Andrej Babiš se nám takto zásadně vyjádřil k Trumpovi, Putinovi, Asadovi a válce v Sýrii...

13. 4. 2017 13:27

Útokem americké armády na leteckou základnu syrské armády se zhoršily vztahy mezi USA a Ruskem. K věci se vyjádřil pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš.

Andrej Babiš se nám takto zásadně vyjádřil k Trumpovi, Putinovi, Asadovi a válce v Sýrii...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

ParlamentníListy.cz se dotázaly, co si myslí o současném posunu v americko-ruských vztazích, kdy Donald Trump nařídil útok na syrskou armádu prezidenta Bašára Asada na základě nařčení, že Asad způsobil chemický útok, zatímco Rusko říká, že šlo o podobný scénář jako v případě Iráku, kdy se zbraně hromadného ničení nenašly.

„Věřím, že prezident Trump měl dostatek informací, které ho přesvědčily, že chemický útok má na svědomí Asad. Je jasné, že v Bílém domě nyní mají převahu jestřábi a do budoucna lze očekávat diametrálně jinou zahraniční politiku než za Obamy. Jestli někdo má silu a prostředky k ukončení syrske občanské valky, jsou to USA. Rusko s Asadem dělat nic nebude,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Andrej Babiš.

Anketa

Zlepší se do konce tohoto roku vztahy mezi USA a Ruskem?

28%
hlasovalo: 2228 lidí

První návštěva amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Moskvě žádné zjevné sblížení v rámci americko–syrského konfliktu, kde Rusko je spojencem Sýrie, nepřinesla. Píší o tom zahraniční média.

Tillerson, jenž se kromě prezidenta Putina setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovrem, se s ním neshodl v pohledu na útok sarinem v Sýrii. Spojené státy z něj obviňují režim syrského prezidenta Bašára Asada, který je spojencem Moskvy. 

Jednání mezi oběma muži trvalo více než pět hodin, následně oba ministry v Kremlu přijal ruský prezident Vladimir Putin. I přes toto setkání však přetrvává nedůvěra mezi Washingtonem a Moskvou. Rusko navíc včera večer vetovalo návrh Rady bezpečnosti OSN ohledně chemického útoku v Sýrii z minulého týdne, jenž požadoval jeho přísné vyšetření.

Kromě Sýrie se hovořilo také o ruském vměšování do loňských amerických prezidentských voleb. USA jsou si podle Tillersona vědomy závažnosti ruských kroků, Lavrov však chtěl předložit konkrétní důkazy. „Neviděli jsme jediný fakt,“ uvedl.

Dvě největší světové jaderné mocnosti nemohou mít takovéto vztahy 

Tillerson na tiskové konferenci sdělil, že současné americko–ruské vztahy jsou na nízké úrovni, zejména pokud jde o vzájemnou důvěru. „Dvě největší světové jaderné mocnosti nemohou mít takovéto vztahy,“ zdůraznil a oznámil, že bude vytvořena rusko-americká diplomatická pracovní skupina, která bude mít za úkol stabilizovat vzájemné vztahy tak, aby obě země byly schopny společně řešit zásadnější otázky.

K budoucnosti Bašára Asada americký ministr zahraničí uvedl, že by syrský prezident měl odejít od moci „řádnou cestou“ a že je záležitostí politického procesu určeného syrským lidem, jak přesně by se to mělo stát. Rusko „coby spojenec má ty nejlepší prostředky k tomu, aby Asad porozuměl realitě“, sdělil Tillerson.

K tomu ruský ministr zahraničí Lavrov poznamenal, že pokusy o odstranění diktátorů nejsou nikdy zcela úspěšné, a sdělil, že ani smrt Usámy bin Ládina nezastavila teror na Blízkém východě. „Je velmi těžké vzpomenout si na příklad úspěšného odstranění diktátora,“ sdělil Lavrov.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Vy, Češi, nevíte, co Trump způsobil! Zavřít ho." Praha slavila nástup Bidena. A taky neslavila

13:31 ,,Vy, Češi, nevíte, co Trump způsobil! Zavřít ho." Praha slavila nástup Bidena. A taky neslavila

REPORTÁŽ Z příznivců Donalda Trumpa se dělají kriminálníci, jsou pronásledováni a nic dobrého to nep…