Rath: Fanatická dcera Kalouska.Topkařka mluvila o důchodcích a válce

05.05.2012 19:08

AKTUALIZOVÁNO Vláda si může mnout ruce. Koaličním poslancům se v pátek podařilo schválit v prvním čtení návrh zákona na snížení valorizace důchodů pro příští tři roky. Zpravodajka zákona Gabriela Pecková z TOP 09 vyvolala pozdvižení, když ve svém vystoupení uvedla, že se důchodci přizpůsobí, protože vyrůstali za války a život prožili v režimu, který jim žádné zbohatnutí nedovolil.

Rath: Fanatická dcera Kalouska.Topkařka mluvila o důchodcích a válce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodce na nábřeží u Vltavy - ilustrační foto
reklama

Členka výboru pro sociální politiku Gabriela Pecková způsobila v pátek ve sněmovně velký rozruch, když vystoupila jako zpravodajka vládního návrhu zákona, v němž jde o snížení valorizace důchodů v následujících třech letech. „Úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil,“ uvedla Pecková před poslanci doslova.Přestože tvrdila, že se seniory pracuje celý život, nevypadalo to, že by pro ně měla příliš pochopení. Nevylepšila to ani tehdy, když vyzývala k naplnění duše seniorů. „Tato vláda, bohužel, v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni – naplnit jejich duši,“ perlila dál ve svém vystoupení před poslanci Gabriela Pecková.

Buď je fanatička, nebo jí nedochází, co říká

Nelze se proto divit, že především opoziční poslance její slova pořádně naštvala. „Tato poslankyně je za TOP 09, a ta se čím dál víc projevuje jako povýšená a bezcitná strana. Je to tedy buď fanatická dcera své strany nebo je poněkud hloupější a nedochází jí, co vlastně říká. Kalousek na ni může být hrdý,“ prohlašuje pro ParlamentníListy.cz stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

„Vystoupení paní Peckové bylo nejen vadné z pohledu zneužití funkce zpravodaje, ale bylo plivnutím na poctivou práci milionů pracujících, kteří vybudovali majetky, které současná moc umí pouze prodat, nebo rozkrást. Proto jsem vůči ní musel hned používat slova ´styďte se´,“ říká pro Parlamentní Listy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Nestoudnost a urážka generace, která si na důchody vydělala

„Je to nestoudné vyjádření a je potřeba tato slova připomenout před volbami, až zase někdo přijde s akcí typu ´Oblbni bábu, dědka´,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek. „Paní poslankyně uráží generaci, která si na své důchody na rozdíl od preferovaných mladých vydělala. Asi sama důchod nepotřebuje,“ zamýšlí se pro Parlamentnílisty.cz poslankyně KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová.  

„Paní poslankyně za TOP 09 ukázala, jak její strana přistupuje k seniorům. Necitlivě, cynicky. Domnívám se, že zákon o důchodovém pojištění supluje zákon o eutanazii. Senioři jsou vystaveni stálým stresům, a to může vést až k jejich smrti. Studie na toto téma již odborníci zpracovávají,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz poslankyně ČSSD Hana Orgoníková.

Vyměřený důchod nebude pokrývat životní náklady

„Vyjádření zpravodajky poslankyně Peckové považuji za nemístné a cynické. Dnes, kdy dvě třetiny lidí nedosáhnou na průměrnou mzdu, je zřejmé, že vyměřený důchod nebude pokrývat jejich životní náklady. Zastavení či výrazné snížení valorizace dnešních důchodů odmítám. Lidé, kterých se tento krok vlády dotkne, po celou dobu přispívali do důchodového systému,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

„Je to neuvěřitelná drzost a vrchol neúcty vůči lidem, kteří pro nás vytvořili ohromné bohatství, které se zde za dvacet let rozkradlo a rozprodalo. Paní zpravodajka by se měla onluvit za sprostotu svého vyjádření. Kromě toho lže. V předlistopadovém režimu se nikdo z lidí nemusel bát, že nebude mít na jídlo, na bydlení nebo na doktora. Tato vláda i paní zpravodajka by měly přiznat, že jejich reformy a novela týkající se valorizace není nic jiného než okrádání těch nejslabších, kteří se nemohou bránit,“ přidává se jeho stranická kolegyně Marta Semelová.  

Snad už bába s dědkem TOP 09 volit nebudou

„Byl jsem v němém úžasu, když paní zpravodajka pronášela ty nehorázné věty. Je to výrok, který nesmí zapadnout. Tato vláda je asociální, okrádající nejchudší a její komunikace s veřejností je přezíravá. Doufám, že bába s dědkem již znovu stejnou chybu neudělají, aby volili TOP 09,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Stanislav Huml, nezávislý poslanec zvolený za VV, nyní v barvách ČSSD.

„Tento projev vůbec nesplňoval formu zpravodajské zprávy dle zákona. Byl ideologický, povrchní a neodpovídal realitě. Mohu říci, že že jsem byl zaskočen jednotlivými argumenty a čekám docela ostrou reakci dotčených. Ale musím potvrdit, že TOP 09 v podstatě takovéto názory sdílí. Je to strana vyhraněná a pro bohaté,“ říká pro ParlamentníListy.cz poslanec KSČM Miroslav Opálka.

Uskromnit se musíme všichni bez rozdílu věku

„Vzhledem ke stavu státní pokladny se musíme uskromnit všichni bez rozdílu věku. V celkovém vyjádření se paní poslankyně velmi dotkla seniorů, kterých je třeba si velice vážit, a tudíž její slova považuji za nešťastná,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz předseda sněmovního výboru pro sociální politiku Martin Vacek, jenž po odchodu z VV patří do okruhu kolem vicepremiérky Karolíny Peake.

Poslankyně ODS Lenka Kohoutová se domnívá, že si Pecková spletla zpravodajskou zprávu, kterou měla jako zpravodajka daného sněmovního tisku přednést, s příspěvkem do obecné rozpravy. „Já bych od ní očekávala jako od členky sociálního výboru spíše profesionální vysvětlení, na jak dlouho je toto opatření, jak zacílíme sociální pomoc pro nemajetné seniory, jaké nástroje v systému hmotné nouze můžeme k tomu využít, jak je důležitá práce v sociální oblasti na obcích,“ vyjmenovává pro ParlamentníListy.cz Kohoutová to, na co se poslankyně TOP 09 měla zaměřit.

Nešťastný projev, jemuž chybělo profesionální vysvětlení

Zároveň sama připomíná, že se důchody nesnižují ani se nezastavuje jejich valorizace. „Valorizujeme na přechodné období méně a je zapotřebí vše dobře vysvětlit a také ukázat ještě další podpůrné nástroje, které máme pro nemajetné seniory. V tomto ohledu považuji projev paní poslankyně za nešťastný,“ dodává Kohoutová, která si však kolegyně ze sociálního výboru za její další činnosti ve sněmovně váží.

„Vždy kladu na první místo poděkování předchozím generacím za to, co vytvořily, a za to, že měly děti, tedy nás,“ dává pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Jitka Chalánková najevo, že ona by taková slova jako její stranická kolegyně nevolila. „Podporuji pana ministra v úsilí trpělivě vysvětlovat i nepopulární kroky v této tak citlivé oblasti. Diskutujeme s ním i o možnosti přinést do systému zcela konkrétní, zároveň fiskálně možná opatření podporující mezigenerační solidaritu,“ podotýká Chalánková.

Nešlo o aroganci, ale o respekt vůči seniorům

Na humbuk, který se strhl kolem jejích slov, zareagovala autorka ne příliš povedeného vyjádření. „Musím se zásadně ohradit proti záměrnému vytrhování věcí z kontextu mé zpravodajské zprávy, která upozorňovala na to, že naši senioři nejsou nejvíce ohroženi úspornými opatřeními této vlády, ale postojem společnosti. Ta totiž nedostatečně pružně reaguje na demografický vývoj,“ tvrdí Gabriela Pecková.

„Opozicí opakovaně zneužitý výraz, že se senioři ´přizpůsobí´ situaci, pramení nikoli z mé arogance, ale naopak z respektu, který jsem během své mnohaleté praxe lékařky k seniorům získala. Má zpráva upozornila na komplexní společensko-sociální problémy, které často výrazně převyšují ty hmotné. Jakkoli sama osobně negativně vnímám finanční situaci nejen seniorů, vláda rozpočtové odpovědnosti musí tyto i pro ni nepříjemné kroky prosazovat,“ vysvětluje Pecková.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 s STAN Petr Gazdík se v sobotu odpoledne v ČT za "nešťastná slova" Peckové omluvil.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvyšší dluhy mají Pražané

13:08 Nejvyšší dluhy mají Pražané

Už třetí rok po sobě se snížil průměrný dluh obyvatel naší země. Zatímco v roce 2018 šlo o zhruba 28…