Kandidát na primátora doufá ve využití potenciálu oscarového režiséra. Pražské zastupitelstvo musí projednat petici na přejmenování areálu v Holešovicích na Park Miloše Formana

25.09.2018 13:50

Už patnáct a půl tisíce podpisů se podařilo shromáždit pod petici, která vyzývá k přejmenování areálu v Holešovicích na Park Miloše Formana. Přestože se dědicové slavného režiséra před několika dny od této kampaně distancovali, její iniciátor a z pozice předsedy ODA kandidát na nového pražského primátora Pavel Sehnal chce s nimi nadále hledat cestu, jak využít potenciál jména držitele dvou filmových Oscarů. Zároveň odmítá, že by zneužil jméno Miloše Formana ve volební kampani.

Kandidát na primátora doufá ve využití potenciálu oscarového režiséra. Pražské zastupitelstvo musí projednat petici na přejmenování areálu v Holešovicích na Park Miloše Formana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal
reklama

Ani prohlášení dědiců Miloše Formana, že se distancují od kampaně za přejmenování areálu v Holešovicích na Park Miloše Formana, neodradilo iniciátora petice a kandidáta na nového pražského primátora Pavla Sehnala od odhodlání dovést akci ke zdárnému závěru. „Jen za víkend se podařilo nasbírat kolem deseti tisíc podpisů a v tuto chvíli už jich je pod peticí patnáct a půl tisíce. Už jen sedm a půl tisíce podpisů přitom zavazuje pražské zastupitelstvo k tomu, že se jí bude muset zabývat. Vzhledem k brzkým volbám už to bude věc nového zastupitelstva, takže schválení názvu Park Miloše Formana bude závislé na tom, jak Pražané svými hlasy nové zastupitelstvo sestaví,“ vysvětluje předseda ODA Pavel Sehnal.

Ten měl celý projekt domluvený s dědici slavného režiséra, s nimiž se i setkal a požádal je o souhlas i podporu projektu na vznik Parku Miloše Formana. „Součástí projektu je i výstavba nového moderního pavilonu pro ukázky filmové a divadelní tvorby, nový otevřený hudební amfiteátr i oprava Křižíkovy fontány a její doplnění o video projekci. Všechny podklady jsem dědicům osobně předal včetně použité fotografie pana Formana a vzoru podpisového archu pro petici na sběr podpisů. Jejich souhlasný dopis jsem oficiálně a veřejně předal novinářům na předešlé tiskové konferenci,“ připomíná Pavel Sehnal.

Nadějně rozjetá spolupráce ztroskotala na použití jedné věty

Zpočátku bylo vše na dobré cestě. Dědicové Miloše Formana dokonce přislíbili, že ještě dodají vhodnější fotografii z rodinného alba, než je fotografie z fotobanky. Pak ale nastal nečekaný zvrat. „Moji kolegové z produkčního týmu v dobré víře převzali jednu větu z veřejné facebookové pozvánky dědiců, a to větu: Ať žije Forman, napsali Voskovec a Werich na dřevěný plot. Dědicové požadovali odstranění této věty z tiskovin, protože k ní mají údajně autorská práva. Následně požádali i o odstranění fotografie. Ve všech těchto požadavcích jim bylo vyhověno,“ konstatuje kandidát na pražského primátora s tím, že k tomu kroku přistoupil i za cenu, že se jednalo o statisíce letáků, které museli být nově vytištěny.

Proto ho posléze velice zaskočilo, když na poslední ze společných schůzek přišli dědicové slavného režiséra s požadavkem, aby jim zaplatil částku 600 tisíc korun, která by měla pokrýt jejich dluh z poslední akce, kterou uskutečnili právě pod názvem „Ať žije Forman“ a které se sám nijak neúčastnil. Advokáti dědiců poté Pavlu Sehnalovi sdělili, že pokud nedojde k této transakci uveřejní tiskovou zprávu, ve které se budou od akce na vznik Parku Miloše Formana distancovat. „Já jsem tuto formu nátlaku odmítl, ale jako projev vstřícnosti jsem nabídl, že stejnou částku věnuji divadlu, resp. na vytvoření exponátů pro výstavu Miloše Formana v létě příštího roku. Peníze by tedy nedostali dědicové, ale byly by použity na kulturu pro všechny,“ je Pavel Sehnal přesvědčený o správnosti svého postupu.

Kandidát na primátora věří, že Park Miloše Formana vznikne

„Myšlenka vzniku Parku Miloše Formana je dobrá a já věřím, že se dočkáme jejího naplnění. Vůle Pražanů vyjádřená jejich podpisy na petici je toho důkazem. Vždy budu důrazně odmítat jakoukoli formu nátlaku, která má vést k obohacení vyhrožujícího, ať jako člověk, nebo jako primátor. V této kauze bych spíše chtěl věřit tomu, že dědicové k takovému kroku byli přivedeni jejich advokátem, než že by to byla jejich vlastní mentalita,“ míní Pavel Sehnal, který je velkým filmovým fanouškem, v mládí se účastnil Filmového klubu a má skutečný obdiv k dílu Miloše Formana. „Pokud jsem se při prezentaci projektu jakkoli dotkl citů pozůstalých, tak se za to omlouvám, nebylo to mým úmyslem a rád se jim za to dojdu omluvit i osobně,“ dodává předseda ODA s tím, že chce i nadále s dědici slavného režiséra hledat cestu, jak společně využít potenciál jména Miloše Formana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU tlačí migranty: Schwarzenberg našel nečekanou souvislost

11:02 EU tlačí migranty: Schwarzenberg našel nečekanou souvislost

ANKETA Žádné nové přerozdělování nelegálních migrantů nebude. Aspoň ne v České republice. Jasně to v…