Je to jinak. Dokonce mám informaci, která vůbec nepotěší Babiše. Okamura rázně ke zprávám, že SPD se rozpadá

17.04.2018 14:28

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie se spolu se svým prvním místopředsedou Radimem Fialou postavili před kamery České televize a odsoudili víkendový zásah našich spojenců v Sýrii. To byl však teprve začátek. Ránu dostala i Babišova média, údajně „hysterický“ Kalousek i sociální demokracie.

Je to jinak. Dokonce mám informaci, která vůbec nepotěší Babiše. Okamura rázně ke zprávám, že SPD se rozpadá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Fiala a Tomio Okamura ve sněmovně
reklama

Hned na úvod Okamura přečetl z papíru stanovisko SPD k víkendovému útoku spojenců na Sýrii. Poslanci tohoto hnutí útok odsoudili.

Považujeme útok USA, Francie a Velké Británie za porušení mezinárodního práva. Hnutí SPD odsuzuje v této věci stanovisko ministrů České republiky a premiéra v demisi Andreje Babiše. Útok předcházel mezinárodnímu vyšetření údajného použití chemických zbraní. Byl proveden na základě informací islamistů. SPD takovým zdrojů nevěří. Ve svém důsledku se USA, Velká Británie a Francie postavily na stranu islamistické opozice proti mezinárodně uznávané vládě Sýrie,“ četl Okamura.

Útok podle jeho názoru může ještě prohloubit už tak dost destabilizovaný region, vyvolat další migrační vlnu a ohrozit mír v Evropě.

„Podpora útoku ze strany NATO a Evropské unie je v naprostém rozporu s existenčním zájmem České republiky a českého národa. Slepá poslušnost k NATO a EU může mít v budoucnu nejtěžší důsledky pro náš stát a národ,“ četl dál předseda SPD. Podle hnutí je třeba dodržovat mezinárodní právo a zastavit migraci do Evropy.

Okamura se zlobil: Návrh ČSSD je nedemokratický a Babišova média proti nám vedou lživou, špinavou kampaň

Pár slov padlo i k návrhu zákona o obecném referendu z dílny ČSSD. Okamura označil tento návrh za nedemokratický, protože se v něm počítá s tím, že by lidé nehlasovali o mezinárodních smlouvách, a ještě by k vyvolání referenda bylo třeba sehnat 850 tisíc podpisů. SPD má prý lepší návrh. „My podporujeme náš demokratický návrh referenda... Návrh z dílny ČSSD, který má nedemokratické parametry, s tím my nesouhlasíme,“ zdůraznil Okamura.

Pokud jde o zákaz kouření, Okamura se přiklání k tomu, aby byl zaveden tzv. německý model, který počítá se vznikem kuřáren a s tím, že v malých provozovnách by bylo kouření povoleno. „Já jen připomínám, že já i Radim Fiala jsme nekuřáci, takže nepodporujeme kouření, podporujeme zdravý rozum,“ pravil Okamura.

Stranou pozornosti Tomia Okamury nezůstala ani informace deníku MF Dnes, že se hnutí SPD rozpadá zevnitř. Okamura tuto informaci jednoznačně odmítl.

„Musíme se vyjádřit ke kampani, kterou vedou Babišova média – Rádio Impuls, iDnes.cz a a MF Dnes – o údajném rozpadu hnutí SPD. Je to samozřejmě lživá bublina vypuštěná na pokyn propagandistů hnutí ANO. Má zamezit nárůstu podpory SPD v důsledku politických kotrmelců hnutí ANO při sestavování vlády a slepé podpoře válečných agresivních akcí proti Sýrii,“ prohlásil místopředseda Poslanecké sněmovny. „Samozřejmě hnutí SPD i náš poslanecký klub jsou jednotní a pevní,“ pokračoval politik.

SPD má prý asi 11 700 členů, což ho řadí mezi největší politická uskupení v České republice, a prý je dokonce tak silné, že někteří členové hnutí ANO přecházejí k SPD. Platí to údajně i o některých zastupitelích z českých a moravských měst. Jejich jména však Okamura prozradit nechtěl.

„Jenom, abych dodal nějaká fakta kvůli této lživé a špinavé kampani, co předvádí Babišova MF Dnes, iDnes.cz a Rádio Impuls, tak my budeme stavět přibližně 300 kandidátek do komunálních voleb, kde na našich kandidátkách bude kandidovat téměř deset tisíc členů SPD a našich podporovatelů. Takže zde vidíte důkazy té prokazatelné lži a špíny těchto médií,“ řekl Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Fiala se vyjádřil i k odchodu Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů. „My v tom nespatřujeme žádnou hysterii, jako např. pan Kalousek,“ řekl Fiala. Murín byl podle místopředsedy SPD nominantem ČSSD a bylo by lépe, kdyby v budoucnu tuto práci odváděl nezávislý odborník.

Pokud jde o vyjednávání o vládě, hnutí ANO a Andrej Babiš předvádějí kotrmelce. SPD je prý teď k hnutí ANO o to zdrženlivější, protože funkční a stabilní vláda mohla už dávno vzniknou. Členové Okamurova hnutí přemýšlejí, co budou dělat v případě že jednání mezi ANO a ČSSD znovu zkrachují. V tuto chvíli prý není vůbec jisté, zda by hnutí SPD kývlo na další nabídku, protože „všechno má své hranice“. SPD jde prý v prvé řadě o to zlepšit bezpečnostní situaci v zemi, ekonomickou situaci českých občanů, ale protože tu není stabilní vláda, která by podobné zákony navrhla, tak občanům nezbude než vyčkávat.  

Pár slov padlo i k návrhu KDU-ČSL změnit volební zákon tak, aby byl spravedlivější a menší strany nemusely získávat více hlasů, pokud chtějí obdržet stejné množství poslaneckých mandátů jako silnější politické strany. Okamura prohlásil, že podobné snahy nepodporuje, protože je hnutí SPD nemělo v programu. Okamura s kolegy bude raději prosazovat odvolatelnost politiků a hmotnou odpovědnost politiků, jako už dnes mají ředitelé škol nebo majitelé soukromých firem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a proč

20:33 Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a proč

Jaká je budoucnost České televize? Jasněji by mohlo být ve středu, kdy poslanci mají zvolit poslední…