„Kolik zmizelo? 1,5 miliardy. Za co? Za dva IT projekty a jednu excelovou tabulku. A kdo u toho byl?"
19.01.2021 8:51 | Zprávy
ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit s vysoce postaveným zdrojem z bezpečnostních složek České republiky. Jeho současnou aktivitou jsou IT zakázky. Řada z nich přitom sahá do počátku devadesátých let. O jedné, konkrétně o systému ADIS (Automatizovaný daňový informační systém) a firmě IBM, jsme již psali.
Jakkoli je zmíněný ADIS pranýřován ze všech stran, stále jde o informační systém veřejné správy používaný orgány Finanční správy České republiky, tedy finančními úřady, odvolacím ředitelstvím a Generálním finančním ředitelstvím. Náš zdroj však uvedený příklad neposkytl nahodile. Ve výčtu dalších děravých míst pokračuje i tentokrát.
„Můžeme hovořit o tom, že se sledují konkrétní jevy. Jejich projevy se týkají stejných skupin subjektů, obvykle státem ovládaných obchodních korporací nebo veřejnoprávních subjektů. S tím souvisí snahy soukromých subjektů nelegitimně ovlivňovat například regulatorní a kontrolní orgány," uvedl náš zdroj. Složitě znějící slova mají jediné východisko; v tuto chvíli blíže nespecifikovaný užitek na dobře fungujících a často nepřehledných věcech.
A právě takové jsou prý i systémy ISMS a CRAB. Oba mají svůj start v roce 2010. „Začátek bych viděl u vlády pana Nečase," uvedl náš zdroj. O zmíněných projektech se několikrát psalo. Kýžený efekt pro stát se ale zřejmě nedostavil. Alespoň prozatím.
PL se nejprve soustředily na CRAB.
To je v podstatě užitá zkratka pro Centrální Registr Administrativních Budov, který by měl státu lépe spravovat jeho majetek. Jde prý ale jen o lepší excelovou tabulku, která již stála přes 700 milionů korun. Navíc podle dostupných zjištění obsahuje asi jen desetinu administrativních budov státu čili ani přes takové náklady neplní svůj účel. Dodavatelem bylo opět IBM.
U souvisejícího Informačního Systému Majetku Státu audit Evropské komise našel dokonce nesrovnalosti za 181 milionů. Hlavní důvod? Údajné používání netransparentního jednacího řízení bez uveřejnění v rozporu se zákonem. Celkem tento systém, pod který spadá i CRAB, stál přes 1,5 miliardy korun.
Za předražený jej označila i studie auditorské firmy Deloitte.
„Abych ale nebyl jen kritický, na provoz CRABu se v roce 2019 povedlo vysoutěžit nového dodavatele, který nabídl cenu 6,6 milionu ročně. Oproti IBM se za rok ušetří 60 milionů," komentoval dění pirátský poslanec Ondřej Profant v březnu 2020.
Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.