14:08

Diametrálně se liší propočty výhodnosti při zapojení do druhého pilíře důchodové reformy. Zatímco podle zprávy Ministerstva práce se to většině lidí vyplatí, mimo resort existují mnohem kritičtější analýzy. Od těch, které uvádějí, že druhý pilíř nebude výhodný ani pro vysokopříjmové skupiny, až po ty, které konstatují, že o výhodnosti bude možné mluvit až od 97 let.

Pánové z ODS, dáte své peníze do Drábkových fondů? Odpovědi stojí za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných bylo cítit zmar z prohraných voleb
reklama

Anketa

Chystáte se zapojit do penzijní reformy?

2%
98%
hlasovalo: 17047 lidí

Ministerstvo práce a sociálních věcí neztratilo svůj bezbřehý optimismus ve věci penzijní refotmy ani po odchodu svého šéfa Jaromíra Drábka. Na svých webových stránkách má vyvěšenou kalkulačku k důchodové reformě, která má ukázat výhodnost při zapojení do druhého pilíře. Podobně působí i nedávno vypracovaná zpráva MPSV, podle níž se zapojení do druhého pilíře vyplatí 60 procentům mužů a 50 procentům žen.

Ke zcela opačnému závěru směřují výpočty, které ve svém sobotním vydání uveřejnil deník Právo. Podle nich se druhý pilíř nevyplatí ani vysokopříjmovým skupinám obyvatel. To potvrdil vedoucí katedry veřejné ekonomiky Vysoké školy finanční a správní Jaroslav Vostatek, který navíc opakovaně poukazuje i na vysoké náklady penzijních společností, které pohltí velkou část výnosů. K podobným výsledkům došla při výpočtu zveřejněném v dnešním vydání MF Dnes. Podle toho se druhý pilíř stane výhodným teprve pro ty, kdo se dožijí více než 97 let.

Záleží na nastavení výnosnosti penzijního fondu

„Výsledky jsou závislé na tom, jakou si tam ten, kdo to počítá, nastaví výnosnost penzijního fondu. Všechno to jsou pocity založené na subjektivním odhadu, kolik mohou fondy v budoucnu vynášet. Ministerstvo práce bude mít vždy tendenci ukazovat čísla, která budou reálná, nebo nadhodnocená, kritici zase budou mít tendenci ukazovat čísla, která jsou reálná, nebo podhodnocená,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz důvody odlišných výsledků Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance.

Analytička poukazuje také na to, že kalkulačka k důchodové reformě je nadhodnocena i proto, že nepočítá v plné výši s poplatky fondům, jaké by mohly být, pokud by byly nejvyšší možné. A rovněž neuvažuje situaci, že by výnosy penzijních fondů měly být nižší než kupříkladu za posledních deset let ve třetím pilíři.

Větší riziko i doživotí, faktory hovořící proti druhému pilíři

„Navíc tu nesedí poměr výnos a riziko. Penzijní fondy nakupují dluhopisy plus něco navrch, takže to riziko vždy musí být vyšší než třeba riziko jednoho státního dluhopisu. Ten je výhodnější i z hlediska likvidity, protože ho lze kdykoli prodat, zatímco v penzijním fondu musíte setrvat na doživotí. Pokud by někdo investoval na vlastní pěst, třeba do státních dluhopisů, tak by byl schopen si zajistit shodný nebo i vyšší výnos s nižším rizikem,“ upozorňuje Markéta Šichtařová.

Šéfka Next Finance si myslí, že ohledně druhého pilíře je inteligence veřejnosti dost silně podceňována. „Den co den se setkávám s desítkami e-mailů či telefonátů lidí, kteří to různě komentují a sdělují mi svoje názory. A jimi se jak červená nit vine myšlenka, proč by do toho měli vstupovat, když jsou schopni se o sebe postarat nějakým způsobem sami, třeba státními dluhopisy nebo podílovými fondy, přičemž podílové fondy jsou jim schopné vygenerovat velice podobný výnos, ale s nižším rizikem. Proč by tedy měli podstupovat to riziko?“ ptá se analytička.

Poslanec ODS si dokáže peníze sám lépe zhodnotit

Proto nečeká ve druhém pilíři potřebný milion zájemců, ale jen stovky tisíc, a to ještě ne mladších ročníků, na něž je reforma především cílena. „Racionální krok by to byl snad jen od lidí, kteří mají blízko do důchodu. Mají nastřádáno na důchod díky mzdě, kterou pobírali během většiny svého života, do důchodového věku jim zbývá malý čas, a tak se nevydávají všanc penzijním fondům na tak strašně dlouhou dobu,“ vysvětluje Markéta Šichtařová, že i tak bude zavedení druhého pilíře provázeno zklamáním jak ze strany státu, tak ze strany institucí, které mají druhý pilíř provozovat.

S účastí v „Drábkových“ fondech nepočítají ani sami koaliční poslanci. „Pro mě je druhý pilíř nevýhodný, protože si chci rozhodovat o svých penězích sám. Mé příjmy jsou vícezdrojové a jako aktivní člověk dokážu své peníze zhodnotit na kapitálovém trhu daleko lépe, než by se zhodnotily ve druhém pilíři důchodového systému,“ říká pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Boris Šťastný.

Druhým pilířem by měla být fungující třígenerační rodina

Přiznává přitom, že by si dokázal představit daleko větší možnost zapojení do druhého pilíře díky jinak nastaveným parametrům. Zákon ale kritizovat nechce, i když to vypadá, že nebude výhodný pro nízkopříjmové kvůli nízkým částkám, ani pro vysokopříjmové, kteří si stejně jako on dokáží zhodnotit peníze lépe, ale jen pro fondy. „To je otázka vlády a kompetentního ministra jako předkladatele, aby obhájili, zda má takto nastavená reforma smysl. Já pro ni hlasoval jako loajální koaliční poslanec,“ podotýká Boris Šťastný.

„Já jsem si celkem jist, že jediný skutečný a použitelný druhý pilíř důchodového zabezpečení může být pouze fungující třígenerační rodina. Jsem přesvědčen, že na to, aby si tento fakt uvědomila významná část naší společnosti, mělo být vynaloženo minimálně stejné úsilí, jaké bylo věnováno na zavedení nějakého matematického hejblátka, které sice může částečně řešit nějaký dílčí problém důchodové otázky, ale nutně jen nedostatečně a nejistě,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Aleš Rádl.

Důchodovou reformu odpískají nejpozději parlamentní volby

Zda se zapojí do druhého pilíře v této podobě, sám ještě neví. „Ale určitě vím, že pokud ano, tak tomu nebudu ve svých úvahách o zajištění na důchod přikládat nějakou podstatnou váhu a význam,“ dodává Aleš Rádl. Pokud bude zájemců o vstup do druhého pilíře málo, hrozí této penzijní reformě krach. „Čím menší bude počet lidí ve druhém pilíři, tím větší náklady na klienta budou, a tím i nižší výnosy pro ně,“ upozorňuje Markéta Šichtařová s tím, že tato důchodová reforma bude stejně nejpozději po příštích parlamentních volbách odpískána.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Vánoce do Špindlu? Zapomeňte. Blíží se nejhorší sezóna v historii, hrozí i zákaz pobytu

5:55 Na Vánoce do Špindlu? Zapomeňte. Blíží se nejhorší sezóna v historii, hrozí i zákaz pobytu

Clarion Špindlerův Mlýn, hotely Savoy, Bedřiška, Pod Jasany, Start, Amenity, Jelínek, Grand, Lomnice…