,,Česku hrozí podrobení se cizině. A všichni mlčí.” Poslanci dostali vážný dopis. Máme ho

08.07.2020 7:23

Odprodej státního majetku, pokles penzí, školné na vysokých školách i bankrot, k těmto věcem by dle Institutu svobody a demokracie mohlo dojít, pokud bude prohlasován schodek státního rozpočtu s astronomickou cifrou 500 000 000 000 Kč. Hana Lipovská a Jana Bobošíková proto jménem svého Institutu zaslali prezidentovi a poslancům otevřený dopis, ať pro schodek nehlasují a nepodepisují ho. ParlamentníListy.cz mají dopis k dispozici.

,,Česku hrozí podrobení se cizině. A všichni mlčí.” Poslanci dostali vážný dopis. Máme ho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnosti různých koronavirových opatření, zvláště pak o peněžních dávkách
reklama

Kvůli koronaviru očekává vláda Andreje Babiše rekordní výpadek příjmů do státní kasy a plánuje ho kompenzovat bezprecedentním zadlužením. Mluví se o schodku 500 miliard korun.  Proti tomu už se postavili mnozí. Někteří kritizují, kam hodlá vláda peníze směřovat, a další, že vláda vůbec nepočítá s uskrovněním.

Anketa

Vadí vám, že vláda plánuje schodek rozpočtu 500 miliard?

69%
31%
hlasovalo: 11401 lidí

Po uskrovnění volá i Institut svobody a demokracie a zaslal v této věci poslancům a prezidentovi otevřený dopis, ve kterém apeluje, aby dotyční tento masivní schodek s celkem jedenácti nulami odmítli a dostáli tak svému slibu, že svůj mandát vykonávají ve službě všemu lidu. Na prezidenta pak Institut Jany Bobošíkové a Hany Lipovské naléhá, aby byl pamětliv svého slavnostního slibu a rozpočet s masivním schodkem odmítl podepsat. „Jsme přesvědčeni, že nemůžeme mlčky přihlížet ohrožováni naší země nezodpovědně velkorysou hospodářskou politikou,“ shrnuje Institut, proč postupuje touto cestou a říká, že tento deficit by fatálně a nenávratně poškodil stabilitu a prosperitu české ekonomiky.

Uvádí, proč by bylo schválení tak velkého schodku katastrofické. Český státní dluh by se dle Institutu zvýšil o třetinu a poprvé by přesáhl dva biliony korun. „Stejná suma je třeba k vyplácení penzí po dobu čtyř let. Při dosavadním způsobu hospodaření je tento dluh v krátkodobém horizontu splatitelný pouze za cenu okamžitého zhoršení životní úrovně českých domácností a zchudnutí české ekonomiky,“ varuje.

Fotogalerie: - Farma v Olešnici

Farma v Olešnici u Bouzova se specializuje na chov...
Hospodář Adolf Odložil
Farma v Olešnici u Bouzova se specializuje na chov...
Farma v Olešnici u Bouzova se specializuje na chov...
Chovají tam různá zvířata
Chovají tam různá zvířata

Anketa

Je Miroslav Kalousek zábavný politik?

7%
93%
hlasovalo: 12679 lidí
A pokud by schodek přesto schválen byl, Institut předpovídá, že kvůli  jeho splácení budou zvýšeny daně, z čehož vyplyne i snížená spotřeba domácností, dále že se sníží konkurenceschopnost české ekonomiky, protože dojde k vytlačení soukromých investic nebo že poklesnou veřejné výdaje. A kvůli poklesu veřejných výdajů dojde k zastropování nebo dokonce snížení penzí, odložení stavby dálnic, zhoršení kvality zdravotní péče nebo i zavedení školného na vysokých školách.

Dále institut varuje před řeckým scénářem, tedy že stát bude snižovat dluh odprodejem státního majetku a před znehodnocením úspor obyčejných lidí monetizací státního dluhu, tedy hyperinflací. A jako extrémní možnost uvádí bankrot, který by vedl k „podrobení českého hospodářství kontrole mezinárodních institucí, které nebudou hájit zájmy českých občanů, nýbrž zahraničních investorů.“

„Institut svobody a demokracie upozorňuje, že zadlužení není nevyhnutelné. Krátkodobé okamžité uskrovnění ušetří budoucích dlouhých a bolestivých útrap nás i naše děti. Účet budeme muset dříve nebo později zaplatit jen my sami. Pozdější úhrada však bude mnohonásobně nákladnější,“ shrnuje Institut jménem své prezidentky Jany Bobošíkové, analytičky Hany Lipovské a ředitele kanceláře Václava Musílka.

Bobošíková s Lipovskou také argumentují, že kritika schodku není dostatečně slyšet. „V době intenzivního tlaku na názorovou jednosměrnost – a z toho vyplývající dvojí morálky – víme, že mezi ekonomy je řada odborníků, kteří v soukromí zadlužení státu striktně odmítají. Ovšem veřejné výstupy předních ekonomických institucí se buďto k problému raději nevyjadřují nebo politiku vlády latentně podporují,“ tvrdí.

„Institut svobody a demokracie je však přesvědčen, že i nepopulární řešení, jakkoli jdou proti trendu vládní koalice a těch, kdo ji tolerují, proti trendu bezprecedentního zadlužení EU a jejich členských států, i proti trendu navenek zastávaného předními světovými ekonomy, je třeba nahlas formulovat a artikulovat. Jediné udržitelné zdravé hospodaření je hospodaření vyrovnané. Každý oběd něco stojí. A každý dluh se jednou musí zaplatit,“ dodávají obě členky institutu.

Celý text dopisu:

Institut svobody a demokracie vyzývá poslance Parlamentu České republiky, aby razantně odmítli třetí navýšení schodku státního rozpočtu na 500 000 000 000 Kč (pět set miliard korun českých), a dostáli tak svému slibu, že svůj mandát budou vykonávat v zájmu všeho lidu.

Institut svobody a demokracie vyzývá rovněž prezidenta České republiky, aby návrh zákona
o prohloubení deficitu státního rozpočtu nepodepisoval, pamětliv tak svého slavnostního slibu.

Jsme přesvědčeni, že nemůžeme mlčky přihlížet ohrožování naší země nezodpovědně velkorysou hospodářskou politikou.

Plánovaný schodek státního rozpočtu zvýší český státní dluh o třetinu. Dluh poprvé v historii překročí dva biliony korun. Stejná suma je třeba k vyplácení penzí po dobu čtyř let. Při dosavadním způsobu hospodaření je tento dluh v krátkodobém horizontu splatitelný pouze za cenu okamžitého zhoršení životní úrovně českých domácností a zchudnutí české ekonomiky.

Pokud připustíme masivní zadlužení, budeme čelit negativním důsledkům:

  • Zvyšování daní, a z něho vyplývající snížení spotřeby domácností.
  • Další snížení konkurenceschopnosti české ekonomiky jako důsledek vytlačování soukromých investic.
  • Snížení veřejných výdajů, a tím například poklesu nebo zastropování penzí, zavedení školného na vysokých školách, zhoršení zdravotní péče či odložení dostavby dálnic.
  • Nucenému odprodeji majetku ve vlastnictví státu – podobně jako Řecko, které rozprodalo své přístavy například do rukou zahraničních investorů.
  • Vyhlášení státního bankrotu a podrobení českého hospodářství kontrole mezinárodních institucí, které nebudou hájit zájmy českých občanů, nýbrž zahraničních investorů.
  • Znehodnocení úspor v důsledku masivní monetizace státního dluhu, a tedy hyperinflace.

Institut svobody a demokracie upozorňuje, že zadlužení není nevyhnutelné. Krátkodobé okamžité uskrovnění ušetří budoucích dlouhých a bolestivých útrap nás i naše děti. Účet budeme muset dříve nebo později zaplatit jen my sami. Pozdější úhrada však bude mnohonásobně nákladnější.

Ing. Jana Bobošíková

Prezidentka ISDe

Ředitelka akciové společnosti

Ing. Hana Lipovská

Analytička ISDe

Členka celostátního představenstva České společnosti ekonomické

JUDr. Václav Musílek

Ředitel kanceláře ISDe
Právník a politický analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Támhle jsou dveře, slyšel Jakub Železný. Varování: Stížnost na něj může jít mnohem výš

14:02 Támhle jsou dveře, slyšel Jakub Železný. Varování: Stížnost na něj může jít mnohem výš

Rada ČT je oprávněna posuzovat všechny stížnosti koncesionářů, a pokud nebude konat, dostane podnět …