Důkaz. Babišův místostarosta zatajil skutečnou pravdu o své činnosti u vojenské kontrarozvědky

23.12.2014 4:41 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Jaroslav Čech se v komunikaci s ParlamentnímiListy.cz před podzimními komunálními volbami označil za téměř bezvýznamného příslušníka komunistické armády – respektive její Vojenské kontrarozvědky. Po volbách se Čech stal místostarostou krkonošského letoviska Harrachov.

Důkaz. Babišův místostarosta zatajil skutečnou pravdu o své činnosti u vojenské kontrarozvědky
Foto: ANO 2011
Popisek: Andrej Babiš a Jaroslav Čech z hnutí ANO

ParlamentníListy.cz díky svému spolupracovníkovi zjistily, že Čech o svém angažmá v armádě nesdělil celou pravdu a zamlčel fakta o tom, jak se sám aktivně podílel na získávání spolupracovníků Státní bezpečnosti - udavačů - v armádě. Vyplývá to z jeho personálního svazku, který si ParlamentníListy.cz mohly prostudovat.

  • Dokumentace ZDE

"Kontráši" a "vrkouni" mezi vojáky

Nechvalně proslulá Vojenské kontrarozvědka působila ve všech armádních zařízeních a vojenských útvarech. Její příslušníci, tzv. kontráši nebo vrkouni, se pod krytím účastnili každodenního života armády. Kontrarozvědka byla jedním z pilířů totalitního režimu v jedné z nejvýznamnějších oblastí, kterou ozbrojené síly znamenaly. Vojenští kontrarozvědčíci pomáhali například připravovat půdu pro okupaci v roce 1968, snažili se odhalovat agenty cizích zpravodajských služeb, nebo cvičili komanda pro únosy a zabíjení v západním Německu. S kontráši, kteří se často pohybovali v civilním oblečení, mohl ale přijít do styku i kdokoliv, kdo sloužil na vojně. Vyšetřovali takzvané mimořádné události.

Kvůli kontrášům skončila ve vězení řada vojáků, především základní služby, kvůli svému antikomunistickému smýšlení, poslechu zahraničních rozhlasových stanic, a dalším, režimu nepohodlným chováním. A pobyt v nechvalně proslulém vojenském kriminále v Sabinově rozhodně nebyl žádný med. Informace o něm naháněly hrůzu všem mužům, kteří se povinně zúčastnili základní vojenské služby. Z personálního svazku Jaroslava Čecha vyplývá, že byl aktivním kontrášem a sám získal ke spolupráci hned několik tajných spolupracovníků – udavačů.

Nadřízení pěli na Čecha chválu

Nadřízení hodnotili Čecha jako politicky spolehlivého, oddaného Komunistické straně Československa, jejímž členem byl od roku 1981. V jeho prověrce z roku 1987 například stojí: „Do doby odchodu do postgraduálního kursu plnil zadané úkoly velmi dobře. Získal dvacet důvěrníků (Kategorie důvěrník znamenala, že se získaný člověk ke spolupráci s StB přímo nezavázal. Důvěrník o své spolupráci ani nemusel vědět, častokrát mohl donášet více, než získaný regulérní agent – pozn. red.)... ...Účastnil se také schůzek s vojáky základní služby – agenty, k získání zkušeností.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …