Úspěšný podnikatel rozjel "svět bez peněz". Teď vypráví, jak se projektu daří

04.09.2013 16:26

UVNITŘ VIDEA Dokážete si představit život a svět bez peněz? Pokládáte to za utopii? Zdá se to tak. Ale pravidelní čtenáři ParlamentníchListů.cz vědí, že snahu o takový svět aktivně podporuje podnikatel a buddhista Libor Malý – původní majitel pracovních českých portálů. Svůj projekt s touto myšlenkou spustil vloni. Jsou již nějaké výsledky?

Úspěšný podnikatel rozjel "svět bez peněz". Teď vypráví, jak se projektu daří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Malý, programátor zabývající se trhem práce

Mezinárodní projekt dostal název Hearth. Je určen životu ve světě, kde nejsou zapotřebí peníze. Měl by totiž fungovat pomocí kombinace darů a výměnného obchodu. Jeho internetová aplikace byla spuštěna možná symbolicky v pátek 21. prosince 2012. „Pokud by snad měl v tento den skončit ten svět starý, tak ať současně vznikne základ toho světa nového,“ vysvětlil zvolený termín ParlamentnímListům.cz Libor Malý. (V roce 2011 prodal za sumu přesahující údajně 900 milionů korun svou prosperující firmu LMC se servery Jobs.cz a Práce.cz finské mediální skupině Alma Media, pozn. red.)

A proč se projekt jmenuje Hearth? „V češtině znamená hearth krb nebo ohniště. Symbolika je v tom, že krb vám dává teplo a nic za to nechce. Potřebuje k tomu ale dřevo, a když ho nedostane, zhasne,“ řekl Malý. A blíže objasnil i to, že rolí internetové aplikace bude, aby se nabídka co nejefektivněji potkala s poptávkou, a transakční náklady tak byly co nejnižší. Aplikace je tedy jistá další forma sociální sítě. Není však anonymní, protože se buduje na systému komunit, v kterých se lidé vzájemně znají.

Pepa a Jana se už zapojili. A nelitují

Se svými zkušenostmi se již před časem pochlubili na serveru YouTube lidé, kteří se do projektu zapojili. ParlamentníListy.cz vybraly příběh Pepy a Jany. Do jaké míry je myšlenka Libora Malého na svět bez peněz pro ně skutečným přínosem, nechává redakce na čtenáři samotném. V každém případě je třeba vzít v potaz, že po několika měsících fungování nelze jednoznačně úspěšnost projektu zhodnotit. Vše chce čas, protože se vše zatím teprve zvolna rozjíždí.

 

A příběh Jany:

Zdroj: YouTube 

Jak to vše začalo? V létě 2008 měl prý během meditace Libor Malý vizi. Vizi o fungování lidí a vztahů v rámci společnosti. Nový „trh práce“, nové fungování společnosti založené na férové spolupráci jednotlivců a komunit. Přišlo to právě v době počínající světové krize, která se zanedlouho, začátkem roku 2009, projevila i na českém trhu práce a trh se propadl o desítky procent. Počet pozic inzerovaných firmami pak prudce poklesl a naopak počet lidí hledajících práci dramaticky narostl.

Krize odhalila slabá místa systému

Krize poté odhalila slabiny současného systému. Lidé většinou nedělají, co je baví, nemalá část populace nemá možnost sehnat práci, nejsou zohledněny pozitivní ani negativní účinky ekonomických rozhodnutí. I proto se pak od poloviny roku 2009 začal Libor Malý scházet tehdy ještě ve své firmě LMC, v týmu tvořeném jím, Jiřím Němcem a Pavlem Šeberou. A začali připravovat koncept nového systému, tehdy pojmenovaného Stream 3 neboli Nové paradigma. Záměrem bylo vytvořit ho tak, aby výše uvedené slabiny obešel.

Jenomže – pomineme-li fakt, že myšlenky na fungování světa bez peněz se už čas od času v historii objevily, ale dosud nikdy nebyly naplněny (i myšlenka komunismu v sobě podobné ideje skrývala), nabízí se otázka, jak je možné je reálně zavést do současného světa? Vždyť ani celý projekt by nemohl být spuštěn bez peněz.

Nejprve je třeba vytvořit prostor - a k tomu peníze jsou třeba. Až pak...

„Chápu, že to může vypadat, že kážu vodu a piju víno, ale pochopte. Dnes žijeme v realitě, jaká je a já ji musím samozřejmě jako podnikatel respektovat, jinak bych ničeho nedosáhnul. Samozřejme v ideálním světě by lidé měli rovnou pracovat zdarma na tak ‚ušlechtilém‘ projektu, ale v reálném krámě by si potom neměli za co nakoupit jídlo na večeři. Takže v dnešní době se bez peněz lze obejít jen za cenu, kterou jen málokdo je ochoten zaplatit. Stačí si najít články o lidech, kteří v Británii a USA žijí bez peněz již dnes. Nejprve tedy musíme vytvořit ten prostor, kde to půjde. A ten já zafinancuju ze svého. Až potom již třeba další rozvoj bude ‚zdarma‘. Uvidíme,“ objasnil Libor Malý.

A dodal, že přes své snahy o změnu systému stále říká, že současný systém je nejlepší z dosud existujících.

„Tedy pokud má před sebou tento socioekonomický systém ještě dalších 200-300 let růstu, potom jsem touto myšlenkou trochu předběhl dobu a dělám ‚zbytečnou‘ věc, protože rozeběhnutý a rozvíjející se kapitalismus nelze zastavit. A náš systém je vhodný jen pro několik cílových skupin. Pokud ale přijde další a další krize systému, bude jen dobře, že bude existovat smysluplná alternativa, která může armádu nezaměstnaných pozitivně zaměstnat. Mladí muži tak nebudou rozbíjet výlohy a zapalovat auta, ale něco užitečného tvořit,“ konstatuje Libor Malý.

Dejte darům smysl. A svět bez peněz nebude již jen utopií

Říká také, že na Hearth.net se najdou lidé vzájemně při troše snahy během chvilky. „Domluvte se, potkejte se, spřátelte se. Díky tomu, co vás baví a naplňuje. Mile jednoduché! Dejte darům smysl. Je to prostor, kde dáváte a přitom se vám vrací mnohem víc. Je to váš svět bez hranic. Je jen na vás, jak velký bude,“ vyzývá Malý.

Tok darů proti sobě tak má otevřená vrátka. Například někdo někomu zadarmo naseká dříví, i když v tu chvíli za to nic nechce. Když pak něco potřebuje ale on, nabídne mu to zase někdo jiný. Podle toho se tak prý dá usuzovat, že svět bez peněz je uskutečnitelný.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Konec vztahů s Německem.” Plyn - stop: Ukázalo se, jak to je. A ještě víc

4:44 ,,Konec vztahů s Německem.” Plyn - stop: Ukázalo se, jak to je. A ještě víc

Hrozí naší zemi zavření plynového kohoutu Ruskem? Z vládních kruhů zní taková varování. Sice prý teď…