„Do azylového domu jsem se dostala naštěstí ještě před tím, než se to všechno začalo sypat,“ začíná vyprávění Kristýna P., jedna z obyvatelek Azylového domu pro matky s dětmi v Hradci Králové. „Jsem tu od podzimu minulého roku a nemohu si to vynachválit. Moc mi tu pomohli. Jenže nevím, co bude dál. Krátí se mi doba, kdy tu mohu být. Stále nemám dost peněz, abych si mohla pronajmout normální byt.“ Kristýna popisuje častý scénář posledních měsíců, který chudší nájemníky značně znevýhodňuje. To potvrzuje i sociální pracovnice, která se Kristýnině případu věnuje. „Začíná to být běžná praxe. Majitelé bytů si nájemníky mohou vybírat, na každý byt se stojí fronty. Je jasné, že matka samoživitelka, navíc s posledním bydlištěm v azylovém domě, nepůsobí na první pohled solventně. Ale je to jen dojem. Z praxe mohu říct, že naprostá většina žen je vděčná, že může normálně bydlet. Jen je třeba nastavit nájem tak, aby nebyl likvidační. Ale to v současné době pro většinu samoživitelek bohužel je. Proto se teď zvyšuje i počet zájemkyň o naši službu. Je to začarovaný kruh…“
Nabízí se otázka, zda nelze pro ženy, které odcházejí z azylových domů, najít bydlení v koordinaci s veřejnou správou, např. v městských bytech? „Ano, samozřejmě to řešíme s magistrátem,“ říká sociální pracovnice. „Máme nastavenou dlouhodobou spolupráci v této oblasti. Ale městských bytů je málo. Část jich navíc není momentálně v dobrém stavu, prochází rekonstrukcí, která si prý vyžádá ještě asi půl roku. A ta část, která v dobrém stavu je, již byla obsazena. Město nabídlo toto bydlení uprchlíkům z Ukrajiny.“
Podobnou zkušenost mají i v azylovém domě Otevřené srdce v Praze. „Azylový dům je přechodné řešení. Po určité době, zpravidla po roce, ale ta doba je individuální, se ženy vracejí do běžného života,“ popisuje práci se sociálně slabšími matkami ředitelka služby Michaela Nováková. „Běžně jim pomáháme i sehnat nové bydlení do začátku. Spolupracovali jsme na tom vždy se sociálním odborem městské části, jenže momentálně jsou všechny byty pronajaté Ukrajincům. Matky s dětmi tedy u nás zůstávají déle, než je běžné. Ale to zase vytváří další tlak, protože se denně hlásí další zájemci o naše služby.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .