„Prd, EU na nás kašle a Rusy nenaštve.“ Vysoký zdroj o Západu. Opozice nebude ráda, i o ní se mluvilo

20.04.2021 22:11 | Zprávy

Solidarita EU s Českou republikou kvůli kauze útoku ruských agentů? A co hlas opozice? ParlamentníListy.cz pátraly ve vládních a sněmovních kuloárech, jaká je aktuální situace. Zazněla dost tvrdá slova. „O jaké solidaritě spojenců se tady bavíme? Ani prd! Hledí si svého byznysu, nechtějí si to s Rusy rozházet,“ sdělil nám dobře informovaný zdroj blízký české vládě. A zaznělo toho mnohem víc.

„Prd, EU na nás kašle a Rusy nenaštve.“ Vysoký zdroj o Západu. Opozice nebude ráda, i o ní se mluvilo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zapáskovaná oblast ve Vrběticích

Sněmovna označila ruskými agenty zosnovaný výbuch ve Vrběticích za „teroristické útoky“ a odsoudila je. Česko i Rusko si už vzájemně vypověděly diplomaty, nicméně další reakce z české strany má přijít. Rusové totiž nepostupovali recipročně a našich diplomatů ze země vykázali víc. Vláda tak zřejmě přitvrdí. Jak silná protireakce přijde, zatím nikdo veřejně neví. 

Jisté zatím je, že zahraniční partneři České republiky z EU a spojenci z NATO dosud příliš solidarity nevyjádřili. Dosavadní nečinnost už byla terčem kritiky. Zatímco v případu otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii před dvěma lety na znamení solidarity vyhazovaly velvyslance prakticky všechny západní země, v našem případě k tomu zatím nikdo nepřistoupil. 

Očekává se, že své k celé kauze sdělí prezident republiky, který by měl vystoupit v neděli v pořadu Partie na CNN Prima News. Jde o dlouhodobě plánovaný rozhovor. Zemanovi však patrně vyhovuje, že si mohl ponechat čas na promyšlenou reakci, doplněnou dalšími zjištěními. Během úterý se totiž na Hradě setkal s policejním prezidentem Švejdarem, který ho o případu Vrbětic podrobněji informoval. Lze rovněž očekávat, že šéf policie nebude jediný, kdo podrobnější informace prezidentovi poskytne. V politických kuloárech se mluví o tom, že prezident má víceméně dvě varianty, jak reagovat. Buď je tíha důkazů o akci ruských tajných agentů tak silná, že potvrdí původní postoj a plně se postaví za dosud podniknuté kroky a maximálně zkritizuje opozici za přehnané reakce. Druhou možností pak podle našich informací může být i zmínka o určitých pochybnostech a nejasnostech ve vyšetřování ze strany BIS, a to včetně načasování, kdy o celé kauze informovala vládu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …