Jak již informovala světová média, společnost Gazprom v dopisu datovaném 14. července oznámila, že minimálně jednomu zákazníkovi nemůže dodat plyn kvůli zásahu „vyšší moci“, tedy kvůli okolnostem, které nemohou ovlivnit. Dle CNBC se jedná o dodávky skrz plynovod Nord Stream 1, který v současné době prochází údržbou, ale panují obavy, že se „údržba“ protáhne, aby Evropa skutečně pocítila nedostatek plynu.
Jaké budou následky? To popsal například Fatih Birol, šéf Mezinárodní agentury pro energii. Podotkl, že před nespolehlivostí ruských dodávek varovali ještě před začátkem invaze. Další měsíce prý budou kritické, Birol se již setkal se zástupci zemí G7 a předsedkyní Evropské komise i eurokomisaři. „Ponoukal jsem je, aby teď udělali vše, co je v jejich silách, aby se připravili na dlouhou a tvrdou zimu,“ uvedl Birol. Evropští lídři jsou prý proaktivní, což je dobré.
Šéf IEA nabízí několik scénářů. Pokud by byla 21. července dodávka plynu obnovena, ale Putin ukončil zásobování na začátku topné sezóny, tedy 1. října, tak by země EU musely mít zásobníky plné na 90 %, aby vydržely až do března a už od ledna by hrozily výpadky dodávek.
Předpokládaná úroveň zásobníků plynu, pokud Rusko utne plyn v říjnu
Zdroj: IEA

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas