Bém ohromil. Promluvil o Janouškových odposleších, zadržení Bárty a policii

03.11.2013 14:20

Něco tu nehraje, říká exposlanec Pavel Bém k zadržení a obvinění předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a bývalého důstojníka BIS Jana Petržílka, dnes vedoucího odboru Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, údajně za únik odposlechů mezi tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem a podnikatelem Romanem Janouškem. A bývalý šéf tajné služby generál Karel Randák řekl ParlamentnímListům.cz k Bezpečnostní informační službě: „Co je to za tajnou službu, když je děravá jako cedník?“

Bém ohromil. Promluvil o Janouškových odposleších, zadržení Bárty a policii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý primátor Prahy Pavel Bém

Anketa

Je Vít Bárta vinen?

32%
68%
hlasovalo: 3331 lidí
Pavel Bém ParlamentnímListům.cz vysvětlil, co se mu na postupu policejních vyšetřovatelů nezdá. Před osmnácti měsíci podával trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci údajných odposlechů. „Povinností orgánů činných v trestním řízení je konat. To znamená vyslechnout, obvinit, odsoudit a pak teprve zavřít. Tady se nějak postupuje v opačném pořadí. Odporuje to české ústavě. Pravda, ještě před nedávnem se to v Čechách praktikovalo. Mám na mysli komunistická padesátá léta, a pak také estébácká socialistická sedmdesátá a osmdesátá léta. Je dost dobře možné, že by policejní orgán mohl říci, že mu prostě jenom trvalo osmnáct měsíců, než na toho správného „pachatele“ přišel.

To mně ale příliš nezapadá do vševědoucího scénáře pana Kmenty. Ten totiž právě před osmnácti měsíci v MFD napsal, že se jedná o autentické odposlechy, že je pořídila BIS a že je někdo ukradl a prodal právě panu Bártovi. Tedy, příslušný policejní orgán měl, pokud také jako pan Kmenta usoudil, že se jedná o autentické odposlechy, okamžitě konat a pana Bártu zadržet, či alespoň vyslechnout. Kdyby usoudil opak, že odposlechy jsou smyšleným falsifikátem, měl pana Kmentu příslušný orgán obvinit a následně zavřít. Místo toho dnes, po osmnácti měsících, jsme svědky okázalého a demonstrativního zatýkání, předvádění, „obviňování“, tentokrát pana Bárty. Něco zde jaksi nehraje,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz Pavel Bém.

Třaskavý materiál měl škodit, ničit, měnit preference i volební výsledky

Bývalý exprimátor, který v údajných odposleších s Romanem Janouškem figuruje, poukazuje na to, že nejmenovaný vysoký policejní důstojních se nechal slyšet, že ony údajné odposlechy jsou poněkud „divné“, že je nemohla pořídit BIS, protože na to nemá příslušnou technologii, s ohledem na údajně mimořádně vysokou „kvalitu“ těchto odposlechů. „Kdo je tedy mohl v takové kvalitě pořídit? CIA? KGB? MOSAD? Pokud ano, tak proboha proč?“ ptá se exprimátor hlavního města. A dodává, že si třeba prostě někdo tak trošku zavymýšlel a sestříhal odposlechy tak, jak se mu to zrovna hodilo. „Tak, aby vznikl třaskavý politický materiál, který může dehonestovat, škodit, ničit, měnit předvolební preference i volební výsledky,“ naznačuje Pavel Bém, že odposlechy v podobě, jak byly před časem zveřejněny v médiích, nejsou autentické hovory mezi ním a jeho přítelem Janouškem.

Zveřejnění údajných odposlechů zachránilo Nečasovu vládu před pádem

Někdejší primátor metropole současně nabízí pro tuto hypotézu různé interpretace, například snahu zabránit pádu vlády, protože Vít Bárta byl krátce nato obviněný z údajné korupce. „Byl šéfem jedné ze tří koaličních vládních stran a držel ve svých rukou exekutivní moc v této zemi. V civilizovaném světě okolo nás by to nutně muselo znamenat pád vlády. Ale česká vláda nepadla. První stránky novin totiž neplnil odsouzený Vít Bárta, ale poněkud překvapivě se „zjevivší“ monstr příběh odposlechů exprimátora Prahy a poslance Béma a údajného arcikmotra Janouška, který měl rozhodovat o všem, co se v Praze a v celé republice šustlo.

Skutečný a jediný „Deus ex machina“. Česká média dostala „petržílkou“ kořeněnou potravu a vláda rozpočtové zodpovědnosti Petra Nečase přežila,“ konstatoval bývalý poslanec ODS, který neměl nejlepší vztahy s tehdejším vedením strany. Proto říká, že se tento vývoj tehdy hodil do krámu jak Nečasovi, tak Bártovi, protože jeden měl vládu a o druhém se nepsalo. Výsledkem podle něj byla katarze nebývalých rozměrů, ze které se česká komunita nevzpamatovala dodnes, poukazuje Bém na „naprosto šílený výsledek parlamenentních voleb“.

Někomu se hodí obnova kauzy do krámu

Pavel Bém se ptá, k čemu má další odposlechová kapitola, podle něj poněkud absurdní vzhledem k nesmyslnému načasování, má sloužit teď. A dochází k vysvětlení, že se zase nyní hodí „do krámu“, že na prvních stránkách figuruje Vít Bárta a nepíše se o něčem jiném. „Jako tenkrát, před osmnácti měsíci,“ shrnuje bývalý poslanec ODS.

BIS je děravá jak cedník

Ale bývalý šéf tajné služby generál Karel Randák vůbec nevylučuje, že nějaké odposlechy z BIS mohly utéct. „Já jsem na úniky z Bezpečnostní informační služby upozorňoval dlouhá léta, kdysi se BIS ztratila celá databáze, nikdo s tím nikdy pořádně nic nedělal, ředitel Lang to vždycky zahraje do autu,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Dojde se prostě k závěru, že nejde o systémovou chybu, ale o selhání jednotlivce. „Ale jaké je to selhání jednotlivce? Když se to děje opakovaně, tak je chyba v systému,“ je přesvědčen. Právě ředitel by měl být za tyto praktiky hnán k zodpovědnosti. „Na BIS je bordel, vždycky tu byl, informace odtud unikaly průběžně, ale proběhne vždycky jen interní šetření, které na nic nepřijde. Kdyby proběhlo pořádné vyšetřování, museli by potom všechny vyházet,“ je přesvědčen generál Randák. A někdejší šéf zpravodajské služby dodává: co je BIS za tajnou službu, když je děravá jako cedník?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vznik covidu? HIV, mlčí se o tom. Doktor Svoboda nejen o mutaci

11:51 Vznik covidu? HIV, mlčí se o tom. Doktor Svoboda nejen o mutaci

Genetickou výbavu omikronu, nové varianty koronaviru, budou virologové schopni rozšifrovat během dvo…