Britové v řiti? Boris Johnson prý lhal. Mazalo se, Londýn couvá. Ale teď noviny přinášejí zprávu: Jeden pán říkal, že Rusové opravdu...

05.04.2018 8:14

Britský ministr zahraničí Boris Johnson nechal v závěru března na sociální síti Twitter zveřejnit tvrzení, že podle britských vědců jed Novičok, jímž byl otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal, pocházel z Ruska. Britští vědci však o pár dní později řekli něco jiného a britský deník The Guardian za to nenechal na Johnsonovi nit suchou. Deník The Times však ve čtvrtek ráno tvrdí, že podle vysoce postavených nejmenovaných zdrojů je do útoku na Skripala skutečně zapojeno Rusko.

Britové v řiti? Boris Johnson prý lhal. Mazalo se, Londýn couvá. Ale teď noviny přinášejí zprávu: Jeden pán říkal, že Rusové opravdu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Britské ministerstvo zahraničí 22. března uveřejnilo tweet, ve kterém bylo řečeno, že podle britských expertů jed Novičok, jenž otrávil Sergeje Skripala a jeho dceru, pocházel z Ruska. Jenže o pár dní později řekli britští vědci něco jiného. Použitá bojová látka je podle nich skutečně Novičok. Ale její údajný ruský původ se prokázat nepodařilo. Tweet ze stránek britského ministerstva zmizel, na což obratem upozornila ruská ambasáda ve Velké Británii. Informuje o tom server britského deníku The Guardian.

Když Johnsonovo ministerstvo zveřejnilo daný tweet, rozčílilo to předsedu Labouristů Jeremy Corbyna. Když Johnson tuto informaci zveřejnil, pracoval podle Corbyna s daty neadekvátně a vyvozoval z nich závěry, které nemohl podložit fakty. Johnson na oplátku obvinil Corbyna, že hraje ruskou hru.  

Anketa

,,Je smutné, že ČSSD, která takto propadla, najednou dostane obrovskou moc," řekl exprezident Klaus. Souhlasíte?

97%
3%
hlasovalo: 8054 lidí

Sám Johnson zašel ještě dál. Už 20. března řekl řekl pro německý Deutsche Welle, že ho vědci ujistili o tom, že jed Novičok pocházel z Ruska.

Britský konzervativní politik Ben Wallace svého kolegu Borise Johnsona hájil v BBC. Upozornil na to, že podle britských vědců není nijak snadné vyrobit Novičok. Je k tomu třeba odpovídající vybavení a především zkušenosti s nebezpečnými látkami. Novičok byl prý vyvinut v Sovětském svazu a Rusko jako jeho nástupnický stát má kapacity na to Novičok vyrobit.

Hamish de Bretton-Gordon, jeden z britských armádních expertů na chemické, biologické a jaderné zbraně, taktéž pro The Guardian konstatoval, že britská vláda Theresy Mayové musí zveřejnit důkazy, které ji vedou k závěru, že Novičok použitý k útoku na Sergeje Skripala pocházel opravdu z Ruska. Pokud vláda tyto důkazy má, musí je zveřejnit už proto, aby Rusku vyrazila zbraň z ruky v probíhající dezinformační válce. Jestliže důkazy zveřejněny nebudou, Kreml získá jednoznačnou výhodu.

Hamish de Bretton-Gordon prý nepochybuje o tom, že Theresa Mayová má důkazy pro to, co říká její vláda. Problém je v tom, že s pravděpodobností hraničící s jistotou jde o velmi citlivé informace, jejichž zveřejnění by mohlo odhalit také zdroj informací. A tady se to začíná komplikovat. Britská premiérka by měla najít způsob, jak informace zveřejnit bez odhalení zdroje dat. Pokud tento způsob nenajde, Rusko si připíše jasné vítězství v informační válce vedené se Západem.

Vstřícné gesto by prý mělo udělat také Rusko. Mezinárodně uznávaní experti by měli dostat možnost vstoupit do Šichany, uzavřeného města v Rusku, kde se pravděpodobně nachází armádní chemická výzkumná základna. Pokud Rusové trvají na tom, že Novičok nevyrobili, neměla by jim prý přítomnost expertů v tomto městě vadit. Hamish de Bretton-Gordon měl na mysli experty mezinárodní organizace pro prevenci chemických zbraní (OPCW).

Rusko s britskými závěry nesouhlasí. Teoreticky je také možné, že Ruská federace opustí OPCW, což by bylo ranou pro mezinárodní bezpečnost. Rusko už teď dává najevo, že má pochybnosti o nestrannosti OPCW. Výkonný ředitel této organizace Ahmet Üzümcü se však za nezávislost instituce jednoznačně zaručil a zdůraznil, že v případě šetření útoku v britském Salisbury je postupováno stejně nestranně jako v kterýchkoli jiných případech.

Britský deník The Guardian navíc nepochybuje o tom, že Rusko využije neuvážených slov britského ministra zahraničí Borise Johnosna k tomu, aby znemožnilo Velkou Británii na půdě Rady bezpečnosti OSN. Západ Velkou Británii jasně podpořil, ale Rusko na půdě OSN přejde pravděpodobně do protiútoku, který může Británii a Západ oslabit.

Britové nechtějí připustit, aby se Rusové zapojili do šetření útoku v Salisbury s odůvodněním, že prý neexistuje žádná mezinárodní úmluva, která by nařizovala umožnit účast na vyšetřování také možnému pachateli.

Další informace k otravě Sergeje Skripala přinesl server britského deníku The Times. 

Ten uvádí, že podle vysoce postavených britských zdrojů mají tajné služby k dispozici věrohodné údaje o tom, že v útoku na Sergeje Skripala má prsty Ruská federace. Tyto vysoce postavené zdroje však nebyly blíže specifikovány. Už 4. března se ale objevila informace, že se Rusko možná chystá k nějaké akci, k nějakému atentátu.

Stínová ministryně vnitra za Labouristickou stranu Diane Abbottová obvinila Borise Johnsona, že britský ministr zahraničí Johnson  odvedl neodpustitelně britskou společnost v omyl, když oznámil, že britští vědci v Porton Downu potvrdili, že Novičok použitý k útoku na Skripala pocházel z Ruska.

„Boris Johnson by měl reprezentovat Velkou Británii na mezinárodní scéně, ale svými činy znovu a znovu potvrzuje, že není schopen tak činit s patřičnou zodpovědností,“ nebrala si servítky Abbottová.

Stálý zástupce Velké Británie v OPCW John Foggo dal jasně najevo, že nepochybuje o ruském angažmá v útoku v Salisbury. To, že Rusko předkládá různé jiné možnosti podle zástupce dokládá jen to, že se snaží zastřít pravdu. Rusko je jedním z mála míst, kde jsou schopní Novičok vyrobit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…