Zvýšení daně má asi na kahánku. Štěpí se ODS

18.08.2012 4:52 | Zprávy

Je otázka, jestli vláda sežene na prosazení svého stabilizačního balíčku nutných 101 hlasů, aby přehlasovala veto Senátu. Se zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty, které je jedním z nejkontroverznějších opatření navrhovaných změn, má problém část občanských demokratů.

Zvýšení daně má asi na kahánku. Štěpí se ODS
Foto: Martin Kovář
Popisek: Výkonná rada ODS

Není jisté, jak se řada z nich zachová, když další zvýšení DPH nepovažuje za dobrý nápad ani prezident Václav Klaus, který dokonce prohlásil, že je zásadně proti němu, protože brzdí ekonomiku. A postoj hlavy státu může mnohé občanské demokraty výrazně ovlivnit.

Už při jednání v Senátu se ukázalo, že proti vládě se mohou postavit i členové ODS. Balíček, právě kvůli zvyšování daně z přidané hodnoty, totiž z ideových důvodů nepodpořil ani senátor za ODS Kubera. On, ale i další členové ODS zdůrazňují, že jejich strana vždy prosazovala nízké daně.

Vláda nemůže počítat stoprocentně ani s poslanci ODS

Zatím není v této chvíli jasné, jak se zachová řada zákonodárců z ODS, třeba poslanec Petr Tluchoř, který se zvyšováním daní nesouhlasí, protože prý dusí ekonomiku. Nadšení nevyjadřuje ani jeho stranický kolega, předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek. Na nezařazené poslance vládní koalice také Nečasův kabinet nemůže zřejmě spoléhat. Bývalý člen Věcí veřejných Jaroslav Škárka prohlásil, že na 99 procent bude proti zvýšení daní. Bývalý pražský primátor ODS Pavel Bém zase připomíná předvolební slib ODS, že nebude zvyšovat daně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miliony na bydlení končily v neziskovce. Její exšéf byl ředitelem na ministerstvu

11:50 Miliony na bydlení končily v neziskovce. Její exšéf byl ředitelem na ministerstvu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si v době, kdy jej vedl někdejší šéf Pirátů Ivan Bartoš, platil…