Babišovy noviny jdou po Šlechtové. Co za tím ve skutečnosti je? Ptali jsme se v zákulisí

16.04.2018 20:23

Nestává se často, aby Ministerstvo obrany oficiálně vyvracelo zprávy z médií. V pondělí tak učinilo a kupodivu jde o zprávu Lidových novin, které patří do svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše. Z obrany totiž plánovaně odchází do důchodu šéf bezpečnosti a LN tvrdí, že skutečný důvod je jiný.

Babišovy noviny jdou po Šlechtové. Co za tím ve skutečnosti je? Ptali jsme se v zákulisí
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Ministryně obrany Karla Šlechtová v Iráku

Kdo pravidelně sleduje Lidové noviny, za poslední zhruba týden si nemohl nevšimnout série článků namířených proti ministryni obrany Karle Šlechtové. LN přitom v několika textech opakovaly stejné věci a stále stejné citace, třeba exministra obrany Alexandra Vondry z ODS.

To je trošku paradoxní, neboť i v kuloárech se mluví o vlivu lidí napojených na dřívějšího ministra Vondru, kteří na resortu dřív působili a dnes pracují jako lobbisté pro cizí zbrojařské společnosti. Jde třeba o americké zbrojní firmy, které by rády od Česka získaly významné zakázky a vyvíjejí kvůli tomu nemalý nátlak.

Poslední případ zájmu Babišových novin je čerstvý. V pondělí LN psaly o odchodu bezpečnostního ředitele Ministerstva obrany Petra Charváta. Deník totiž tvrdí, že v úřadu končí kvůli neshodám s ministryní Šlechtovou. To resort důrazně odmítá, Charvát jde totiž do důchodu. Navíc nejde o novou informaci, bylo to dlouhodobě avizováno.

Anketa

Chcete, aby další pokus na sestavení vlády dostal opět Andrej Babiš?

56%
44%
hlasovalo: 9739 lidí

„Redaktor Martin Shabu v LN dne 16. 4. 2018 uvádí, že příčinou plánovaného odchodu bezpečnostního ředitele MO jsou jeho neshody s ministryní obrany. Skutečným důvodem je ale odchod do starobního důchodu, o kterém byly LN informovány,“ uvedlo ministerstvo ve veřejném vyjádření.

Tento svůj krok bezpečnostní ředitel Petr Charvát podle Ministerstva obrany dlouhodobě avizoval. „Jde o jeho rozhodnutí, ze strany ministryně obrany na něj ve věci odchodu nebyl činěn žádný nátlak. Karla Šlechtová po svém nástupu do funkce neprovedla v managementu ministerstva ani jednu personální změnu, v práci pokračuje celý dřívější tým náměstků a ředitelů,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Zájem LN o ministryni obrany je o to pozoruhodnější, že deník patří (byť dnes nepřímo) premiéru Andreji Babišovi. Podle důvěryhodného zdroje ParlamentníchListů.cz blízkého vedení hnutí ANO je nepředstavitelné, aby noviny takto cíleně psaly o některém z Babišových ministrů a bylo to bez vědomí premiéra. 

„On (Babiš) o tom samozřejmě musí vědět, minimálně. Pokud to nebylo na jeho popud. Shabu (autor zmíněných článků, pozn. red.) by si netroufl takhle psát jen tak sám od sebe. Otázka je, proč je cílem zrovna Šlechtová, je to nejviditelnější ministr, na tom resortu se konečně dávají věci do pohybu,“ podivuje se zdroj blízký vedení ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak svazáci? Mládežníci hubují, že škola pozvala Ovčáčka. Nyní dostali tvrdou odpověď

13:31 Jak svazáci? Mládežníci hubují, že škola pozvala Ovčáčka. Nyní dostali tvrdou odpověď

Kdo má vystupovat na vysokých školách? Tato otázka trápí mnohé. Po skandálu s generálem Lorencem, kt…