Zástupce byznysu a exdiplomat nám řekl, jak sankce proti Rusku likvidují české firmy, a zmínil otřesný plán na zničení Ruska

13.08.2014 14:00

ROZHOVOR Výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států a bývalý diplomat František Masopust říká, že sankce nic nevyřeší a pouze se roztáčí spirála vzájemného nepřátelství a protiúderů. Navíc sankce nejvíce postihnou země typu České republiky, zatímco Ameriku minimálně. Vadí mu, že čeští politici nehájí český zájem a zájem českých firem. Stabilizované, silné a čitelné Rusko za Putina je pro svět bezpečnější než rozkolísané, rozhádané a vnitřně nesourodé nevyzpytatelné Rusko za Jelcina.

Zástupce byznysu a exdiplomat nám řekl, jak sankce proti Rusku likvidují české firmy, a zmínil otřesný plán na zničení Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Anketa

Který z následujících státníků minulosti je vám nejbližší?

hlasovalo: 15228 lidí

Spojené státy a EU zavedly hospodářské sankce proti Rusku. Co tomu říkáte?

Od samého začátku jsem přesvědčen, že sankce nikdy nic nevyřešily. Sankce nikdy nic dobrého nepřinesly. Ani těm, kteří je zaváděli. A ani zdaleka neublížily tolik těm, které měly postihnout. Jsou kontraproduktivní. Základem musí být jednání a dialog. Nevěřím té argumentaci, že je jenom jedna strana, která by hovořit chtěla. Ve většině případů bývá vina na obou stranách.

A koho tedy ty sankce postihnou?

Jestli někdo zásadním způsobem doplatí na sankce, tak to budou ekonomiky typu té české, protože ta zdaleka nemá takové rezervy, jako má například ekonomika německá. Pro Spojené státy je obchod s Ruskou federací marginální záležitostí. Američané nejsou vázáni obchodem s Ruskem, nejsou vázáni nákupem energonosičů. Takže pokud EU kopíruje sankce USA, tak to musím označit za nevhodné, nekvalifikované a neuvážené.

Takže ty sankce zavedené USA proti Rusku Spojené státy nepostihnou, ale Evropskou unii postihne, že zavedla sankce proti Rusku...

Ano. A v Evropě to postihne hlavně státy, které mají na Rusko nejužší vazbu a ty, které nejsou tolik silné. Německo to sice postihne, ale německá ekonomika má dostatečnou sílu na to, aby ten negativní dopad ustála. V Česku se stále hovoří o tom, kolik se vyváží do Ruska, že je to 3,5, maximálně pět procent. Ale nikdo nemluví o tom, kolik z těch mnoha procent exportu, který vyvážíme do EU, nakonec končí na ruském trhu. Nikdo nezmiňuje, kolik německých firem nakupuje naše komponenty do svých zařízení, které se pak exportují do Ruska. O tom nikdo nemluví a obávám se, že se to ani vyčíslit nedá. Takže toto dopadne na nás.

Když pan ministr Mládek hovořil o ztrátách pro českou ekonomiku, tak asi hovořil jen o přímém vývozu do Ruska a asi tam nezahrnul to, o čem hovoříte...

To tam určitě zahrnuto není. Mám k dispozici průzkum, který udělali kolegové ze Svazu průmyslu a dopravy. Je to anonymní průzkum, kterého se zúčastnilo třicet respondentů – firem z oblasti exportu od zdravotnické techniky, přes chemický průmysl až po obráběcí stroje. Celkový dopad sankcí pro řadu firem může být naprosto likvidační. A my se tváříme, že nás se to netýká, a někteří říkají, že se dělá z komára velbloud, protože stejný poměr exportu, který jde do Ruska, jde třeba do Bavorska. Této argumentaci ale nerozumím, protože když firmy exportující do Ruska zkrachují či skončí, tak ti lidé přece nebudou pracovat v Bavorsku či vyvážet do Bavorska. Nesouhlasím, že se v sankcích podvolujeme něčemu, co nám není vlastní. Další věc je, jak jsou ty sankce v realitě uplatňovány. Nikde nejsou záruky, že je nebude někdo obcházet. Je to bohužel tak, že my jsme ti nejzodpovědnější a pak jsou další, kteří tak zodpovědní nejsou. Takže to zase postihne nás.

Lze to přeložit tak, že proč my bychom se zapojovali do nějakých sankcí, když nám Rusko nic neudělalo?

To je těžké. Souhlasím s tím, že jsme součástí jistého uskupení. Jsme součástí EU, takže musíme držet basu, ale měli bychom prezentovat také argumenty na obhajobu našich zájmů. Obhajobu českých zájmů a zájmů českých firem tady nevidím. Je velmi hezké, když se uvalí sankce na oblasti energetiky a těžařství, ale americký Exxon vesele pracuje na ruské Sibiři. To je pro mě signál toho, že je něco špatně. Čili postupují tak, že co nepostihne je, to prosazují, a je jim jedno, když to postihne jiné.

A jak díváte na ruskou reakci, že též zavedlo sankce?

To přijít muselo, protože když někdo zná charakter a mentalitu Rusů, tak musel očekávat, že protiopatření přijde. Českou republiku ta krize a sankce jako exportní zemi ohrožují. Myslet si, že jedna strana bude ukazovat svaly a druhá bude jenom trpět a sklánět hlavu a úpět pod našimi sankcemi, aniž by cokoli dělala, to od Rusů nemůžeme nikdy očekávat. Že přišly ruské protisankce je pochopitelné, logické. Jelikož mám určitou diplomatickou průpravu, tak vím, že ruská hra na reciprocitu je extrémně vyvážená a dovedená téměř k dokonalosti. Takže můžeme počítat s tím, že se nám vše vrátí. Představa, že u nás budeme raději kupovat dražší české potravinářské výrobky poté, co nás zahltí výrobky, které nemohli naši evropští partneři uplatnit v Rusku a které budou levnější, je naivní a nekoresponduje s realitou. Podívejte se do supermarketů, když je někde nějaká slevová akce. Situace českých domácností není taková, že by nad jejich finanční situací zvítězil národní entuziasmus kupovat české výrobky.

Není riziko, že se to bude vzájemně stupňovat?

To je nebezpečná spirála.

Jak se díváte na krizi na Ukrajině? Exprezident Klaus řekl, že ji vyvolal Západ, když podporoval Majdan, který svrhnul legitimního prezidenta Janukovyče...

Celou dobu se snažím vyhýbat komentování politických věcí, protože to je věc politiků. Politici by měli vědět, na kolik je pro ně důležitá ekonomika jejich státu a životní úroveň občanů. Mám ale svůj názor a tento názor se ozývá i z jiných zemí. Já vám přečtu jednu formulaci, která mě vyděsila: „Moc Ruska může být podlomena pouze oddělením Ukrajiny. Je třeba ji nejen odtrhnout, ale i postavit proti Rusku, poštvat proti sobě dvě části jednoho národa a pozorovat, jak bratr bude zabíjet bratra. Za tímto účelem je třeba najít a vyškolit zrádce v řadách národní elity a s jejich pomocí změnit uvědomělost jedné části velkého národa do takové míry, že ten bude nenávidět všechno ruské, nenávidět svůj rod, aniž by si to uvědomoval. Vše ostatní je otázkou času.“ Toto jsou slova, která před 130 lety řekl německý kancléř Otto von Bismarck. Toto je politická podstata ukrajinské krize.

Navíc je v podstatě zlikvidován ukrajinský trh, že naše firmy, které obchodují a vyrábějí pro Ukrajinu, jsou v extrémní krizi už dnes. Jsou to výrobci, firmy logistické i přepravci. A ten problém bude ještě větší. Ukrajina má svou ekonomiku tak zdevastovanou, že se už nedá mluvit ani o defaultu.

Někteří zastánci sankcí proti Rusku argumentují tím, že Putin je diktátor a že je hrozbou pro bezpečnost evropských zemí...

Byl jsem v Rusku v době, kdy se Ruská federace pod absolutně nefunkčním prezidentem Jelcinem rozpadala a stávala se obrovskou světovou hrozbou, kdy hrozilo, že se jednotlivé regiony Ruska postaví proti sobě a nastane konflikt. A zdaleka nešlo jenom o Čečnu. V té době Jelcin trochu prozřel a delegoval pravomoci prezidenta na Vladimira Putina, který postupem času začal Rusko vracet do pozice, kterou si zasloužilo. Rusko je velmoc, i když by to řada lidí zpochybnila. Na Rusku jsou závislé stovky milionů lidí, ať už jde o oblast Společenství nezávislých států, tak i Evropy, pokud jde o plyn a ropu. Pokud by nebylo Putina, musel by tam být někdo jiný, kdo to Rusko stabilizuje. Že stabilizované Rusko bude silným Ruskem, je pochopitelné. Co je pro svět lepší? Stabilizované, silné a čitelné Rusko, nebo rozkolísané, rozhádané a vnitřně nesourodé nevyzpytatelné Rusko, které ohrožuje svým jaderným potenciálem nejen své okolí, ale i celý svět? Já volím první variantu. Tedy stabilizované a pevné Rusko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

16:56 Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

EXKLUZIVNĚ Nová kniha premiéra Andreje Babiše má název „Sdílejte, než to zakážou!“ ParlamentníListy.…