Boháči, kdes vzal miliony? Ptát se na tohle je buzerace, nadává ODS

15.03.2012 6:58 | Zprávy

Věci veřejné připravují návrh zákona o prokazování původu majetku. Stát by prý tak mohl účinněji bojovat s ilegálními příjmy bohatých občanů. O prosazení normy chce strana vyjednávat s koaličními partnery z ODS a TOP 09. Podle zjištění ParlamentníchListů.cz k tomu mají ale poslanci ODS a TOP 09 velké výhrady. KSČM a ČSSD by zákon takového typu podpořily, i když nedůvěřují motivaci VV.

Boháči, kdes vzal miliony? Ptát se na tohle je buzerace, nadává ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze jako prostředek k jednání

Podle VV se tak dají také získat do státního rozpočtu prostředky v době ekonomické krize. Předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi se líbí systém v Itálii, kde úřady kontrolují, jestli mají majitelé luxusních aut či jachet v daňových přiznáních uvedeny legální příjmy, za něž by si to mohli pořídit.

Vrtění psem

Redakce oslovila poslance z Rozpočtového a Hospodářského výboru sněmovny. Pravicoví poslanci se většinou obávají ohrožení soukromí a zákon by podle nich stejně nic nevyřešil. „Podle mého jde jen o snahu ´vrtěti psem´, tedy odvést pozornost od soudu s pány Bártou a Škárkou,“ rýpl si do koaličního partnera poslanec ODS Jan Bureš.

„Porušovat soukromí občanů to může. Také je problém, že takový zákon lze snadno obcházet. Zrovna teď je na vládě materiál, který přináší jiná opatření k odčerpání majetku z nelegální činnosti,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda TOP 09 a poslanec Pavol Lukša.

„Mám radost, že se tohoto úkolu konečně chopí nějaká důvěryhodná formace,“ smál se místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Čechlovský.

"Všechny zákony o prokazování majektu buzerují slušné občany, protože je nutí prokazovat jejich nevinu, zatímco křišťálově čistí šibalové se jim smějí. Kdyby orgány činné v trestním řízení raději pozatýkaly zloděje všeho druhu a zbylých 99 procent slušných lidí raději nechali na pokoji. Je smutné, že to VV nechápou," povzdechl si poslanec  ODS Jaroslav Plachý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…