Česko zastupovala komunistka, je to trapas. Hejtman na pranýři

20.07.2012 6:18

Určitou ztrátu paměti prokázali představitelé Karlovarského kraje na štafetovém křestu Stezky železné opony. Svou účastí na této akci vyprovokovali k ostré reakci zástupce opoziční strany Alternativa, která upozornila na absurdní souvislost. Skutečnost, že na otvírání stezky reprezentovali kraj bývalí i současní členové komunistické strany, považují za stejný trapas, jako kdyby se otvírání památníku obětem nacismu účastnili členové NSDAP.

Česko zastupovala komunistka, je to trapas. Hejtman na pranýři
Foto: Vláda.cz
Popisek: Berlínský velvyslanec Rudolf Jindrák a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný

K netradičním výletům láká cyklisty v Karlovarském kraji cyklostezka, vedoucí místy, která dříve odděloval ostnatý drát. Propagační jízdy se na podporu této nové turistické atrakce zúčastnil vedle radní Evy Valjentové (KSČM) také hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD), dříve člen Komunistické strany. Připomeňme, že právě komunistický režim nemilosrdně potrestal každého, kdo by zadrátovanými hranicemi chtěl proniknout.

Hejtman se nechal i pyšně vyfotografovat v modrém cyklistickém úboru, ve společnosti německého europoslance Michaela Cramera. Právě on v Evropském parlamentu inicioval návrh na prosazení Stezky železné opony. Ta by postupně měla měřit celkem devět tisíc kilometrů a vést od Barentsova moře až k Jadranu.

Alternativa- je to absurdní

Na absurdní souvislost této jinak dobré a zajímavé akce upozornil ParlamentníListy.cz. předseda strany Alternativa František Šnajdauf: “Idea zbudovat tuto cyklotrasu je skvělá a poděkování patří jejímu duchovnímu otci, europoslanci Michaelu Cramerovi. Železná opona rozdělovala Evropu 40 let a zemřelo na ní kvůli komunistické ideologii a systému mnoho občanů tehdejšího východního bloku. Vnímáme proto jako velmi smutné a absurdní, že Karlovarský kraj na této akci reprezentují aktivní členka Komunistické strany Čech a Moravy Eva Valjentová, současná radní kraje, a bývalý člen Komunistické strany Československa Josef Novotný, současný hejtman kraje, nyní člen ČSSD, který otevřel dveře současným komunistům, nepřátelům svobody a evropské integrace, do krajské vlády a po čtyři roky s nimi našemu kraji vládne. V době, kdy na této hranici umírali lidé, oba aktivně podporovali vraždící komunistický režim. Připadá nám to podobně absurdní, jako kdyby u otevírání památníku v koncentračním táboře v Buchenwaldu reprezentovali spolkovou zemi Durynsko aktivní člen NSDAP a bývalý člen NSDAP. Není jejich chyba ani vina, že právě oni jsou přítomni na této akci a reprezentují náš kraj. Vzešli z demokratických krajských voleb v roce 2008 s mizivou volební účasti demokratických voličů a z mocichtivé vůle bývalých komunistů v ČSSD vládnout se současnými komunisty.“

Účast je zcela na místě...

ParlamentníListy.cz se snažily získat stanovisko hejtmana Novotného i radní Valjentové, oba však mají dovolenou. Nakonec nám vyjádření poskytla tisková mluvčí Karlovarského kraje Andrea Bocková: “Stezka železné opony v současné době není dokončená. Průběžně se do ní zapracovávají zajímavá místa, upozorňující na někdejší hraniční pásmo. Cílem této akce bylo upozornit širokou veřejnost a starosty měst a obcí nejen na místa, kudy Stezka železné opony prochází, ale i na to, že se jedná o významný produkt cestovního ruchu v této oblasti. Členové vedení kraje spolu s europoslancem Michaelem Cramerem se setkali navíc se starosty jak z české, tak německé strany hranice, aby s nimi diskutovali o tom, která zajímavá místa a pozůstatky pohraničního pásma, jsou v blízkosti této stezky a stálo by za to je vidět a zapracovat do budující se Stezky železné opony. Jednalo se o oficiální akci Karlovarského kraje, Eva Valjentová je radní pro oblast kultury a cestovního ruchu, její účast tedy byla zcela namístě.“

Tisková mluvčí nám také poskytla vyjádření náměstka hejtmana Petra Navrátila (ČSSD): "Bez poznání minulosti není identity. Zvlášť náš kraj potřebuje pravdivé poznání minulosti. Stezka železné opony by měla ukázat všechny aspekty území, soužití, přátelství i nepřátelství. Jen z poznání může vzniknout společná identita. Stezka železné opony nás má spojovat napříč národy,  minulostí i současnými názory, a proto je skvělé, když se tak děje na společné cestě zástupců krajů, europoslanců, německých i českých starostů a cyklistických odborníků."  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Hana Čechová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poche jsou smradlavé nohy ČSSD, které musíme useknout. Radši jezdit na vozíku než shnít.“ Známe atmosféru v ČSSD

11:41 „Poche jsou smradlavé nohy ČSSD, které musíme useknout. Radši jezdit na vozíku než shnít.“ Známe atmosféru v ČSSD

Koaliční krize je patrně u konce. Aspoň prozatím. Potom, co Michal Šmarda sám řekl, že nehodlá být n…