Mnozí podnikatelé považují dokonce systém kontrolních hlášení za buzeraci. Postupy, které argumentaci některých podnikatelů dávají za pravdu, popisuje například interní pokyn Generálního finančního ředitelství s názvem Kombajn, který ParlamentníListy.cz získaly a uveřejňují jej v příloze.
Případu pokynu Kombajn se už nějaký čas věnuje daňový specialista Tomáš Goláň, který vede svoji daňovou kancelář, jež se specializuje na daňový proces včetně podávání žalob. Mimo jiné se věnuje i hmotně právní úpravě všech daní a lektorování seminářů.
A na novém systému nenechal Goláň nit suchou. „Nezákonné postupy správců daně vymyslelo samotné Generální finanční ředitelství v Taktických postupech k prověření rozdílů při zpracování kontrolních hlášení na úrovni „lehké“ analytiky, takzvaném Kombajnu, podepsaných ing. Martinem Janečkem. V tomto pokynu se jasně uvádí, že se mají vydávat výzvy dle § 89, pokud má subjekt nadměrný odpočet; nikde není napsáno, že se má nejdříve postupovat dle zákona a vydávat výzva dle § 101g odst. 2 o dani z přidané hodnoty. Takže pracovníci Generálního finančního ředitelství na všech školeních zcela vědomě lhali, když tvrdili, že budou nejdříve vydávány výzvy dle § 101g zákona. Již ze samotného názvu – Kombajn –zcela jednoznačně plyne, že kontrolní hlášení má sloužit k plošné šikaně. Po přečtení tohoto pokynu musí být všem jasné, že poplatníci jsou pro Finanční správu pouhým zdrojem peněz a že Česká republika přestala být již dávno právním státem!!!“ rozčílil se Tomáš Goláň na svém facebookovém profilu. A interní pokyn Generálního finančního ředitelství jeho slovům nasvědčuje.
Goláň v rozhovoru pro Web4Trader řekl, že na kontrolní hlášení se jeho firma připravovala více než půl roku. Zdůraznil přitom, že vznik nadměrného odpočtu není „jakousi libovůlí samotných podnikatelů, kteří by si po státu chtěli jenom tak sami od sebe nárokovat vrácení peněz, ale že nadměrný odpočet je výsledkem nastavení systému daně z přidané hodnoty, který nastavil sám stát, zejména je tato skutečnost patrná ve stavebnictví či při prodeji (vývozu) výsledků své činnosti do jiných zemí EU či světa“. Pokud by podle něj systém kontrolního hlášení nebyl zneužíván, byl by pro slušné poplatníky, generující každý měsíc nadměrné odpočty, relativním přínosem. „Takovým způsobem bylo kontrolní hlášení prezentováno i ze strany Finanční správy, rovněž nás Finanční správa ujišťovala o tom, že nás v případě problémů kontrolní hlášení nezatíží a že informace z kontrolního hlášení nebudou pro nikoho přístupné. Jaké však bylo mé zděšení, když po podání kontrolních hlášení za leden začala Finanční správa obtěžovat občany svými požadavky na skenování desítek dokladů, nebo když začala Finanční správa zahajovat postupy k odstranění pochybností, které jsou zdlouhavé a které správci daně zastavují lhůtu třiceti dní, do které má nadměrné odpočty vrátit. Najednou nic z toho, co Finanční správa proklamovala, nebylo pravda a kontrolní hlášení bylo využito k plošné šikaně podnikatelů, aby měli ještě větší strach, aby si dávali ještě větší pozor. K tomu byli pracovníci nabádáni pokynem z Generálního finančního ředitelství, které samo toto ředitelství nazvalo Kombajn,“ kritizuje nastavení systému Goláň.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný