Vrchní český důchodce: Je to teď o chlup lepší než za Nečase s Kalouskem. Ale...

27.01.2015 9:50

Šéf Rady seniorů (RSČR) Zdeněk Pernes měl v minulosti mnohokrát důvod ke kritice vlády – a asi nejvíce v dobách vlády Petra Nečase (ODS), kdy byl ministrem práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). ParlamentníListy.cz se zajímaly o to, jak se dívá na současnou situaci a jak hodnotí kroky, které pro život seniorů nabízí současná vláda.

Vrchní český důchodce: Je to teď o chlup lepší než za Nečase s Kalouskem. Ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes

„Můžu říci, že českým seniorům se nyní žije opravdu nepatrně lépe, než tomu bylo v minulých nedávných letech. Ale je třeba na to nahlížet obecně, ne každému. Například těm, co žijí osamoceně v pražských a brněnských bytech s tržním nájemným, se lépe nežije. Jsou naopak denně vystaveni stresu a obavám, poněvadž nájmy jsou pro ně neúnosné a možnost odstěhovat se jinam prakticky nulová,“ předeslal Zdeněk Pernes.

Je třeba připomenout, co vše se pro seniory změnilo, a tím pádem jim alespoň trochu ulehčilo život. Jsou to asi v první řadě poplatky u lékaře, které již nemusejí platit, je to ale též velice nízká inflace, navíc s vidinou, že by se neměla snad ani v průběhu roku zvedat. Zdeněk Pernes to však rozebral ještě detailněji.

Letos je to prý pro seniory lepší – o chlup, přiznal jejich šéf 

„Když jsem vloni zpracovával svůj projev k Novému roku, připomněl jsem šest nejzávažnějších rozhodnutí, která se dala považovat za diskriminační a která vyšla z pera posledních pravicových vlád. Ta v novodobé historii České republiky nebývalým způsobem devastovala a stále devastují skromnou kvalitu života seniorské populace. Letos mohu říci, že je situace jiná, ze šesti hrozeb se za velkého úsilí Rady seniorů ČR podařila odstranit polovina,“ uvedl dále pro ParlamentníListy.cz Pernes.

A konkrétně svá slova podepřel fakty. „Hovořím o znovuobnovení plnohodnotné valorizace penzí, o znovuobnovení zrušené slevy na dani pro 150 000 pracujících důchodců a o zrušení poplatků ve zdravotnictví. Dlouhodobé finanční dilema osamocených starších osob, zda zaplatit nájem nebo poplatky při delším pobytu v nemocnici, je tímto vyřešeno. A důsledkem velmi nízkého růstu životních nákladů důchodců (pouhá desetina procenta v období leden až listopad 2014) nedojde ani k původně avizovanému poklesu reálné kupní síly důchodů. Proto mohu po delší době říci, ano, máme nyní k seniorům vstřícnou vládu a spravedlivý ústavní soud. Oběma můžeme za podporu našich aktivit poděkovat,“ konstatoval Zdeněk Pernes.

Těšili se na levnější léky, ale zatím se nedočkali

Posteskl však nad tím, že ačkoli například léky, na kterých je řada seniorů životně závislá, měly přejít do nižší daňové sazby, a tudíž se očekávaly jejich nižší ceny, jsou zatím stále drahé. „Nevíme, jestli se to ještě změní v průběhu roku, každopádně pro mnohé seniory je nepříjemným poznáním to, že se zatím žádná změna v cenách neprojevila,“ poznamenal Pernes. Radost nemá ani z toho, že jednání s některými ministerstvy přešlapuje stále na místě – zejména ta jednání, která se týkají koncepce sociálního bydlení, které je též velkým problémem. „Bytostně se to týká 30 až 40 tisíců seniorů žijících v Praze a Brně ve velkých bytech, jejichž nájmy jsou vysoké, ale není přitom možné se odstěhovat jinam, poněvadž sociální byty stále chybějí. Je dobře, že se změnila některá pravidla v doplatcích na bydlení, která alespoň některým seniorům tu situaci trochu ulehčila. Stále je ale hodně věcí, v kterých je třeba ty změny prosadit a které stagnují. Jsem osobně moc rád, že ale existují rezorty, se kterými je spolupráce perfektní, mají snahu podporovat legislativní aktivity a také je provádět,“ řekl dál šéf Rady seniorů Pernes.

Podle něj velký podíl na změnách v životním standardu seniorů má současné ministerstvo financí a práce a sociálních věcí – tedy Andrej Babiš (ANO) a Michaela Marksová (ČSSD). „Pochválit musím zatím také vzornou spolupráci, která se nám daří s kanceláří prezidenta i prezidentem Milošem Zemanem. Doufám, že bude možné i v dalším období takovou spolupráci prohloubit,“ shrnul Zdeněk Pernes pro ParlamentníListy.cz.

Před více než dvěma roky svolal Pernes historicky první demonstraci seniorů

Není to přitom tak dávno, a ParlamentníListy.cz vývoj bedlivě sledovaly, kdy vlna nespokojenosti ze strany seniorů byla tak vysoká, že vyvolala historicky první potřebu českých seniorů vyjít do ulic. Při této demonstraci protestovali proti pomalejšímu růstu penzí, na němž se tehdejší vládní koalice dohodla. Jak tehdy předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes přiznal, pořádanou akci považoval však nikoli za senzaci, ale za tragédii.

„Sociální postavení českých seniorů je o pětinu horší, než bylo v roce 1989. To se také chystám na demonstraci zdůraznit. Jsou zde velké skupiny lidí, které jsou na tom opravdu zle. Ti lidé žijí ve stresu, jestli si mají koupit lékařem předepsané léky, nebo pořídit nákup v samoobsluze, a to zkrátka nejde. Když vidím lidi v důchodovém věku vybírat popelnice, tak mi je tedy zle. To je přece strašné,“ svěřil se v roce 2012 ParlamentnímListům.cz Pernes.

Senioři se tenkrát v květnu sešli na náměstí Jana Palacha v Praze. Logicky – i v vzhledem ke snížené pohyblivosti některých – byla převážná část demonstrujících starších lidí z Prahy. „Ti přespolní zpravidla nemají dostatek volných zdrojů, aby si mohli zaplatit jízdenku z Ostravy, nebo odjinud. Proto se nám e-maily řada pisatelů omlouvala, že přijít nemůže,“ řekl Pernes, šéf Rady seniorů ČR, která zastřešuje 21 důchodcovských organizací.


 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena HechtováTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Konec vztahů s Německem.” Plyn - stop: Ukázalo se, jak to je. A ještě víc

4:44 ,,Konec vztahů s Německem.” Plyn - stop: Ukázalo se, jak to je. A ještě víc

Hrozí naší zemi zavření plynového kohoutu Ruskem? Z vládních kruhů zní taková varování. Sice prý teď…