Klaus: Zase vnucují a zakazují. Prý epidemie a teplo. Nesmířit se!

17.11.2021 9:19

Ve svém projevu u Hlávkovy koleje u příležitosti výročí 17. listopadu 1989 a 1939 bývalý prezident Václav Klaus nejen připomínal, ale také přirovnával. „Opět je nám – se stále větším tlakem a silou – vnucována utopie, která o sobě prohlašuje, že je založena na vědě, opět jí má být – ve jménu údajných vyšších cílů – obětována svoboda jednotlivce. Opět překáží svoboda slova, svoboda názoru, svoboda svědomí,“ kritizoval současnou situaci ohledně boje s pandemií i se změnou klimatu. A doplnil, že jsou vyžadovány oběti, z nichž výsledky vzejdou až za několik století nebo také nikdy. „Hlasatelé a propagátoři nové jediné pravdy nakonec prohrají,“ vzkázal.

Klaus: Zase vnucují a zakazují. Prý epidemie a teplo. Nesmířit se!
Foto: Hana Brožková
Popisek: Bývalý prezident Václav Klaus

Anketa

Slavíte výročí 17. listopadu 1989?

16%
84%
hlasovalo: 29589 lidí
Václav Klaus připomenul, že výročí 17. listopadu jsou dvě. To první, z roku 1939, připomíná nacistický teror a perzekuci českého národa, druhé pak pád komunismu. Jak bývalý prezident podotkl, rok 1939 byl začátkem nejtemnějšího období Československa, kdy šlo o osud národa jako celku. „Tehdy žijící věděli, že konečné ‚řešení‘ české otázky má nastat po Němci vyhrané světové válce,“ řekl a podotkl, že ani popravy a zavírání škol, což Klaus nazval pokusem o likvidaci české inteligence, odpor národa vůči okupantům nezlomily.

Připomenutí tohoto dne a zásah proti studentům pak podle Klausova projevu vedly i k pádu komunismu. „Brutalita, s níž represivní jednotky komunistického režimu zasáhly proti mladým lidem, otevřela oči i těm, kteří snad až do té doby neviděli a necítili nepřijatelnost a neudržitelnost už zcela zdiskreditovaného režimu,“ řekl. Ale podotkl, že komunismus neporazili ani studenti, ani disidenti. „Zhroutil se jako každý podobný namyšlený pokus násilím potlačit lidskou svobodu a za cenu nesčetných lidských a materiálních obětí vybudovat neživotnou utopii,“ prohlásil.

Následně Václav Klaus hovořil o tom, že jako někdo, kdo 17. listopad 1989 aktivně prožil a 17. listopad 1939 k němu stále promlouvá, má obavu, že se vrací to, o čem si myslel, že se vrátit nemůže. „Opět je nám – se stále větším tlakem a silou – vnucována utopie, která o sobě prohlašuje, že je založena na vědě, opět jí má být – ve jménu údajných vyšších cílů – obětována svoboda jednotlivce. Opět překáží svoboda slova, svoboda názoru, svoboda svědomí. Známe případy porušování základních občanských práv garantovaných ústavou, ignorování výroků soudů a utahování smyčky všemožných zákazů a omezení,“ varoval před paralelami.

Dodal, že i nyní se po lidech požadují oběti, jež mají tu potlačit epidemii viru nebo změnu klimatu. „Je nám vnucován strach z budoucnosti, máme rezignovat a podrobit se. Říkají nám, že je člověk nepřítelem budoucnosti, říkají nám, že máme obětovat prosperitu a budoucnost naší země a osudy svých dětí a vnuků chiméře boje s podnebím. Oběti máme přinést hned, výsledků se nedočkáme nikdy, nebo až po dlouhých staletích,“ popisoval snahy o boj s klimatickou změnou.

Aby se neopakovaly tragédie dvacátého století, je dle Klause třeba mít oči i uši otevřené. „Poučení z našich dvou 17. listopadů je inspirací a návodem pro naše jednání v přítomnosti,“ pravil s tím, že si Češi nesmí nechat vzít právo na kritické myšlení a vzdělání bez indoktrinace. „Odkaz 17. listopadu nám optimisticky naznačuje, že hlasatelé a propagátoři nové jediné pravdy nakonec prohrají a že prohrají stejně, jako prohráli jejich předchůdci v roce 1939 a v roce 1989. Je dobře, že si tento odkaz stále připomínáme,“ zakončil svůj ranní projev před budovou Hlávkovy koleje Václav Klaus.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To nesmí projít!“ Očkování pryč, Chcípl pes vidí další zlo. Dusná akce

19:53 „To nesmí projít!“ Očkování pryč, Chcípl pes vidí další zlo. Dusná akce

Je čas odporu proti současné vládě. Nedodržovat její nařízení a pokyny. Pořádně si promluvit se svým…