Češi v Banátu trpí. Pomohly by jim "rozkradené peníze" z CASA atd.

29.08.2012 19:53 | Zprávy

OpenCard, vojenské tatry, letadla CASA, neotvírající se padáky, „zlatá dálnice“ – a desítky, možná stovky dalších „černých děr“, kam v této republice padají a ztrácí se peníze. Musíme šetřit – slýcháme všude. Přitom se stále vyhazují obrovské sumy peněz. Jen pár procent z těchto částek by podstatně pomohlo třeba i našim krajanům v zahraničí.

Češi v Banátu trpí. Pomohly by jim "rozkradené peníze" z CASA atd.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Rumunský Banát – území západní části této balkánské země při toku Dunaje a v části jeho nížiny bylo od první poloviny 19 století obydleno stovkami českých kolonistů, především ze západních, ale také středních Čech. Během mnoha let se tu vytvořila oblast s několika vesnicemi (Svatá Helena, Rovensko, Eibentál, Gernik, Bígr, Šumice), která si žila vlastním životem, snažila se být ekonomicky soběstačná a udržovala jazyk i tradice typické pro oblast původu.

 „V současnosti vesnice prakticky vymírají,“ říká jeden z nejpovolanějších – Ivo Dokoupil z obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, který se Banátem dlouhodobě zabývá.“ Mladí lidí jak to šlo odjeli do Čech – většinou za prací, a už tam zůstali. Takže dnes jsou vesnice poloprázdné, žijí tu především starší lidé a jejich potomci se sem vracejí tak maximálně o prázdninách.“ Po pádu Ceaucescova režimu v roce 1989 se otevřely dříve přísně střežené hranice Rumunska a lidé tak konečně mohli cestovat. A protože vinou špatných privatizací a hospodářského útlumu byla možnost zaměstnání vskutku minimální, co by také především mladou generaci v této části země drželo. I nyní je tu stále těžký život, políčka na vyprahlých vápencových skalách s minimem půdy stačí tak na uživení rodiny a prodání nějakých přebytků ve městečkách u Dunaje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…