Hvížďala varuje před ruskou hrozbou pro země starého kontinentu. A toto doporučuje

29.05.2014 16:06 | Zprávy

Žádnou velkou změnu nebudou pro Evropskou unii znamenat úspěchy některých euroskeptických stran ve volbách z minulého týdne. Politický komentátor a publicista Karel Hvížďala naopak zdůrazňuje, že pro země starého kontinentu je sjednocená Evropa jedinou možností, jak čelit hrozbě Ruska. A Evropská unie potřebuje společnou obranu i energetickou politiku.

Hvížďala varuje před ruskou hrozbou pro země starého kontinentu. A toto doporučuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Bouřlivé ohlasy vyvolalo vítězství Strany nezávislosti ve Spojeném království i Národní fronty ve Francii v eurovolbách na konci minulého týdne. „Ale z pohledu Evropské unie se tak moc nestalo. Stalo se hodně z pohledu vnitřní politiky těch dvou zemí, to ano. Ale protože jak lidovci, tak sociální demokraté obhájili pozice dvou nejsilnějších stran a budou mít nadále v Evropském parlamentu většinu, tak by to Evropskou unii nemělo nijak změnit. Větší dopad to bude mít hlavně ve Francii na domácí politiku,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický komentátor Karel Hvížďala.

Z Francie i ze Spojeného království také zazněly hlasité požadavky, že je nejvyšší čas, aby Brusel vrátil zpátky moc svým členským státům. „Jsem přesvědčen, že se to bude týkat jen marginálií. Ty hlavní vazby jsou už tak daleko, že i odborníci, kteří se k tomu vyjadřují, nevidí možnost zpětného přesunu pravomocí. Navíc je třeba si uvědomit, že ti, co to budou požadovat, budou mít pořád k dispozici pouze marginální počet poslanců z celkového počtu 751,“ upozorňuje Karel Hvížďala na rozložení sil v europarlamentu.

Bez společné obrany a energetické politiky Rusko s Evropou zamává

To, že ve dvou ze čtyř největších členských států dostala nejvíce hlasů i křesel strana, jež odmítá členství své země v Unii, není podle něj signálem toho, že by v budoucnu čekal EU místo dosavadního trendu zvyšování počtu zemí opačný jev. „To referendum, které na rok 2017 přislíbil britský premiér David Cameron, je přece jen ještě za poměrně dlouhou dobu, a čert ví, co se mezitím všechno může stát,“ neobává se publicista drolení nynější osmadvacítky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…