Ať vám zase pochcípá ZOO. Povodňový hyenismus zaplavil internet

10.06.2013 16:19

Zatímco lidé v Čechách bojovali s povodněmi, jiní lidé zakládali facebookové skupiny, nad kterými zůstává rozum stát. Za zmínku stojí například tyto: Ať vám zase pochcípají v ZOO všechna zvířata… (byla již smazána), Pražáci si povodně zaslouží či Moraváci pojďme odfoukat tu vodu, ať z toho taky Pražáci něco mají... Proč tolik zla? ParlamentníListy.cz se pokusily hledat odpověď.

Ať vám zase pochcípá ZOO. Povodňový hyenismus zaplavil internet
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013

Není to tak dávno, co jsme upozornili na celou řadu facebookových stránek namířených proti seniorům. Nyní se virtuální komunita zaměřila na lidi postižené povodněmi – zejména těmi z Prahy.  Zákonitě se nabízí otázka, proč se tak děje a zda nenávist mezi lidmi přestává mít nějaké hranice.

„Společnost obecně hrubne a vzrůstá v ní míra agresivity – to je evidentní. Podobné jevy by asi měli odborníci sledovat, sledovat, co to může dělat i s podprahovým vnímáním, protože mohou nasvědčovat o nebezpečném vývoji. Přesto se domnívám, že většina těch lidí, co stránky podobného charakteru zakládá, je neškodná – jen si prostě vybíjí nějak svoji frustraci. Třeba i oni opakovaně o něco při záplavách přišli, takže teď uvolňují emoce tím, že píší na sociálních sítích,“ reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz k tématu psychiatr Jan Cimický.  

Podle něj je přirozené to, že povodně provází emoce a ty jsou o pláči i smíchu na druhé straně. „Pokud pak podléháme jen emocím, je třeba mít na paměti to, že emoce vycházejí ze staré části našeho mozku, rozum přišel vývojově až mnohem později, proto mohou být velmi nebezpečné, pokud člověk podlehne v nějaké chvíli pouze jim,“ varuje psychiatr. Vyjádřil se ale i k tomu, proč se objevují tak často nenávistné výroky směrem k Pražanům.

Pražák – to je vždy blbec?

„Pražák, rovná se blbec – to vám řekne snad každý člověk z venkova, i když třeba ani sám tu zkušenost s nikým neudělal, aby ji potvrdil. Je to sdílený fakt, kterému se nikdo nebrání, i když má třeba s Pražany sám jinou zkušenost. Poklonou pak pro Pražáky bývá to, když mu nikdo řekne – ‚vidíš, ty jsi z Prahy a nejsi takový blbec‘. To je celkem paradox, ale setkáváme se s ním. Je to bohužel založené původně na závisti, kterou třeba ani ti lidé už neumějí pojmenovat. Když pak ale někdo, kdo je nějak frustrovaný, má možnost si anonymně rýpnout, rád toho využije – třeba i na stránkách, které zmiňujete,“ doplnil dál Jan Cimický.     

Jaké stránky s tématem Pražáků lze aktuálně na Facebooku najít?

 • Pražáci jsou banka čuráků (stránka se 499 fanoušky)
 • Jsme namyšlený Pražáci a nestydíme se za to!
 • Pražáci a jiná havěť
 • Pražáci jsou debilové
 • Pražáci si povodně zaslouží
 • Zakladatel Pražáci si povodně zaslouží je kretén (má skoro 400 fanoušků)
 • Brňáci jsou lepší než Pražáci
 • Jen se smějte Pražáci, ale na vás taky dojde, a smích vás rychle opustí ;)!
 • Stránku „pražáci si povodně zaslouží“ založil zakomplexovanej moravák
 • Moraváci pojďme odfoukat tu vodu, ať z toho taky Pražáci něco mají...
 • Povodně si zaslouží zakladatel stránky „Pražáci si povodně zaslouží“

Jiří Novotný (Moravané): Mezi sousedícími národy byla vždy rivalita

Aniž by si ParlamentníListy.cz troufaly poukázat na místo, kde výše uvedené stránky byly zakládány, nabízí se fakt, že by mohlo jít o lidi, žijící na Moravě. Ostatně rivalita mezi Čechy a Moravany a ještě více mezi Moravany a Pražany, je známá a patrná u řady diskusí. I proto byla další otázka položena Jiřímu Novotnému, bývalému předsedovi strany Moravané. Zněla: Proč je mezi Čechy a Moravany taková nenávist?

„Podstatou je lidská povaha, která je často v naší zeměpisné šířce více než kde jinde živena nenávistí a závistí. Je třeba také vycházet ze zkušenosti, že se sousední národy skoro vždy nemají příliš v lásce – dobré vztahy většinou přicházejí i podle historie až přes vzdálenost jedné země. A pokud tady žijí na území dva národy – Čechů a Moravanů, samozřejmě to platí i o nás, i když chci věřit tomu, že to, co by naznačovaly názvy těch stránek, ve skutečnosti tak vyhrocené není. Že jde o aktivitu pouhých několika jedinců, kteří však podporují antagonismus, se kterým se chtě nechtě asi je třeba smířit,“ řekl Jiří Novotný ParlamentnímListům.cz.

Připomněl pak i to, že v roce 1997 ani Češi nebyli příliš solidární s vytopenými Moravany, když vymýšleli anonymní vtípky ve stylu: Víte, co je teď neoblíbenější jídlo na Moravě?... Utopenec. „V době, kdy na Moravě kvůli povodním zemřelo víc než pět desítek lidí, to také nebylo příliš vhodné,“ podotkl Novotný.

Ubožáci zasluhující opovržení?

Například podle poslance ČSSD Jiřího Koskuby jsou zakladatelé podobných protipražských stránek na Facebooku ubožáci zasluhující si jen opovržení.

„Dál se jejich primitivismem nehodlám zabývat. Co říct k tomu, když někdo zakládá stránku s výrokem: ‚Ať vám zase pochcípají v ZOO všechna zvířata…‘? Nestojí ani za komentář. Přitom možná právě ten, kdo to zakládal, případně další, kdo se přidal jako fanoušek, marně taky touží po tom, udělat jednou v metropoli kariéru. Očividně na to, oproti jiným, nemají,“ uzavřel Koskuba ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

Závěrem je třeba doplnit, že popsané založené stránky na facebooku, jsou podle všeho stále spíše excesem, než projevem nenávistí Čechů a Moravanů nebo Čechů a Pražanů. Jde tedy o výjimky, k nimž se hlásí desítky, maximálně stovky fanoušků, které by sice měly být určitým varovným prstem, ale...V případě nouze pomáhali Pražané Moravanům stejně, jako přispěchali na pomoc Praze a zbytku Česka před několika dny Moravené.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trpte, Zelení: Uhlí na dračku. 700 Kč za hnědé. Pořadníky? Zde je pravda

10:54 Trpte, Zelení: Uhlí na dračku. 700 Kč za hnědé. Pořadníky? Zde je pravda

Černé uhlí v rozmezí 1 500 až 2 000 korun za metrák, hnědé za sedm stovek a je o něj stále velký záj…