Kdo ale očekával, že se na akci bude především rozebírat záležitost, kdy hlava českého státu prohlásila, že Ferdinand Peroutka označil v jednom ze svých článků Hitlera za gentlemana, tak se zmýlil. Publicista Kosatík i spíkr besedy dali hned jasně najevo, že se konkrétně tímto výrokem nechtějí moc zabývat a věnovali mu jen minimum času. Nicméně i tak zazněly na akci zajímavé postřehy i v souvislosti s dnešní českou politikou.
„Jestli ta věta, že Hitler je gentleman, skutečně existuje, tak bych byl rád, kdyby se už konečně našla. Je to zatím jako tasemnice, která někde leží a nedá se léčit. Tak by se alespoň mohla rozběhnout debata o tom, co tím Peroutka vlastně myslel, pokud to vůbec napsal,“ uvedl spisovatel Pavel Kosatík, který byl právě za knihu Ferdinand Peroutka: Pozdější život oceněn Výroční cenou Českého literárního fondu a také Nadací Charty 77.
Peroutka nebyl antisemita ani kolaborant
Publicista nejprve seznámil návštěvníky s životem slavného novináře, jenž ve svém mládí za Rakouska-Uherska měl blízko k anarchistům a Jaroslavu Haškovi. Později, jako redaktor časopisu Tribuna a šéfredaktor revue Přítomnost, byl hodně podporovaný ve své práci T. G. Masarykem. Nejvíce sporných diskuzí i mezi současnými českými intelektuály stále vyvolává Peroutkovo působení v médiích za 2. světové války. Někteří publicisté mu vyčítají, že prý ze začátku okupace měly některé jeho výroky zavánět antisemitismem, i když Peroutka sám nakonec skončil v koncentračním táboře Buchenwald.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán