Václav Klaus připomenul, že výročí 17. listopadu jsou dvě. To první, z roku 1939, připomíná nacistický teror a perzekuci českého národa, druhé pak pád komunismu. Jak bývalý prezident podotkl, rok 1939 byl začátkem nejtemnějšího období Československa, kdy šlo o osud národa jako celku. „Tehdy žijící věděli, že konečné ‚řešení‘ české otázky má nastat po Němci vyhrané světové válce,“ řekl a podotkl, že ani popravy a zavírání škol, což Klaus nazval pokusem o likvidaci české inteligence, odpor národa vůči okupantům nezlomily.
Připomenutí tohoto dne a zásah proti studentům pak podle Klausova projevu vedly i k pádu komunismu. „Brutalita, s níž represivní jednotky komunistického režimu zasáhly proti mladým lidem, otevřela oči i těm, kteří snad až do té doby neviděli a necítili nepřijatelnost a neudržitelnost už zcela zdiskreditovaného režimu,“ řekl. Ale podotkl, že komunismus neporazili ani studenti, ani disidenti. „Zhroutil se jako každý podobný namyšlený pokus násilím potlačit lidskou svobodu a za cenu nesčetných lidských a materiálních obětí vybudovat neživotnou utopii,“ prohlásil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
1989 , ekologie , Klaus , komunismus , Němci , Hlávkova kolej , změna klimatu , 1939
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.
To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...
Další články z rubriky

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…