John Bok o kauze soudcovských platů: Celé je to stupidní a zvrácené

12.12.2012 20:47 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Šance na včasné schválení zákonné normy upravující platy soudců ještě reálně existují. Ústavní expert Zdeněk Koudelka pro ParlamentníListy.cz uvedl, že vláda má čas do konce ledna příštího roku. Podle Johna Boka ze spolku Šalamoun ale současné třenice vzbuzují otázky, zda nešlo o záměr.

John Bok o kauze soudcovských platů: Celé je to stupidní a zvrácené
Foto: Hans Štembera
Popisek: John Bok, šéf spolku Šalamoun

Poslaneckou sněmovnou ve středu neprošel návrh zákonné normy, která by od ledna upravovala platy soudců u obecných soudů. Stávající úpravu přitom letos zrušil Ústavní soud. Podle ní se ale platy soudců vypočítávaly, existuje proto riziko, že od ledna k tomu nebude existovat zákonná úprava a soudci by se mohli svého platu domáhat žalobami.

Problém by se týkal i státních zástupců, jejichž mzdy se vypočítávají od těch soudcovských. Kamenem úrazu během sněmovního projednávání bylo možné zrušení zdanění paušálních náhrad zákonodárců, které bylo součástí tohoto návrhu. Ke schválení v dolní komoře chybělo pět hlasů. Vláda bude o novém návrhu jednat na svém nejbližším zasedání.

Vláda má čas do ledna

Podle ústavního experta Zdeňka Koudelky však zatím není důvod k panice. Stačí prý, když bude norma schválena do konce ledna 2013.

„Do té doby má vláda čas na to, aby přišla s návrhem zákona a požádala sněmovnu a Senát, aby to projednala ve zrychleném čtení nebo stavu legislativní nouze. Je tedy ještě čas na to, aby byla nová zákonná úprava přijata,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz docent Koudelka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Větrné elektrárny

Já proti nim ani nic nemám, ale myslíte, že u nás budou k něčemu? Že tu na ně jsou klimatické podmínky? Podle mě jich pár mít můžeme a máme, ale rozšiřovat je ve velkém myslím nebude mít žádný efekt, protože tu prostě ty podmínky pro jejich provoz nejsou.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

10:00 Posselt se za vaše peníze smál Babišovi a „tzv. motoristům“

Nezisková organizace Post Bellum ve svém magazínu Paměť národa uveřejnila rozhovor s vůdcem sudetský…